• Aktualności

          • Wyjazd do Planetarium
            • Wyjazd do Planetarium

            • W piątek 13 października uczniowie naszej szkoły zawitali w Planetarium Śląskim w Chorzowie. Wielu z nich było tam po raz pierwszy, ale nawet ci, którzy przyjechali kolejny raz, byli pod sporym wrażeniem. Trzyletnia modernizacja obiektu sprawiła, że zarówno budynek, jak i używany sprzęt były naprawdę imponujące. Siódmoklasiści wzięli udział w dwugodzinnych warsztatach: "A jednak się kręci... ". Dowiedzieli się, jak nasza Ziemia prezentuje się w Układzie Słonecznym, w jaki sposób się porusza i czym to skutkuje. Poznali gwiazdozbiory kolejnych pór roku, wskazywali najważniejsze i najjaśniejsze gwiazdy, oglądali planety. Uczestniczyli również w zajęciach " O wodzie w pogodzie", które odbyły się w stacji meteorologicznej. Młodzież pogłębiła wiedzę o pogodzie, opadach i osadach atmosferycznych, dokonała pomiarów wilgotności powietrza. Zwieńczeniem lekcji było przygotowanie własnego "deszczyku" , będącego kluczowym ogniwem obiegu wody w przyrodzie.  Jesienne słońce, kolorowe liście i piękne widoki w Parku Śląskim umiliły wycieczkę.

          • Spotkanie z policjantem
            • Spotkanie z policjantem

            • 6 października klasy I-III wzięły udział w spotkaniu z policjantem z Komendy Powiatowej Policji w Pszczynie. Podczas spotkania poruszone zostały tematy związane z bezpieczeństwem zarówno w drodze do i ze szkoły, w domu czy na placu zabaw. Nasz gość podkreślił jak ważną rolę pełnią elementy odblaskowe oraz zwrócił szczególną uwagę na zachowanie bezpieczeństwa w czasie prowadzonych obecnie robót budowlanych na drogach dojazdowych do szkoły. Uczniowie mieli okazję wykazać się znajomością numerów alarmowych oraz wiedzą z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Dzieci dowiedziały się również z jakich elementów składa się służbowe wyposażenie policjanta.
              Na spotkaniu nie zabrakło ulubieńca dzieci – sympatycznego Sznupka.

          • Lekcja w kinie
            • Lekcja w kinie

            • 5 października uczniowie klas 4 i 5 uczestniczyli w kolejnej edycji „Lekcji w kinie”. Tym razem tematem były gatunki filmowe. Podczas multimedialnej lekcji przygotowanej przez zespół profesjonalistów z „Centrum Edukacji Wołomin” młodzież dowiedziała się nie tylko, czym jest gatunek filmowy, ale m.in. poznała też odpowiedzi na pytania, dlaczego zamiast mówić, aktorzy śpiewają i tańczą, w jaki sposób można rozśmieszyć widza, czym charakteryzuje się film przygodowy. Uczestnicy zajęć wyruszyli też w międzyplanetarną podróż z bohaterami filmów SF. Po przerwie zobaczyli jeszcze wzruszający film familijny „Przygody Remiego” w reż. Antoine`a Blossiera, ukazujący siłę przyjaźni i niosący przesłanie, że nigdy nie powinno się tracić nadziei. Dziękujemy rodzicom naszych uczniów za umożliwienie dzieciom uczestnictwa w tych zajęciach. 

            • „Złoty Znak Nadziei 2023 Hospicjum św. Ojca Pio”

            • Z wielką dumą i radością informujemy, że spotkało nas wielkie wyróżnienie - Szkolny Klub Wolontariusza otrzymał  tytuł „Złoty Znak Nadziei 2023 Hospicjum św. Ojca Pio” za udział w akcji „Znaki Nadziei” w roku szkolnym 2022/2023. Jest nam niezmiernie miło przyjąć to szczególne odznaczenie, gdyż jest to nagroda za zaangażowanie, wrażliwość i chęć pomocy wszystkich wolontariuszy naszej szkoły. Pragniemy w  tym miejscu złożyć  im serdeczne podziękowanie, a w szczególności naszym absolwentom – ósmoklasistom, którzy w czerwcu tego roku opuścili mury naszej szkoły, bo to między innymi dzięki ich postawie możemy dziś cieszyć się „Złotym Znakiem”.
              Akcja „Znaki Nadziei” to prosty gest solidarności z ciężko chorymi, ich najbliższymi i tymi, którzy niosą im pomoc w hospicjum. Szkolny Klub Wolontariusza od kilku lat wspiera tę bliską naszemu sercu placówkę w Pszczynie, a co najważniejsze – buduje w młodych ludziach poczucie odpowiedzialności za drugiego człowieka oraz bezinteresowności i wrażliwości na potrzeby innych. 
              Zgodnie z regulaminem akcji, najbardziej aktywni uczestnicy otrzymują tytuły: 
              - Złoty Znak Nadziei 2023 Hospicjum św. Ojca Pio,
              - Srebrny Znak Nadziei 2023 Hospicjum św. Ojca Pio,
              - Brązowy Znak Nadziei 2023 Hospicjum św. Ojca Pio.
              Wyróżnienia zostały wręczone koordynatorom wolontariatu 28 września podczas uroczystego podsumowania akcji w siedzibie Hospicjum św. Ojca Pio w Pszczynie przy ul. Marii Skłodowskiej Curie 1. Serdecznie dziękujemy!
              Więcej na temat akcji można przeczytać na stronie:
              https://www.hospicjumojcapio.pless.pl/przylacz-sie/znaki-nadziei/ 

          • Spotkanie z panią Aliną Przydatek, autorką książek dla dzieci
            • Spotkanie z panią Aliną Przydatek, autorką książek dla dzieci

            • 20 września uczniowie klas młodszych wzięli udział w spotkaniu z autorką książek dla dzieci - panią Aliną Przydatek. Spotkanie na temat: „Każdy może ocalić morze” miało formę warsztatów, podczas których uczestnicy rozwijali pasję czytania, wyobraźnię i kreatywność. Uczniowie poszerzyli też swoją wiedzę na temat ekologii. Gałgankowi przyjaciele autorki i stworzona kolorowa sceneria pomogły dzieciom przenieść się do świata bajki. Każde z nich odegrało swoją rolę w tej niepowtarzalnej historii, dlatego nikt się nie nudził, a warsztaty były niezwykłą przygodą.

          • Dzień Chłopaka
            • Dzień Chłopaka

            • W piątek 29 września świętowaliśmy w naszej szkole Dzień Chłopaka. Z tej okazji dziewczęta z Samorządu Uczniowskiego złożyły wszystkim Panom i Chłopakom najlepsze życzenia i obdarowały ich żartobliwymi wąsami:-) W tym dniu uczennice i uczniowie, chcąc uniknąć pytania, musieli założyć krawat lub muszkę. Wielu z nich skorzystało z tej możliwości. Na korytarzach szkolnych zrobiło się kolorowo i wesoło. Cieszymy się, że również nauczyciele włączyli się w akcję Samorządu. Ponawiamy życzenia, dziękujemy i czekamy na kolejne akcje:-) 

              Opiekunki Samorządu Uczniowskiego

          • Uczniowie 6 c w Beskidach
            • Uczniowie 6 c w Beskidach

            • Jak wygląda niecierpek himalajski i dlaczego niektórzy go nie cierpią oraz co to są galasy? – na te i inne pytania znaleźli odpowiedź uczniowie 6 c wędrujący 29 września z wychowawczynią panią Haliną Broncel i panią Joanną Gołek na szczyt Stożka. Przewodnik – pan Michał Kulanek – człowiek o wielu talentach i dużej wiedzy, skutecznie zadbał o to, żeby wycieczka nie była tylko mechanicznym tuptaniem po szlaku, ale owocnym kontaktem z naturą. Z szeroko otwartymi oczami i roześmianymi buziami młodzież, nie wiadomo nawet kiedy, znalazła się na 978 metrze n.p.m. Warto było się troszkę zmęczyć dla tych widoków, które roztaczały się na górze! Nikt (przynajmniej głośno) nie marudził, wszyscy uczestnicy wędrówki spisali się na medal, a apetyt na tego typu przygody się jeszcze tylko wyostrzył. „Światem zaczęła rządzić jesień, topi go w żółci i czerwieni (…)”; może by tak więc kiedyś jeszcze raz „wsiąść do pociągu (…)” nie byle jakiego, ale w góry jadącego?

              Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerii (fot. H. Broncel, M. Kulanek, J. Gołek).