• Aktualności

            • Wycieczka klasy piątej i szóstej

            • W dniach 11-13.10 klasy piata c i szósta a wyjechały na wycieczkę w Kotline Kłodzką. Pogoda wymarzona, jesień w pełnej krasie, wspaniałe widoki, sympatyczne zdarzenia i dobre humory towarzyszyły nam przez trzy dni. Zobaczyliśmy wiele ciekawych miejsc i poznaliśmy nabardziej znane atrakcje rejonu. Zwiedziliśmy najpiękniejszą i największą jaskinię w Polsce- Jaskinię Niedźwiedzią, kosztowaliśmy wód mineralnych w uzdrowiskach: Lądku, Kudowie i Polanicy. Przeszliśmy skalny labirynt- Błędne Skały, pokonaliśmy 656 stopni skalnych na Szczeliniec, zwiedziliśmy Kaplicę Czaszek, Kopalnię Złota w Złotym Stoku i Twierdzę w Kłodzku. Czas szybko minął, a my naładowani wrażeniami pozostaniemy przez długi czas.

            • Czytanie przedszkolakom

            • W piątek 21 października uczennice klasy 4a Laura i Martyna Lesiak odwiedziły przedszkolaków,aby poczytać im bajki. Dziewczyny przeczytały opowiadania z serii „Przygody Bystrzaków”. Nasi młodsi koledzy i koleżanki z wielką uwagą słuchali i odpowiadali na pytania dotyczące treści opowiadań. Z przyjemnością wkrótce poczytamy także kolejnym grupom przedszkolaków.

          • Dzień Tabliczki Mnożenia
            • Dzień Tabliczki Mnożenia

            • „W każdej nauce jest tyle prawdy,

              ile jest w niej matematyki”

              Immanuel Kant

               

               

              Od kilku lat w pierwszy piątek października poświęcamy matematyce. W tym roku 7 października obchodziliśmy XII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Tradycyjne przy wejściu do szkoły zobaczyliśmy plakaty wykonane przez naszych uczniów. Prezentowały one nie tylko fragmenty tabliczki, ale również rymowanki zachęcające do nauki i ułatwiające zapamiętywanie działań. Na szczególną pochwałę zasłużyły prace klasy 3a oraz 5b, które wyróżniły się wyjątkową pomysłowością oraz pracowitością i estetyką wykonania.

              Podczas każdej przerwy uczniowie mogli zmierzyć się z zadaniami a za prawidłowo wykonane obliczenie uzyskać tytuł mistrza oraz drobny słodki upominek.

              Uczniowie klas 4-8 powalczyli o tytuł Klasowego Mistrza Tabliczki Mnożenia. Młodsi zmierzyli się z 11 przykładami, na starszych czekały 22 obliczenia do rozwiązania w czasie 90 sekund. Ważne było nie tylko pierwszeństwo wykonania ale nade wszystko poprawność rachunkowa.

              Miło nam ogłosić, że tytuł Klasowego Mistrza Tabliczki Mnożenia w roku szkolnym 2022/2023 uzyskali:

              Kl. 4a – Tymoteusz Białoń

              Kl. 4b – Olga Widłok

              Kl. 5a – Wojciech Masternak

              Kl. 5c – Amelia Cuber

              Kl. 6a – Justyna Bierska

              Kl. 6b – Jacek Szarowicz

              Kl. 7a – Franciszek Kapłon

              Kl. 8a – Wiktoria Piwoń

              Kl. 8b – Nikodem Borowiec

              Kl. 8c – Tomasz Byrski

              Kl. 8d – Konrad Kubecki

               

              Serdecznie gratulujemy 😊

          • Spotkanie z ratownikiem
            • Spotkanie z ratownikiem

            • 20 października uczniowie klas pierwszych, drugich i trzecich uczestniczyli w spotkaniu z ratownikiem medycznym. Pan Łukasz w bardzo interesujący sposób przedstawił dzieciom tajniki swojej pracy. Uczniowie mogli zobaczyć, dotknąć a nawet przymierzyć sprzęt, którym w codziennej pracy posługują się ratownicy. Dowiedzieli się również, co jak działa i do czego służy. Dzieci przypomniały sobie, jak zachować się w sytuacjach zagrożenia oraz poznały podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy. To było bardzo interesujące i pouczające spotkanie, za przeprowadzenie którego panu Łukaszowi bardzo dziękujemy.

          • „Archipelag Skarbów”
            • „Archipelag Skarbów”

            • 17 i 18 października uczniowie klas siódmych i ósmych uczestniczyli w warsztatach programu profilaktyki zintegrowanej „Archipelag Skarbów”. Prowadził je m.in. Leszek Szawiński, pedagog, laureat nagrody „Złote Ogniwo” dla Profilaktyka Roku. Już sama nazwa warsztatów oznacza zaproszenie do przeżycia przygody (uczestnicy musieli zdobyć klucze do skrzyni ze skarbami), ale była to przygoda, której towarzyszyły głębokie refleksje.

              Na wielkim ekranie wiele razy pojawiał się symbol gwiazdy z napisami na jej ramionach: „uczucia”, „rozum”, „ciało”, „duch” i „więzi”. Dzięki temu symbolicznemu przekazowi uczniowie zapamiętali, że wszystkie te sfery (cielesna, uczuciowa, duchowa; więzi z innymi ludźmi i rozum) są ważne, zarówno w odniesieniu do siebie, jak i drugiego człowieka. W czasie dwóch czterogodzinnych spotkań (sami twórcy określają je „multimedialnym show”), prowadzący poruszali istotne dla młodzieży tematy. Uczestnicy warsztatów rozmawiali więc m.in. o marzeniach i pragnieniach związanych ze szczęściem w życiu osobistym i w miłości, o realizacji życiowych pasji, o trudnych życiowych sytuacjach i sposobach radzenia sobie z nimi, a także o czynnikach ryzyka (związanych m.in. z nadużywaniem alkoholu, narkotyków, przemocy czy pornografii). Uczniowie wysłuchali wielu wypowiedzi sławnych ludzi m.in. na temat budowania dojrzałych więzi, zalet wierności, szacunku do samego siebie i drugiego człowieka. W czasie warsztatów pojawiły się też liczne wskazówki, jak radzić sobie z ryzykownym czy agresywnym zachowaniem i jak być asertywnym; dowiedzieli się, w kim i gdzie szukać wsparcia w chwilach kryzysu.

              17 października prowadzący znaleźli także czas dla nauczycieli i rodziców. Podczas tych kolejnych, odrębnych spotkań można było dowiedzieć się, jak dziś dorośli mogą w młodych ludziach wzmacniać poczucie własnej wartości, a tym samym obniżyć ich skłonność do zachowań ryzykownych i nauczyć radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych.

              Tym, którzy nie mogli uczestniczyć w warsztatach, polecamy materiały, które można znaleźć na stronie Instytutu Profilaktyki Zintregrowanej www.ipzin.org

            • I miejsce w Pucharze Makroregionu Południowego Oyama PFK

            • W sobotę 15 października, nasza uczennica Marta Kurzak startowała w Pucharze Makroregionu Południowego Oyama PFK w Sieprawiu. Zawody obejmowały konkurencję Kata i Kumite, a udział w nich wzięło ponad 300 uczestników. Były to pierwszy starty w tym sezonie. Marta zdobyła I miejsce w kategorii Kumite. Jesteśmy dumni z osiągnięć, gratulujemy i życzymy dalszych sportowych sukcesów.

          •                         IV edycja Biegu św. Huberta
            • IV edycja Biegu św. Huberta

            • 30 września nasi uczniowie wzięli udział w IV Goczałkowickim Biegu św. Huberta organizowanym przez: Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Szkołę Podstawową nr 1 w Goczałkowicach – Zdroju, a także koła rejonu pszczyńskiego Polskiego Związku Łowieckiego. Trasa biegu – jakże by inaczej - prowadziła ścieżką dydaktyczno-przyrodniczą w Goczałkowicach-Zdroju, w pobliżu kapliczki św. Huberta. Uczniowie mieli do pokonania od 400 do 1000 m, w zależności od kategorii wiekowej - w każdej z nich wyłoniono najlepszych trzech zawodników. Nasi reprezentanci wiele razy stanęli na podium: 

               

              1. miejsce - Fabian Jastrzemski - w kategorii klas 4. chłopców  (bieg na 400 metrów),

              1. miejsce - Rafał Gaj - w kategorii klas 6. chłopców  (bieg na 600 metrów),

              1. miejsce - Mateusz Gburczyk - w kategorii klas 7-8 chłopców  (bieg na 1000 metrów),

              2. miejsce - Katarzyna Wiewióra - w kategorii klas 5. dziewcząt (bieg na 600 metrów),

              2. miejsce - Marta Kurzak - w kategorii klas 7-8 dziewcząt (bieg na  800 metrów),

              2. miejsce - Dawid Waleczek - w kategorii klas 7-8 chłopców  (bieg na 1000 metrów),

              3. miejsce - Julia Kłakus - w kategorii klas 7-8 dziewcząt (bieg na 800 metrów).

              Ze względu na kapryśną pogodę wręczenie medali odbyło się w hali „Goczuś”. Wszyscy uczestnicy zawodów mogli jeszcze potem wziąć udział w poczęstunku i podziwiać przygotowane przez myśliwych stoisko edukacyjne.

            • Czwartoklasiści w Ojcowie

            • 29 września czwartoklasiści wybrali się w poszukiwaniu jesieni do Ojcowa. Choć pogoda nie zapowiadała się radośnie (niebo zasnute było chmurami i padał drobny deszcz), humory dopisywały wszystkim, zwłaszcza że pod szkołą czekał na uczestników wycieczki pełen wygód piętrowy autokar. Przygodę z Jurą Krakowsko – Częstochowską uczniowie rozpoczęli od zwiedzenia groty, w której to według legendy na przełomie XIII i XIV miał chronić się przed królem czeskim Wacławem II sam władca - Władysław Łokietek. Zachwyciły tu zwiedzających przepiękne stalaktyty i stalagmity, udało się również wypatrzeć nietoperza. Następnie grupa, przechodząc przez Bramę Krakowską, udała się spacerkiem do Centrum Edukacji, gdzie odbyły się interesujące warsztaty przyrodnicze. Idąc za kojącym głosem pani Krystyny Czubówny, uczniowie poznali faunę i florę Jury. Po ciekawych obserwacjach przyszedł czas na wspólny posiłek (samodzielnie upieczone na ognisku kiełbaski smakowały wyśmienicie). Następnie grupa udała się do Pieskowej Skały. Po drodze można było podziwiać jeszcze kaplicę „Na wodzie”. Kolejną atrakcją było też zdobycie Maczugi Herkulesa. Od tej wzbudzającej zachwyt formacji skalnej już tylko kilka kroków dzieliło uczniów od Zamku na Pieskowej Skale, gdzie z dziedzińca rozciąga się malowniczy widok na dolinę Prądnika. Tu jesień pokazała wszystkim swe piękne oblicze i wreszcie zza chmur zaświeciło popołudniowe słońce. Zmęczeni, ale zadowoleni uczestnicy wycieczki wrócili do Kobióra, by dzielić się wrażeniami z rodziną i przyjaciółmi.