W piątek 22 września klasy 1a i 2a odwiedziły Wodną Akademię w Tychach. Uczniowie dowiedzieli się wiele nowych informacji na temat wody. Multimedialne stanowiska pozwalały obcować z nauką i wiedzą na różne sposoby. Dzieci zwiedzały podstrefy Wodnej Akademii takie jak: Tajemnice Głębin, Wodne Żywioły, Natura Wody, Wodna Energia oraz Woda a Życie. Każda podstrefa kończyła się quizem. Na koniec „Szalony Doktorek” przeprowadził z dziećmi kilka ciekawych eksperymentów z wodą i innymi cieczami. Uczniowie wspaniale się bawili i wiele się nauczyli!
Aby nie przegrać życia – warsztaty profilaktyczne nt. uzależnień behawioralnych
20 września w naszej szkole gościliśmy pana Ireneusza Brachaczka*, który przeprowadził dla dzieci i młodzieży dwugodzinne warsztaty profilaktyczne z zakresu uzależnień behawioralnych, a po południu wystąpił jeszcze przed rodzicami naszych uczniów. Nie sposób szerokiego tematu uzależnień wyczerpać w tak krótkim czasie, dlatego prowadzący skupił się na omówieniu skali problemu, przyczyn pojawiania się zaburzeń i sposobów zapobiegania temu zjawisku.
Uzależnienia behawioralne (m.in.: fonoholizm; uzależnienie od gier komputerowych, wpisane już oficjalnie przez WHO do długiej listy zaburzeń psychicznych; ukryty hazard, który rozpoczyna się wcześnie, np. od niewinnego kupowania kolejnych „itemów” w tychże grach komputerowych; siecioholizm; bigoreksja) mogą dotyczyć także nas. Wydaje się, że nie ma dziś możliwości odłączenia się całkowicie od technologii, ale nie ulega wątpliwości, że trzeba cały czas uczyć się z niej mądrze korzystać. Liczy się też kreatywność w spędzaniu czasu wolnego, z dala od telefonu, komputera i telewizji; budowanie relacji; dostrzeganie samotności młodych ludzi uciekających w wirtualny świat i tam szukających kontaktów oraz uznania. Lepiej zapobiegać niż leczyć. Dziękujemy więc wszystkim za udział w warsztatach, a pani pedagog i Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych – za zorganizowanie tych spotkań.
*Ireneusz Brachaczek jest emerytowanym policjantem Komendy Powiatowej Policji w Cieszynie, specjalistą ds. prewencji kryminalnej oraz przestępczości i demoralizacji nieletnich, twórcą i realizatorem pakietów profilaktycznych, m.in. „Narkotykowe dylematy”; w pięciu gminach Bielska i Cieszyna obsługuje punkty konsultacyjne ds. uzależnień, by pomagać ludziom w kryzysowych sytuacjach. W czasie spotkań potrafi nawiązać doskonały kontakt ze słuchaczami, dzieląc się wciąż zdobywaną wiedzą i doświadczeniem.
„Plon niesiemy, plon” – Kobiórsko Czelodka na dożynkach
10 września dzieci i młodzież z „Kobiórskiej Czelodki” włączyły się w świętowanie dożynek. Tak kolejne pokolenia podtrzymują piękną tradycję, ciesząc swoimi występami nie tylko swoich bliskich, ale licznie zgromadzonych w parafialnym ogrodzie mieszkańców Kobióra i gości. Kto potrafił, ten śpiewał wraz z młodymi artystami pieśni ludowe, między innymi takie jak: „Plon niesiemy, plon”, „Siwy gołąbeczek”, „Jakie życie jest piękne”, „W zielonym gaju”, „Ożenił się raz wróbelek”, „Stoi u wody”, „Czyjeż to poleczko”. Zespołowi śpiewaków akompaniowali: na akordeonie - pan Henryk Kędzior; na kachonie - pani Anna Mazurczyk, na gitarze - pan Radosław Czurczak i na skrzypach - pani Justyna Siemiątkowska z uczniami: Faustyną Jastrzemską, Magdaleną Paliczką i Antonim Jureckim. Nad całością czuwała założycielka i opiekunka zespołu - pani Renata Kordys.
Było słonecznie, ciepło, radośnie; pachnąco od chleba, owoców, warzyw i dożynkowych dekoracji; swojsko i smacznie (panie z Koła Gospodyń jak zwykle przygotowały dla wszystkim mnóstwo smakołyków). Kto wie, może i dziś na samo wspomnienie tej niedzieli ktoś sobie zanuci: „Jakie życie jest piękne, jaki piękny jest świat (…) piosenka odepchnie starość, nawet odejmie nam lat”…
Zielona Pracownia uroczyście otwarta
Zgodnie z zapowiedzią, podczas wakacji sala chemiczno-fizyczna przekształciła się w nowocześnie wyposażone Laboratorium Kobiórskich Odkrywców. Przecięcie symbolicznej zielonej wstęgi odbyło się 4 września. W uroczystości wzięli udział: przedstawiciele organu prowadzącego z Wójtem Gminy Eugeniuszem Lubańskim na czele, przewodnicząca Rady Rodziców Katarzyna Zagórska, nauczyciele oraz uczniowie. Wydarzenie uświetnił występ „Kobiórskiej Czelodki” i zespołu skrzypcowego.
Po remoncie pracownia zyskała na wyglądzie, a jej o wiele większa przestrzeń pozwoli na bezpieczne wykonywanie eksperymentów naukowych. Poza efektami gruntownej modernizacji sali lekcyjnej można było podziwiać zakupione pomoce dydaktyczne oraz sprzęt audiowizualny. Pani dyrektor i autorki nagrodzonego w konkursie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach projektu – panie Joanna Jaromin i Barbara Kałążny – wyraziły przekonanie, że atrakcyjność tejże pracowni i przeprowadzanych w niej zajęć przyczyni się do wzrostu efektów kształcenia, pozwoli też podnosić świadomość ekologiczną dzieci i młodzieży, co także jest jednym z celów projektu.
Pracownia oddana do użytku – teraz, kobiórscy odkrywcy, czas badać, eksperymentować i czerpać z tego radość!
„Dzień dobry, szkoło, dzień dobry…” - inauguracja roku szkolnego 2023/2024
4 września 2023 r. na szkolnych korytarzach znów stało się gwarno. Eleganckie stroje, podekscytowane głosy stworzyły wyjątkowy powakacyjny klimat. Uczniowie, spacerując po szkole, zwrócili uwagę na liczne zmiany – zachwycali się Zieloną Pracownią i jej wyposażeniem, dostrzegli wymianę oświetlenia, nowy gabinet pedagoga.
Najwięcej emocji związanych z pojawieniem się w szkole towarzyszyło jednak bez wątpienia najmłodszym i to oni byli tego dnia w centrum uwagi. Pięćdziesięcioro sześcioro pierwszoklasistów złożyło uroczyste ślubowanie, a po pasowaniu na ucznia przez panie wychowawczynie: Renatę Kordys, Wioletę Rygułę oraz Donatę Latusek – obejrzało piękny i radośnie nastrajający program artystyczny przygotowany przez „Kobiórską Czelodkę” i Koło Taneczne. Potem był czas na pamiątkowe zdjęcia z bliskimi, gratulacje i życzenia.
Pani dyrektor w inauguracyjnym wystąpieniu wyraziła nadzieję na dobrą współpracę, zapewniając o życzliwości ze strony szkoły tak dla uczniów, jak i ich rodziców. Łącznie w naszej placówce będzie uczyło się czterystu dwunastu uczniów, w osiemnastu oddziałach. Życzymy wszystkim, by ten rok był wspaniałą wspólną przygodą, która będzie obfitować w sukcesy, przyniesie radość i satysfakcję!
Archiwum Aktualności
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wszystkie