27 lutego szóstoklasiści, a 29 lutego – uczniowie klas piątych - mieli okazję wziąć udział w warsztatach programu profilaktycznego „Epsilon”*. Trzygodzinne spotkanie uczniów każdej z klas z fachowcami w swojej dziedzinie – psychologami i pedagogami - na pewno jeszcze nie jest panaceum na wszystkie problemy, z którymi boryka się młodzież, ale to nieocenione wsparcie dla działań szkoły i starań rodziców, by zabezpieczyć młodych ludzi przed zagrożeniami i podejmowaniem ryzykownych działań. Tematyka warsztatów tym razem skupiała się wokół problemu przemocy rówieśniczej, zwłaszcza w internecie. Celem było poszerzenie świadomości uczniów co do przyczyn i skutków przemocy z użyciem mediów elektronicznych oraz uświadomienie skali krzywdy, jakiej doświadczają ofiary. W trakcie warsztatów opartych m.in. na historii dziewczyny, która doświadczyła cyberprzemocy, uczniowie mogli dowiedzieć się, jak radzić sobie w podobnej sytuacji. Uczestnicy nie otrzymali jednak gotowych podpowiedzi w formie moralizatorskiej pogadanki, ale najpierw dzielili się swoimi spostrzeżeniami, odnosili się do własnych doświadczeń związanych z tematem, wspólnie szukali najlepszych rozwiązań, ucząc się przy tym konstruktywnych sposobów reagowania. Warsztaty były niewątpliwie także okazją do integracji, spojrzenia na siebie i całą grupę z innej perspektywy, a wychowawcy otrzymali cenne wskazówki, jak wzmacniać zachowania wypracowane w trakcie zajęć, by ugruntowały się w codziennym funkcjonowaniu zespołu klasowego.
Programem objęci zostali także uczniowie klas czwartych, dla których warsztaty odbędą się w marcu br. Planowane są jeszcze zajęcia dla uczniów klas I-IV na temat profilaktyki przemocy rówieśniczej pn. „NIE agresji w szkole” oraz warsztaty dla najstarszych uczniów celem profilaktyki uzależnień od alkoholu i innych środków psychoaktywnych (program profilaktyczny „NOE”).
Wszystkie te programy są finansowane z gminnych środków budżetowych i za to nieocenione wsparcie działalności szkoły serdecznie dziękujemy.
*Program posiada ogólnopolską rekomendację – polecany jest przez: Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii, Ośrodek Rozwoju Edukacji, Instytut Psychiatrii i Neurologii oraz Warszawskie Centrum Pomocy Rodzinie.