• Koncertowe mikołajki w kobiórskiej szkole!

  Koncertowe mikołajki w kobiórskiej szkole! - Obrazek 1W czwartek mury naszej szkoły znów pełne były śmiechu, muzyki i długo oczekiwanego „Ho, ho, ho!”. Tuż po koncercie umuzykalniającym, wypełnionym cudownymi, żywo  poruszającymi dźwiękami instrumentów strunowych szarpanych, na środek wkroczył dostojny, sędziwy św. Mikołaj w swym biskupim stroju. Jego asystę stanowiła gromadka uroczych, wiotkich aniołków, na widok których na każdej twarzy pojawił się uśmiech nie mniej promienny niż na widok sponsorowanych przez Radę Rodziców łakoci. Mikołajkowe słodkości prędko przechodziły do rąk przewodniczących zespołów klasowych, którzy rozdawali je w swych klasach, przenosząc przesympatyczną zabawę i nieskrywaną radość z sali gimnastycznej do pozostałych sal lekcyjnych.

    Niewątpliwie, uroku dodawała obecność wielu mniejszych i większych „Mikołajków” – dzieci w biało-czerwonych czapeczkach z pomponami lub w sukienkach bądź z uszkami czy noskami reniferka. Dołączyli do nich nie tylko nasi najstarsi koledzy, ale nawet niektórzy nauczyciele.

  Organizowanie takich wydarzeń to dla nas zawsze fantastyczna okazja, aby spędzić szkolny czas w przemiłej, radosnej atmosferze, roztaczając dookoła aurę szczęścia, życzliwości i dobroci. Na szczęście, na kolejną wcale nie musimy czekać dwanaście miesięcy, skoro taką mamy w naszej szkole znacznie częściej!

 • UWAGA KONKURS RODZINNY!!!

  „RODZINNY KONKURS ŚWIĄTECZNY”

  NA WIENIEC ADWENTOWY LUB STROIK

  CELE KONKURSU:

  • Upowszechnianie tradycji związanych z obchodami Bożego Narodzenia.
  • Rozwijanie uzdolnień artystycznych i estetycznych uczestników.
  • Inspirowanie uczniów do twórczej pracy.
  • Czerpanie radości ze wspólnej rodzinnej pracy.

  ZASADY KONKURSU:

  • Konkurs adresowany jest do uczniów klas I – VIII i III a Gim.
  • Uczestnik wykonuje wieniec adwentowy lub stroik świąteczny techniką dowolną, jako pracę przestrzenną.
  • Jury oceniając prace będzie uwzględniać estetykę pracy, pomysł i kreatywność.

  Termin składania prac do 10 XII 2018r. do pani Ewy Chrzęszczyk

   (praca musi być podpisana).

  Jury przyzna nagrody za I –III miejsca w dwóch kategoriach wiekowych: klasy I – IV,   klasy V –VIII i gim.

  Ogłoszenie wyników nastąpi 13 XII 2018 r., a wręczenie nagród

  na najbliższym apelu.

  Wyniki konkursu zostaną zamieszczone na stronie internetowej szkoły.

  Wszystkie prace konkursowe zostaną przekazane na kiermasz świąteczny.

  Uzyskane fundusze zostaną przeznaczone na cele szkoły.

   

                            Organizator konkursu: opiekun i członkowie SU  „Jutrzenka”

   

  NAGRODY ZA „RODZINNY KONKURS ŚWIĄTECZNY”

  UFUNDOWAŁA SPÓŁDZIELNIA UCZNIOWSKA „JUTRZENKA”

   

  SERDECZNIE ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W TYM PEŁNYM UROKU, ŚWIĄTECZNYM KONKURSIE RODZINNYM.

   

   

 • DZIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI

   

  Dnia 9 listopada 2018 r. w ramach obchodów 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w uroczystej akademii patriotycznej pt. „Pociąg do wolności…”, który zatrzymywał się na czterech stacjach: NIEWOLA, POWSTANIA, PIERWSZA WOJNA ŚWIATOWA, WOLNOŚĆ. W podniosłej atmosferze wspominaliśmy, „jakie były ojczyzny losu koleje, jakie Polska przeżyła dzieje…”. Symboliczny pociąg zabrał wszystkich w podróż do przeszłości. Aktorzy opowiedzieli o niewoli narodowej trwającej 123 lata, wspominali powstania narodowe, emigrację, I wojnę światową i odzyskanie niepodległości. Inscenizację ubarwiły pieśni narodowe takie, jak „ My I Brygada”, „Rota” oraz piosenki „Żeby Polska…” i „Ja to mam szczęście” oraz niezwykła dekoracja w postaci pociągu, symbolicznie wiozącego przez historię. Tego dnia wszyscy uczniowie byli odświętnie ubrani oraz mieli zawieszone nad sercem wykonane własnoręcznie kotyliony.  Nasza szkoła włączyła się również w akcję „Rekord dla Niepodległej”. W czasie akademii wspólnie zaśpiewaliśmy 4-zwrotkowy hymn narodowy.

  ALBUM FOTOGRAFICZNY. 

 • X Konkurs Pieśni Żołnierskiej i Poezji Patriotycznej już za nami!

  X Konkurs Pieśni Żołnierskiej i Poezji Patriotycznej już za nami! - Obrazek 1  5 listopada odbyła się jubileuszowa – X edycja naszego Konkursu Pieśni Żołnierskiej i Poezji Patriotycznej, która miała miejsce akurat w roku, w którym obchodzimy setną rocznicę odzyskania – po 123 latach zaborów – niepodległości, czyli wolności i prawa do samostanowienia oraz własnej tożsamości narodowej. Naturalnie rozpoczęliśmy od odśpiewania Pieśni Legionów Polskich we Włoszech Józefa Wybickie-go, która powstała w 1797 roku, a jako Mazurek Dąbrowskiego jest naszym hymnem narodowym od roku 1927.

    Z okazji kluczowej dla naszej historii i kultury rocznicy uczestniczyliśmy w konkursie, mającym należne sobie miejsce w murach naszej szkoły już od dekady. Uczniowie klas VII oraz VIII i III gimnaz-jum mieli niecodzienną okazję swymi talentami muzycznymi oraz recytatorskimi, a nawet aktorskimi, wyrazić swoje przywiązanie i miłość do Ojczyzny, a także słuszną dumę z faktu, że jesteśmy Polakami. Do konkursu jak co roku wybraliśmy takie utwory, które wyrażają i kształtują postawę patriotyczną. Jeszcze we wrześniu zaproponowaliśmy przewodniczącym klas do losowania i takie dzieła, które od pokoleń pogłębiają patriotyzm naszego narodu, jak i takie, które dopiero wchodzą do kanonu twórczości patriotycznej. Prosiliśmy również o przygotowanie zwięzłej informacji na temat śpiewanych utworów, dlatego podczas konkursu nie tylko wysłuchaliśmy pięknego wykonania, ale i zdobyliśmy odrobinę wiedzy.

  Do jury konkursu zaprosiliśmy panią Różę Filipczuk, a także panią Gabrielę Kozyrę i ks. Adama Paprotę, którzy oceniając poszczególne wystąpienia, wzięli pod uwagę: znajomość tekstu, dykcję, strój oraz ogólne wrażenie artystyczne odnośnie do wierszy, zaś jakość podkładu muzycznego, choreografię, ogólne wrażenie artystyczne, jak również dykcję i jakość informacji na temat pieśni w tejże właśnie kategorii.

  I miejsce zdobyła kl. VIII b, która zaprezentowała Ziemię rodzinną Władysława Bełzy i pieśń Ułani, ułani.

  Na II miejscu uplasowała się kl. VII a z wierszem Taki kraj Jana Pietrzaka oraz Białym krzyżem.

  III miejsce należy do obydwu klas III gimnazjum. III a zdobyła je Pieśnią o domu Marii Konopnickiej oraz utworem Rozkwitały pąki białych róż, natomiast III b – wierszem Antoniego Słonimskiego pt.: Polska i pieśnią O mój rozmarynie.

  Kolejne miejsca należą do kl. VIII a, która zaprezentowała wiersz Tadeusza Kubiaka Tu wszędzie Polska, a także pieśń Przybyli ułani pod okienko oraz kl. VII b, która wystąpiła z Obliczem Ojczyzny Tadeusza Różewicza i pieśnią Wojenko, wojenko.

  Zwycięzcy zaprezentują się ponownie w czasie gminnych obchodów Święta Niepodległości w Domu Kultury.

 • CZYTAMY DLA NIEPODLEGŁEJ

  CZYTAMY DLA NIEPODLEGŁEJ

  CZYTAMY DLA NIEPODLEGŁEJ

  Dzień Głośnego Czytania

   

   

  30 października w naszej szkole odbył się Dzień Głośnego Czytania, który rozpoczął obchody Tygodnia Niepodległości. Obchody te związane były z przypadającą w tym roku setną rocznicą odzyskania przez Polską niepodległości. Tegoroczna akcja, która co roku ma miejsce z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych, odbyła się pod hasłem „Czytamy dla Niepodległej”.

  W głośne czytanie swoim młodszym kolegom i koleżankom włączyli się uczniowie klas ósmych szkoły podstawowej oraz trzecich gimnazjum. Uczniowie klas pierwszych czytali książkę Renaty Piątkowskiej: „Co się stanie na leśnej polanie, czyli wesoły przygody Gangu Słodziaków”, natomiast klasy starsze wsłuchały się we fragmenty następujących książek:

  • Joanna Papuzińska :„ Mój tato szczęściarz”, „Krasnale i olbrzymy”
  • Paweł Wakuła: „Jagiełło pod …prysznicem”
  • Grażyna Bąkiewicz, Kazimierz Szymeczko, Paweł Wakuła: „Od morza do morza”, „Piastowskie orły”
  • Monika Kowaleczko-Szumowska: „Fajna ferajna”
  • Paweł Beręsewicz: „Czy wojna jest dla dziewczyn”
  • Michał Rusinek: „Zaklęcie na W”
  • Kazimierz Gołba: „Wieża spadochronowa”
  • „Legendy polskie” w opracowaniu Marii Zagnińskiej.

  Wszystkim tym, którzy zaangażowali się w akcję wspólnego czytania, zarówno uczniom, jak i nauczycielom, DZIĘKUJEMY!

  BIBLIOTEKARZE

 • HOLY WINS

  HOLY WINS

  ale była zabawa!

  W wigilię Uroczystości Wszystkich Świętych, czyli 31 października, w naszej szkole od samego rana było wyjątkowo radośnie i kolorowo. Bawiliśmy się przede wszystkim na przerwach, jako że ks. Adam Paprota grał dla nas piosenki religijne, przy których mogliśmy tańczyć i śmiać się do woli. Jednak przyjemności na tym się nie kończyły, bowiem do każdej klasy weszła pokaźna liczba świętych, wśród których nie sposób było nie rozpoznać Maryi Panny, św. Józefa, św. Mikołaja, św. Jana Bosko, św. Franciszka, bł. Karolinę i oczywiście aniołków, które częstowały uczniów słodkościami. Radości – tak typowej dla świętych – było tego dnia wśród nas co niemiara. To był niezwykły, niesłychanie pogodny, barwny, cudowny czas!

 • "TYDZIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI"

  PLANOWANE ZADANIA

  SPOSÓB  REALIZACJI

  TERMIN REALIZACJI

  Dzień głośnego czytania - „Czytamy dla Niepodległej”

  Uczniowie klas starszych czytają fragmenty książek o tematyce patriotycznej uczniom naszej szkoły.

  30.10.2018 r.

  Kartki z życzeniami dla Polski

  Zrobienie laurki i zredagowanie życzeń dla Polski lub pocztówki z napisem „Pozdrawiamy Cię z okazji Święta Niepodległości” (lekcje plastyki)

  5.11- 9.11.2018 r.

  Przeprowadzenie lekcji wychowawczych na temat Święta Niepodległości w klasach IV – VIII i III gimnazjum.

  Na godzinach wychowawczych omówienie wydarzeń związanych z Świętem Niepodległości. Przygotowanie kotylionów na akademię z okazji 11 listopada, przygotowanie gazetek ściennych związanych z 11 listopada.

  5.11- 9.11.2018 r.

  Konkurs Pieśni Patriotycznej i Żołnierskiej

  Występy kl. VII,VIII i III gimnazjum.

  5.11.2018 r.

  Escape room

  Escape room w bibliotece szkolnej  dla kl. VII-VIII i III gimnazjum

  8.11.2018 r.

  Gra terenowa dla uczniów klas VII-VIII i klas III gimnazjum.

  Zorganizowanie i przeprowadzenie gry na terenie szkoły.

  7.11.2018 r.

  Akademia z okazji 11 listopada

   Udział uczniów w akademii.

  9.11.2018 r.

  Zapoznanie z historią symboli narodowych kl. I-III.

  Omówienie historii symbolów narodowych, obejrzenie filmu „Mały Polak”, wykonanie prac plastycznych o symbolach narodowych.

  5.11- 9.11.2018 r.

  Udział w XVIII edycji Archidiecezjalnego Konkursu Literackiego na pracę „Za co kocham moją Ojczyznę”.

  Udział uczniów w II kategoriach: kl. IV-VI i kl. VII-VIII i III gimnazjum.

  Etap szkolny do 23.11.2018 r.

 • Cześć ich pamięci!

    Zgodnie z wieloletnią już tradycją tuż przed Uroczystością Wszystkich Świętych oraz Świętem Niepodległości członkowie Samorządu Uczniowskiego wyczyścili mogiły kobiórzan poległych 3 września 1939 r.: Zdisława Ołtuszewskiego, Józefa Błąkały, Ludwika Pastuschki, Stefana Pyrtka i Augusta Moritza oraz grób Nieznanego Żołnierza (zapis zgodny z napisami nagrobnymi).

    W roku, w którym obchodzimy setną rocznicę odzyskania niepodległości, w sposób szczególny chcemy pamiętać o tych, którzy poświęcili swe życie, byśmy mogli żyć w wolnej Ojczyźnie. Oby wizyta przy mogiłach poległych i chwila zadumy, a także autentycznej wdzięczności za ich poświęcenie oraz ofiarność były istotnymi elementami tegorocznych uroczystości rocznicowych.

 • Kasa IVa i IVd w Krakowie

  Śladami legend Krakowa i okolic

    15 października uczniowie klas IV a i IV d uczestniczyli w wycieczce „Śladami legend Krakowa i okolic”. Przepiękna złota polska jesień przywitała ich w Krakowie, po którym spacerowali, odwiedzając miejsca znane z wcześniej przeczytanych opowieści.

    Następnym punktem programu było zwiedzanie Kopalni Soli w Wieliczce. Wędrówka podziemną trasą turystyczną sama w sobie jest atrakcją, bo nie co dzień uczniowie pokonują 800 schodów, a do tego podczas przemierzania solnych korytarzy słuchali interesujących opowieści o ciężkiej pracy wielickich górników, podziwiali rzeźby z soli i modele dawnych urządzeń mających zastosowanie w kopalni. Natrafili też na podziemne jezioro, po którym parę lat temu po raz pierwszy w historii żeglowano 104 metry pod ziemią (dokonał tego mistrz olimpijski Mateusz Kusznierewicz). Duże wrażenie wywarła na zwiedzających Kaplica św. Kingi z ogromnymi żyrandolami z solnych kryształów i rzeźbami.

     Dzieci dwukrotnie spotkały się ze Skarbnikiem, władcą wielickich podziemi, który przygotował dla nich rozmaite quizy oraz rywalizację w konkurencjach związanych z dawną pracą górniczą – uczniowie obydwu klas toczyli bałwany soli na czas i transportowali bryły soli na wózkach. Emocji było sporo. „Za dobrą pracę kryształami soli płacę” – mawiał za każdym razem Skarbnik, który obdarował wszystkich uczestników bryłkami tego miejscowego skarbu. Na zakończenie każdy otrzymał jeszcze „Akt nadania zaszczytnego tytułu Przyjaciela Skarbnika” oraz słodki upominek.  

  Zapraszamy Albumu Fotograficznego.

 • Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca

  16 października 2018r.

  Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca

   

    Nasza szkoła od roku 2012 bierze aktywny udział w programie edukacyjnym Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy „Ratujemy i Uczymy ratować!”

    W związku z nadchodzącym Europejskim Dniem Przywracania Czynności Serca podczas przerw uczniowie będą mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności z zakresu udzielania pierwszej pomocy. W salach lekcyjnych zostaną przygotowane stanowiska, na których będzie możliwość obejrzenia filmów instruktażowych dotyczących podstawowych czynności ratujących życie, prowadzenia resuscytacji oraz  sprawdzenia swojej wiedzy w tym temacie w formie quizów!

   

  Kształtujmy właściwe nawyki – niech pierwsza pomoc stanie się czymś naturalnym!

   

  Zapraszamy do Albumu Fotograficznego.

 • ZBIÓRKA MAKULATURY

       W nowym roku szkolnym rusza akcja zbiórki makulatury pod hasłem Zbieramy makulaturę – oszczędzamy las.

  Będzie trwała od 15 października 2018 roku do 31 maja 2019 roku. Zachęcamy do udziału w zbiórce makulatury wszystkich mieszkańców Kobióra.

    W szkole potrwa konkurs w kategorii indywidualnej oraz klasowej. Każdy uczeń przynoszący makulaturę zgłasza ten fakt pani Katarzynie Wybrańczyk, woźnej w naszej szkole, która prowadzi ewidencję zbiórki makulatury.

    Przyniesiona makulatura będzie składowana w znajdującym się na placu szkolnym kontenerze.

  Makulatura nie może być wrzucana do kontenera luzem. Musi być związana.

    Zachęcamy do udziału w prowadzonej przez szkołę akcji. Mamy nadzieję, że w roku szkolnym 2018/2019 zbierzemy  więcej tego surowca wtórnego, choć rok poprzedni był rekordowy.

    Szkolnym koordynatorem zbiórki makulatury jest nauczyciel pani Dorota Danek.

 • ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA