• Pomoc psychologiczna

        • Pomoc psychologiczna

        •    W poniedziałek, 17 stycznia w Pszczynie i Czechowicach-Dziedzicach rozpoczęły działalność Poradnie Behawioralne dla Dzieci i Młodzieży. To pilotażowy program, który ma pomóc młodym ludziom problemowo korzystającym z nowych technologii.

          Poradnie Uzależnień Behawioralnych są częścią pilotażowego programu Ministerstwa Zdrowia i działają w ramach kontraktu z NFZ, który w województwie śląskim realizuje Śląska Fundacja Błękitny Krzyż.  Program skierowany jest do dzieci i młodzieży, które nadużywają kontaktu z nowymi technologiami, czyli komputera, tabletu, komórki, nadużywają grania, mediów społecznościowych lub podobnych kwestii.
          Poradnia wychodzi z ofertą przede wszystkim do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz ich rodziców.

          Program będzie trwał do czerwca 2023, a wnioski z jego przebiegu mają posłużyć do kolejnych działań skierowanych do dzieci i młodzieży, a także do określenia skali problemu związanego z używaniem nowych technologii. Ważne będzie oszacowanie na ile dzieci i młodzież korzystają z nowych technologii problemowo, na ile mają do czynienia z uzależnieniem, a na ile wystarczająca będzie profilaktyka. Fundacja została wytypowana jako jedna z 10 placówek w całej Polsce (i jako jedyna w naszym regionie) do realizacji tego zadania.


          Najważniejsze informacje


          Formy terapii: terapia grupowa, terapia rodzinna, sesje psychoterapii indywidualnej, porady diagnostyczne

          Czas trwania leczenia: krótkoterminowa terapia do 3 miesięcy oraz terapia długoterminowa 6 i więcej miesięcy.

          Oddziaływania terapii grupowej skierowane do dzieci i młodzieży w ramach 3 grup wiekowych:


           

          • I - do 4 klasy Szkoły Podstawowej
          • II - 5-8 klasa Szkoły Podstawowej
          • III - młodzież ze szkół ponadpodstawowych



          W planach również grupa terapeutyczna dla rodziców.

          W styczniu i lutym prowadzona jest rekrutacja do grup terapeutycznych. Śląskiej Fundacji Błękitny Krzyż zależy na dotarciu do szkół, rodziców, wszystkich instytucji

          pracujących z dziećmi i młodzieżą.

          Poradnie działają w ramach istniejących jednostek prowadzonych przez Śląską Fundację Błękitny Krzyż w Czechowicach-Dziedzicach i w Pszczynie.

          Poradnia Uzależnień Behawioralnych w Pszczynie działa w strukturze Poradni Leczenia Uzależnienia i Współuzależnienia mieszczącej się w Ośrodku Psychoprofilaktyki, ul. Paderewskiego 3 - tel. 515 804 156.

          Poradnia Uzależnień Behawioralnych w Czechowicach-Dziedzicach działa w strukturze Poradni Leczenia Uzależnienia mieszczącej się w Miejskim Ośrodku Terapii Uzależnień, ul. Nad Białką 1b - tel. 510 243 619.

           

          ----------------------------------------------------------------------

           

          Nowa poradnia psychologiczna dla dzieci i młodzieży w Pszczynie

          Od 1 grudnia Przychodnia SZOZ "Hipokrates" przy ul. Zdrojowej 65 prowadzić będzie Ośrodek Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej Dla Dzieci i Młodzieży z powiatu pszczyńskiego

          Kadra ośrodka to doświadczeni w pracy z dziećmi i młodzieżą - psycholodzy, psychoterapeuci oraz terapeuci środowiskowi. Poradnia znajdować będzie się w budynku S.P.U.H ODNOWA przy ul. Zdrojowej 65 w Pszczynie. Pomoc będzie bezpłatna i udzielana w ramach kontraktu z NFZ.

          Ośrodek posiadał będzie I poziom referencyjny w ramach nowego systemu ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Placówka będzie świadczyć usługi wsparcia psychologicznego i psychoterapeutycznego skierowane do dzieci, młodzieży i ich rodziców. Podopiecznymi poradni będą osoby doświadczające kryzysu psychologicznego, zaburzeń psychicznych oraz innych problemów związanych z nieprawidłowym rozwojem (w tym również dzieci z zaburzeniami neurorozwojowymi) Specjaliści podejmą się kompleksowej diagnozy psycho-pedagogicznej problemu, a następnie zaplanują i przeprowadzą proces wsparcia psychoterapeutycznego. Wsparcie to będzie mogło się odbywać również w najbliższym środowisku pacjentów (w tym domowym i szkolnym).

          Już od dnia 17 listopada prowadzone są zapisy osób chętnych do uzyskania pomocy.

          Telefon do poradni czynny jest od wtorku do czwartku w godzinach od 7.30 do 18.00, w poniedziałek i piątek od 7.30 do 15.00


          Numery telefonów: 781 901 010, 32 210 38 80, 32 210 30 31.

          Od jesieni nie działa już natomiast poradnia psychologiczna dla dzieci i młodzieży w Pszczynie przy ul. Paderewskiego 3, która była prowadzona od kwietnia przez Fundację Błękitny Krzyż. Ze świadczeń specjalistów współpracujących z Fundacją (na NFZ) można skorzystać natomiast w poradniach Czechowicach-Dziedzicach i Żywcu