W dniach 28.10.24 – 12.11.2024 r. włączyliśmy się w akcję mikołajkową dla dzieci „Święty Mikołaj na Kresach 2024”, której celem jest wsparcie naszych Rodaków na Kresach Wschodnich. W ramach akcji zbieraliśmy określone przez organizatora produkty. Łącznie udało nam się przygotować 23 paczki z produktami dla dzieci oraz 27 paczek z produktami spożywczymi. Składamy najserdeczniejsze podziękowania dla naszych uczniów, ich rodziców i nauczycieli za ogromne wsparcie i zaangażowanie w zbiórkę.
Święty Mikołaj na Kresach 2024
Sadzenie żonkili
W ramach akcji „Znaki Nadziei” nasi wolontariusze zasadzili cebulki żonkili przed budynkiem szkoły. W ten sposób solidaryzujemy się z podopiecznymi hospicjów, a w szczególności Hospicjum św. Ojca Pio w Pszczynie. Z niecierpliwością oczekujemy wiosny i zachęcamy do obserwowania naszej rabatki. Każda zasadzona cebulka jest symbolem nadziei dla chorych i ich bliskich.
Poczuli chemię
To, że siódmo- i ósmoklasiści uczą się chemii na lekcjach jest czymś oczywistym, ale dla młodszych uczniów wcielenie się w rolę małych chemików było wielką przygodą - 8 listopada drugo- i trzecioklasiści wzięli udział w zajęciach chemicznych przeprowadzonych przez „Zdobywców Talentów”. Lekcja odbyła się w formie warsztatowej, więc dzieci nie tylko obserwowały ciekawe eksperymenty, ale i same, w fartuchach laboratoryjnych i w okularach na nosie, pod okiem fachowców eksperymentowały, a radość wręcz eksplodowała tak jak substancja z wytworzonych wulkanów. Zabawa była fantastyczna!
W kawiarni „Pod szyldem Wolności”
7 listopada w gronie szkolnej społeczności świętowaliśmy 106. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Po odśpiewaniu hymnu państwowego był czas na spojrzenie wstecz, na karty historii, ale i rozważania, co w życiu jest ważne i dziś. Grupa artystów zaprosiła widzów na przedstawienie „Pod szyldem Wolności”, gdzie przy kawiarnianych stolikach trwały dyskusje na ważne tematy. Rozmowy przeplatane były pieśniami patriotycznymi w wykonaniu zespołu „Kobiórsko Czelodka”, a zwieńczone zostały pięknym tańcem do melodii „Wiosennego walca” Chopina.
„Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie”. Cieszy więc to, że uczniowie w tym dniu włożyli odświętny strój; nie wstydzili się przypiąć patriotycznej wstążki, którą otrzymali od posła Grzegorza Płaczka wraz z zaproszeniem wójta Marcina Rysia na dalsze gminne świętowanie 10 listopada; chętnie włączyli się w przygotowanie akademii. Pani dyrektor Beata Witańska w swoim okolicznościowym wystąpieniu wyróżniła uczniów, którzy otrzymali stypendium Wójta Gminy Kobiór za wyniki w nauce oraz w sporcie w roku szkolnym 2023/2024. Są to obecni nasi uczniowie i tegoroczni absolwenci, nagrodzeni także przez wszystkich gromkimi brawami: Joanna Bierska, Milena Fityka, Jan Jastrzemski, Alicja Kindler, Natalia Kruszewska, Jakub Krzyżowski, Emilia Malcharek, Natasza Matera, Rafał Orendorz, Magdalena Paliczka, Anna Stefaniak-Rozmus oraz Judyta Kubas, Nadia Oślislok, Franciszek Kapłon, Karol Matera, Paweł Skrzypiec i Monika Witańska. „Edukacja to najpotężniejsza broń, jakiej można użyć, aby zmieniać świat” i obyśmy nigdy nie musieli używać innej.
„Zło dobrem zwyciężaj” – koncert wyjątkowy
5 listopada gościliśmy w naszej szkole pana Krzysztofa Niedźwieckiego - częstochowianina, gitarzystę, wokalistę, autora i kompozytora piosenek, który współpracował m.in. z takimi gwiazdami polskiej sceny jak: Hanna Banaszak, Muniek Staszczyk, Kazik Staszewski, Stanisław Soyka czy Andrzej Grabowski, na którym lista zaprzyjaźnionych artystów jeszcze się nie kończy.
„Zło dobrem zwyciężaj” to montaż słowno-muzyczny, który ma nie tylko dostarczać wrażeń estetycznych (artysta sięga w nim m.in. po repertuar S. Soyki, „Maanamu” i „T.Love”, wiersze Szymborskiej i Młynarskiego), ale przede wszystkim ma skłaniać do refleksji. Autor pokazuje w nim zagrożenia, jakie niesie współczesność; wskazuje konsekwencje podejmowania niewłaściwych decyzji; podkreśla wartości, dla których naprawdę warto żyć. W rekomendacji tego programu dla szkół można przeczytać: „Krzysztof Niedźwiecki jest osobą, której leży na sercu walka o to pokolenie”. Tak, można to było odczuć, gdy mówił, grał i śpiewał m.in.: o przyjaźni, potrzebie akceptacji, uważności na drugiego człowieka, o rozwadze, szacunku, życzliwości, wartości nauki, czytania, posiadania pasji, poszerzania horyzontów. Poruszone zostały także tematy nieszanowania czyjejś pracy i mienia, wulgarności języka, hejtu oraz - może prozaiczne, ale jakże ważne - kwestie związane ze zdrowiem i higieną życia (odpowiednia ilość snu, śniadanie przed wyjściem do szkoły, pozytywne nastawienie do zadań, jakie przed nami, zaczynające się od prostych słów: „dzień dobry”). Druga część spotkania poświęcona została tematyce uzależnień.
Ten wyjątkowy koncert odbył się w naszej szkole dzięki współpracy z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej.
Z zagadką w tle
Może nie wszyscy wiedzą, że październik to Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Tegoroczne hasło zachęcające do ich odwiedzania brzmiało: „Poznajmy się w bibliotece”. W tym okresie co roku panie bibliotekarki przeprowadzają w szkole akcję „Głośne Czytanie”. Tym razem wyszły z atrakcyjną propozycją wcielenia się w rolę poszukiwaczy i detektywów. Podczas zajęć dzieci i młodzież miały więc okazję spotkać się z bohaterami popularnych, detektywistycznych serii literackich zakupionych do naszej biblioteki. Dla przykładu, najmłodsi uczniowie śledzili losy bohaterów książki „Tajemnica weneckiej maski” Agnieszki Stelmaszyk (seria „Już czytam”), uczniowie klas drugich i trzecich rozwiązywali zagadki z ulubioną parą bohaterów: Lassem i Mają – to główne postaci serii „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai”, która cieszy się ogromnym powodzeniem. Na starszych uczniów czekały serie o Alfredzie Wiewiórze („Prywatnym detektywie”) i Enoli Holmes (bohaterce książek autorstwa Nancy Springer). Najstarsi sięgnęli po „Szkołę szpiegów” Stuarta Gibbsa. To kolejny dowód, że czytanie może być prawdziwą przygodą. Zapraszamy do biblioteki – na pewno każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wrzesień 2022
- Wszystkie