3 czerwca najstarsi uczniowie, zgodnie z tradycją naszej szkoły, wraz z wychowawczynią uczestniczyli w wyjątkowej lekcji historii w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau. Skupienie i zaduma towarzyszyły zwiedzającym to szczególne miejsce. Młodzież zapaliła symboliczny znicz pod ścianą straceń, uczciła chwilą ciszy pamięć ofiar, których liczba - uwieczniona w „księdze imion” - przeraża, a jeszcze bardziej świadomość, że wielu nazwisk w niej brakuje… „To się stało, a więc może znów się zdarzyć… Może się zdarzyć wszędzie” – taką przestrogę Primo Leviego (byłego więźnia obozu) można przeczytać na ścianie jednego z bloków obozu. Oby więc pamięć o tym miejscu została w sercach wraz z mocnym postanowieniem: musimy zrobić wszystko, by nigdy ta historia się nie powtórzyła!
Aktualności
Wizyta, której się nie zapomina
Sukces w Powiatowym Konkursie Matematycznym „2+2”
29 maja w I Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Chrobrego w Pszczynie odbył się Powiatowy Konkurs Matematyczny „2+2”, w którym i my wzięliśmy udział. Niezwykle cieszą sukcesy naszych uczniów:
Franciszek Kapłon zajął indywidualnie I miejsce w kategorii uczniów klas ósmych;
I miejsce zdobyła także drużyna „Matemagicy” w składzie: Monika Witańska, Ksawery Chęś, Rafał Orendorz i Paweł Skrzypiec,
a drużyna „Mistrzów” (Jakub Diadyk, Dawid Kania, Franciszek Kapłon, Kamil Łobaza) znalazła się na III miejscu podium.
Godnie reprezentowali nas także: Hanna Jeleń, Judyta Kubas, Natalia Kruszewska, Amelia Zajęcka, Krzysztof Kozik, Jan Jastrzemski, Wojciech Szymczyk oraz Paweł Wantuch.
Wszystkim uczestnikom konkursu i ich opiekunom serdecznie gratulujemy!
1
Dzień Dziecka
29 maja świętowaliśmy w naszej szkole Dzień Dziecka. Wzorem lat ubiegłych postawiliśmy na aktywność ruchową, integrację zespołów klasowych i zdrowe współzawodnictwo. Młodsi uczniowie po porannych dwóch lekcjach wzięli więc udział w licznych konkurencjach przygotowanych dla nich w sali gimnastycznej, a starsi rywalizowali ze sobą na obiektach sportowych przy szkole (poniżej przedstawiamy wyniki klasowe i indywidualne w poszczególnych konkurencjach). Na wszystkich w świetlicy szkolnej czekał poczęstunek ufundowany przez Radę Rodziców. Mimo pochmurnego momentami nieba nic nie pokrzyżowało planów i po aktywności sportowej starsi uczniowie spotkali się wszyscy na boisku szkolnym, gdzie pani dyrektor i nauczyciele wychowania fizycznego wyróżnili najlepszych sportowców, a najmłodsi jeszcze z wychowawcami udali się na piknik na trawie.
Z okazji Dnia Dziecka - tym małym i tym już dużym - z całego serca życzymy:
jak najmilszych od życia ćwiczeń,
marzeń — spełnionych i tych do spełniania,
zdrowia i sił — do odkrywania,
odwagi — jakiej na co dzień trzeba,
a tu na ziemi – nieba!!!
Wyniki klasowe i indywidualne rywalizacji uczniów klas 5 i 6 oraz 7 i 8
W kategorii klas 5 i 6 zwyciężyła klasa VI c i to do niej trafił puchar przechodni. II miejsce zajęła V a (pokonana tylko trzema punktami), zaś na III miejscu podium znalazła się VI a.
W kategorii klas 7 i 8 na I miejscu jest VIII a, na miejscu II - VII a, a na III – VII b.
Poniżej jeszcze lista sukcesów indywidualnych.
Wszystkim dziękujemy za wspólną dobrą zabawę, a zwycięzcom – gratulujemy!
Kategoria: uczniowie klas 5-6
Bieg na 60 m
I miejsce Agata Jaromin
II miejsce Alicja Świerkot
III miejsce Weronika Bartoszek
I miejsce Nikodem Kolarz
II miejsce Dawid Bojdoł
III miejsce Jakub Krysta
Skok w dal
I miejsce Majka Czechowicz
II miejsce Aleksandra Kulawiak
III miejsce Zofia Szpak
I miejsce Fabian Jastrzemski
II miejsce Jakub Andres
III miejsce Piotr Mikosz
Rzut piłeczką palantową
I miejsce Iga Karlik
II miejsce Weronika Bartoszek
III miejsce Amelia Byrska
I miejsce Mykola Abrosimov
II miejsce Filip Malchar
III miejsce Miguel Pater-Rodriguez
Bieg długi
I miejsce Emilia Bartoszek
II miejsce Katarzyna Wiewióra
III miejsce Olga Widłok
I miejsce Tymoteusz Białoń
II miejsce Piotr Szarowicz
III miejsce Konrad Bartyzel
Kategoria: uczniowie klas 7-8
Bieg na 60 m
I miejsce Agata Dziendziel
II miejsce Nadia Oślislok
III miejsce Milena Fityka
I miejsce Jakub Krzyżowski
II miejsce Bartosz Maślanka
III miejsce Kordian Zawadzki
Skok w dal
I miejsce Karolina Hajok
II miejsce Agata Dziendziel
III miejsce Nadia Oślislok
I miejsce Maksym Kirianov
II miejsce Bartosz Dutka
III miejsce Karol Maiczek
Pchnięcie kulą
I miejsce Nadia Oślislok
II miejsce Maja Pytel
III miejsce Agata Dziendziel
I miejsce Michał Ścierski
II miejsce Paweł Kuszka
III miejsce Karol Mrzyk
Bieg długi
I miejsce Milena Fityka
II miejsce Nadia Oślislok
III miejsce Karolina Hajok
I miejsce Kordian Zawadzki
II miejsce Bartosz Dutka
III miejsce Michał Ścierski
XIX Konkurs Gry na Fletach Podłużnych
28 maja odbył się Konkurs Gry na Fletach Podłużnych zorganizowany już po raz dziewiętnasty przez panią Marzenę Gec, nauczycielkę muzyki i założycielkę zespołu wokalno-instrumentalnego „Campanella” działającego przy Szkole Podstawowej w Kobiórze. Przed jury w składzie: Andronika Krawiec, Joanna Pudełko, Aleksandra Wrona, Ewa Pilarska wystąpiło aż 44 solistów oraz 15 zespołów z powiatu pszczyńskiego, tyskiego i mikołowskiego (więcej niż w roku ubiegłym, co świadczy o niesłabnącej popularności konkursu). Z naszej szkoły wzięło udział 23 uczniów, których pasją do fletów zaraziła i przygotowała do wystąpienia pani Marzena Gec. Warto podkreślić, że w tym gronie znalazło się pięć flecistek z klas pierwszych (Hanna Krukowska, Lena Otręba, Zofia Różycka, Milana Ryś oraz Zuzanna Skorodzień) i trzeba przyznać, że - jak na tak krótki czas nauki gry na tym instrumencie – poradziły sobie doskonale. Uczestnicy oceniani byli w czterech kategoriach: I (uczniowie klas I-IV), II (uczniowie klas V-VI), III (uczniowie klas VII-VIII) i IV – zespoły.
Najmłodsi wykonywali średniowieczny utwór „Estampida”. III miejsce w tej kategorii zdobyła czwartoklasistka Agata Olak, a Kinga Cylok, Martyna Drzał i Natalia Latusek zasłużyły na wyróżnienia.
Nieco starsi uczniowie mieli do zagrania popularny w XVI i XVII wieku taniec dworski „Pawana”. Za jego wykonanie Martyna Wacławek i Magdalena Wyród otrzymały II miejsce, Emilia Malcharek i Michalina Strączek – miejsce III, zaś Hanna Paździor oraz Piotr Jastrzemski – wyróżnienia.
Najstarsi musieli się zmierzyć z „Sarabandą” i tu uczniowie z Kobióra zebrali laury: I miejsce Michał Kłobuch, II miejsce – Judyta Kubas, III miejsce – Monika Witańska, a wyróżnienia – Natalia Kruszewska, Natasza Matera oraz Weronika Tużnik.
W kategorii zespołowej, za wykonanie pieśni polskiej „Dobranoc ci, Anusieńku”, duetowi Natalii Kruszewskiej i Emilii Malcharek przyznano II miejsce, a Martynie Wacławek i Michałowi Kłobuchowi - III.
I na koniec wisienka na torcie: I miejsce dla zespołu „Campanella” za mistrzowskie wykonanie „Rufty Tufty”.
W oczekiwaniu na werdykt jury był czas na relaks przy musicalu „Sing” oraz na posiłek – prawdziwe śląskie „kołoczki” zakupione przez Radę Rodziców.
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy, a laureaci - nagrody ufundowane przez Urząd Gminy Kobiór.
Dziękujemy za udział, mając nadzieję, że wszyscy uczestnicy będą dobrze wspominać to, wpisane już w kobiórską tradycję, majowe wydarzenie.
Lista laureatów znajduje się pod linkiem.
Srebro na XIX Międzynarodowej Spartakiadzie Młodzieży w Šternberku
Srebro na XIX Międzynarodowej Spartakiadzie Młodzieży w Šternberku
Od 22 do 24 maja 2024 r. młodzież naszej szkoły wraz z opiekunami uczestniczyła w XIX Międzynarodowej Spartakiadzie Młodzieży w czeskim Šternberku. Drużyny z węgierskiego Sajószentpéter, słowackiej Dobšiny, Kobióra i gospodarzy po pięcioletniej przerwie (ostatnie rozgrywki miały miejsce w 2019 roku w Sajószentpéter) rywalizowały ze sobą w następujących konkurencjach: wspinaczka na sztucznej ściance, tenis stołowy, siatkówka, piłka nożna, biegi: na 60 m chłopców i dziewcząt, na 800 m dziewcząt, na 1500 chłopców; skok w dal i rzut piłeczką palantową. Kobiór w ogólnej klasyfikacji znalazł się na II miejscu, co jest ogromnym sukcesem, gdyż wśród rywali znalazła się młodzież starsza od naszych reprezentantów. Imprezie towarzyszył także plener malarski, w którym młodzi kobiórzanie wzięli udział po raz pierwszy.
Trzeba dodać, że organizatorzy spisali się na medal – zarówno jeśli chodzi o organizację konkurencji, jak i zapewnienie warunków bytowych. Serdecznie dziękujemy za wspaniałe przyjęcie i zapraszamy za rok do Kobióra na jubileuszową, dwudziestą edycję tej międzynarodowej imprezy.
Na tegoroczny sukces zapracowali:
Kaja Babel
Emilia Bartoszek
Weronika Bartoszek
Amelia Byrska
Ksawery Chęś
Michał Danek
Bartosz Dutka
Agata Dziendziel
Milena Fityka
Pola Janik
Jan Jastrzemski
Antoni Jurecki
Franciszek Kapłon
Julia Kłakus
Krzysztof Kozik
Jakub Krzyżowski
Judyta Kubas – II miejsce w skoku w dal
Paweł Kuszka – III miejsce w rzucie piłeczką
Marta Kurzak
Karol Maiczek
Bartosz Maślanka
Karol Mrzyk
Nadia Oślislok – I miejsce we wspinaczce
Lena Plichta
Jacek Szarowicz
Katarzyna Wiewióra
Amelia Zajęcka
Kordian Zawadzki
Marlena Grabowska, Iga Karlik, Anna Stefaniak-Rozmus – plener malarski
Wszystkim reprezentantom i ich nauczycielom składamy serdeczne gratulacje.
Film podsumowujący to wydarzenie można zobaczyć na stronie organizatorów pod linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=CCEN-llTGSo .
Zdjęcia zamieszczone w galerii pochodzą ze strony: https://www.uschovna.cz/zasilka/QA853B59SUIT4IRM-R82/ .
Kolejne sukcesy sportowe
I miejsce w powiecie, a II w rejonie zajęła drużyna naszych dziewcząt w Drużynowych Zawodach Lekkoatletycznych, które odbyły się 22 maja 2024 r. Dziewczyny: Anastasiia Butusova, Agata Dziendziel, Milena Fityka, Karolina Hajok, Hanna Kozik, Natalia Kruszewska, Judyta Kubas, Hiacynta Malcharek, Nadia Oślislok, Lena Plichta, Weronika Tużnik i Amelia Zajęcka rywalizowały z drużynami z Cieszyna, Goczałkowic, Pogwizdowa, Skoczowa oraz Suszca. Chłopcy także znaleźli się na podium – wywalczyli II miejsce w powiecie, a III w rejonie. Na ten sukces pracowali: Ksawery Chęś, Alex Czechowicz, Bartosz Dutka, Jan Jastrzemski, Krzysztof Kozik, Julian Kruczek, Jakub Krzyżowski, Paweł Kuszka, Bartosz Maślanka, Karol Matera, Karol Mrzyk, Wojciech Szymczyk, Jacek Szarowicz i Kordian Zawadzki. Ich współzawodnikami byli uczniowie z Goczałkowic, Pogwizdowa, Strumienia oraz Suszca. Gratulujemy sukcesu zarówno uczniom, jak i ich nauczycielom!
„Edukacja z wojskiem”
20 maja uczniowie klas 7. wzięli udział w warsztatach prowadzonych przez żołnierzy z 18. Batalionu Powietrznodesantowego w Bielsku–Białej. Zajęcia odbyły się w ramach rządowego programu „Edukacja z wojskiem”, którego głównym celem jest, jak czytamy na stronie MEN: „podniesienie świadomości dzieci i młodzieży w obszarze bezpieczeństwa, obronności oraz kształtowanie podstawowych nawyków, umiejętności z zakresu obrony i ochrony ludności oraz zachowania w sytuacjach kryzysowych”. Szkolenie składało się z części teoretycznej i praktycznej, podczas których młodzież została zapoznana z: zasadami alarmowania, sposobami szukania i wzywania pomocy, podstawami ewakuacji i schronienia oraz zasadami udzielania pierwszej pomocy. Dziękujemy przedstawicielom Wojska Polskiego za ciekawe przeprowadzenie tych warsztatów w naszej szkole.
Kobiórsko Czelodka znów triumfuje! I miejsce i Grand Prix nasze
W środę 15 maja 2024 r. przedstawiciele zespołu Kobiórsko Czelodka wzięli udział w uroczystym podsumowaniu XXXII Festiwalu Twórczości Dzieci i Młodzieży w Tychach. Wyniki festiwalu były wszystkim znane: wiedzieliśmy, że jedziemy odebrać nagrodę przyznaną za pierwsze miejsce. Organizatorzy, zapraszając na podsumowanie, powiadomili wszystkich uczestników, że tego dnia zostanie wręczone również Grand Prix, ale nikt nie znał laureatów tego najwyższego wyróżnienia. Zdobyliśmy pierwsze miejsce, więc nawet przez myśl nam nie przeszło, że możemy otrzymać kolejną nagrodę. Cóż to więc były za emocje, kiedy prowadzący przeczytał, że Grand Prix w kategorii wokalnej (spośród wszystkich kategorii wiekowych) otrzymuje… Kobiórsko Czelodka. To ogromne wyróżnienie i docenienie pracy naszego zespołu! Dziękujemy wszystkim uczniom i nauczycielom za zaangażowanie, a w szczególności prowadzącej zespół - pani Renacie Kordys.
Uczennica naszej szkoły uczestniczką Wielkiej Gali
W piątek 10 maja w Katowicach odbyła się Gala wręczenia nagród oraz wyróżnień dla uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych województwa śląskiego, którzy wzięli udział w konkursie ,, 20 lat Polski w Unii Europejskiej”. Konkurs zorganizowany został pod patronatem Wojewody Śląskiego i Śląskiego Kuratora Oświaty. Uczniowie szkół podstawowych mogli wziąć udział w konkursie plastycznym, natomiast młodzieży uczącej się w szkołach ponadpodstawowych zaproponowano kategorię fotografia lub film. Natalia Kruszewska uczennica klasy siódmej zdobyła II miejsce w tym konkursie. Praca Natalii powstała pod okiem nauczyciela plastyki pani Ewy Chrzęszczyk. Gala wręczania nagród miała miejsce w pięknym Westybulu Gmachu Urzędu Wojewódzkiego. Każdemu uczestnikowi gratulacje złożył Wojewoda oraz Kurator Oświaty. Były również cenne nagrody. Uroczystości towarzyszył występ ucznia szkoły muzycznej w Tychach, który zagrał popisowo na trzech rodzajach saksofonów: sopranowym, altowym i tenorowym. Następnie wszystkich zaproszono na poczęstunek do znamienitej Sali Marmurowej. Warto dodać, że jest ona miejscem, w którym kręcone są sceny do filmów. Widzimy ją między innymi w filmie ,, Obywatel Jones” czy ,, Strefa ciszy”.Na zakończenie wydarzenia w towarzystwie pani przewodnik była okazja poznać historię Gmachu Sejmu Śląskiego. Z pewnością na uwagę zasługuje Sala Sejmu Śląskiego, która jest miejscem, gdzie od 15 lipca 1920 roku do 6 maja 1945 roku ( w rzeczywistości do wybuchu II wojny światowej ) obradował organ ustawodawczy autonomicznego województwa śląskiego. Jego sala sejmowa była wzorcem dla sali Sejmu RP.
Uczniowie na tropie zagadki historycznej
W ostatnich dniach kwietnia w naszej szkole świętowaliśmy kolejną rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. W klasach I - III wychowawcy przeprowadzili zajęcia tematycznie związane ze Świętem Narodowym Trzeciego Maja, a dzieci i młodzież z klas IV – VIII wzięły udział w „Misji – zaginiona Konstytucja” przygotowanej przez nauczyciela historii pana Wojciecha Pastora. Zajęcia, które przybrały atrakcyjną dla uczniów formę escape roomu, miały na celu przypomnienie najważniejszych faktów na temat powstania i znaczenia tego uchwalonego w 1791 r. dokumentu, a kończyły się odkryciem zagadki, gdzie aktualnie znajduje się rękopis Ustawy Rządowej z 1791 r.
III miejsce w Mistrzostwach Powiatu Pszczyńskiego w Piłce Nożnej
23 i 27 kwietnia dzięki życzliwości władz samorządowych w naszej gminie odbyły się Mistrzostwa Powiatu Pszczyńskiego w Piłce Nożnej Chłopców Młodszych i Starszych. Do zawodów w obydwu kategoriach przystąpiło po 7 szkół.
Starsi uczniowie kobiórskiej szkoły: Ksawery Chęś, Bartosz Dutka, Krzysztof Kozik, Jakub Krzyżowski, Paweł Kuszka, Bartosz Maślanka i Kordian Zawadzki pokonali drużyny z Goczałkowic-Zdroju, Pielgrzymowic, Mizerowa oraz Wisły Małej i stanęli na III miejscu podium, tuż za drużyną z Piasku (II miejsce) i Woli (I miejsce).
Cztery dni wcześniej rywalizowali ze sobą młodsi trampkarze ze szkół z: Goczałkowic-Zdroju, Góry, Kobióra, Mizerowa, Pawłowic, Piasku, Radostowic i Wisły Wielkiej. Kobiór reprezentowali: Tymoteusz Białoń, Dawid Bojdoł, Szymon Grolik, Miłosz Hutyra, Szymon Lazarek, Miłosz Lesiak, Filip Malchar, Milan Oślislok oraz Miguel Pater-Rodriguez, którzy po zażartej walce zajęli 5. miejsce.
Zwycięzcom serdecznie gratulujemy, a wszystkim zawodnikom dziękujemy za udział i walkę fair play.
Składamy także podziękowania organowi prowadzącemu szkołę za sponsoring tej cyklicznej imprezy.
Dzień Ziemi
W poniedziałek 22 kwietnia świętowaliśmy Dzień Ziemi. Obchody te zapoczątkowały w naszej szkole akcję pt. "Tydzień dla Ziemi", którą zainicjował Samorząd Uczniowski. Rozmawialiśmy o przyrodzie, ekologii, zagrożeniach. Uczniowie podczas zajęć lekcyjnych przygotowywali klasowe projekty ekologiczne wykonane z surowców wtórnych. Powstały ciekawe i kolorowe plakaty, makiety z ruchomymi elementami, roboty, części garderoby, a nawet całe stroje. Szkolne jury dokonało przeglądu tych prac i wyłoniło zwycięzców.
Miejsce I - klasy: Vb i VIIb
Miejsce II - klasy: VIc i VIIa
Miejsce III - klasy: Va i VIa
Serdecznie gratulujemy zwycięskim zespołom!Dziękujemy wszystkim uczestnikom za zaangażowanie i udział w akcji!
Szkoła Podstawowa w Kobiórze jest SMART
W dniach 8- 19 kwietnia Szkoła Podstawowa w Kobiórze brała udział w programie edukacyjnym „Szkoła jest SMART”. Celem tego programu jest wyposażenie nauczycieli w narzędzia i metody pozwalające na włączenie gier typu Smart Games do procesu dydaktycznego. W ramach tego projektu szkoła otrzymała na czas dwóch tygodni zestaw 18 gier logicznych firmy Iuvi Games. Gry te pozwalają rozwijać u uczniów logiczne myślenie oraz rozumienie przestrzenne. Kształtują tak ważne umiejętności jak współpraca, wytrwałość w dążeniu do celu, planowanie strategiczne i podejmowanie wyzwań. Uczą cierpliwości i kreatywności. Zarówno młodsi jak i starsi uczniowie naszej szkoły mieli możliwość podjąć to wyzwanie podczas zajęć lekcyjnych. Indywidualnie i stawiając sobie nawzajem wyzwania wkroczyli w świat rozgrywek. Lekcje dostarczyły wielu wrażeń i emocji związanych z rywalizacją i radości z osiągniętego sukcesu.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.
Joanna Jaromin
Kobiórsko Czelodka znów na podium!
W miniony piątek zespół Kobiórsko Czelodka zajął I miejsce w XXXII Festiwalu Twórczości Dzieci i Młodzieży organizowanym przez MDK 1 im. Artystów Rodu Kossaków w Tychach. W konkursowych zmaganiach wziął udział również zespół Skrzypcowy Zakątek, który zdobył wyróżnienie pierwszego stopnia. Wszystkim członkom zespołów dziękujemy za piękne występy i zaangażowanie. Zachęcamy do wysłuchania utworów prezentowanych podczas konkursu.
Dwie drużyny na podium w powiecie
Uczniowie naszej szkoły (Amelia Byrska, Olga Widłok, Fabian Jastrzemski, Milan Oślislok oraz Jan Jastrzemski, Krzysztof Kozik i Bartosz Maślanka) zdobyli III miejsce w XLV Powiatowym Turnieju Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, który odbył się 16 kwietnia w hali Miejskiego Ośrodka Rekreacji i Sportu w Pszczynie. Zawodnicy musieli najpierw rozwiązać test wiedzy z prawa ruchu drogowego, a następnie prezentowali swoje umiejętności w jeździe na rowerze po torze przeszkód. Oceniane były również wiedza i umiejętności uczestników z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Młodzież rywalizowała w dwóch grupach wiekowych: uczniowie klas 4-6 oraz 7-8. Zwycięzcy otrzymali puchary, pamiątkowe dyplomy oraz upominki ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Pszczynie. Gratulujemy zawodnikom oraz pani Elżbiecie Lis i panu Michałowi Zawiszy, którzy ich przygotowali.
II miejsce w konkursie plastycznym 20 lat Polski w Unii Europejskiej
II miejsce w konkursie plastycznym 20 lat Polski w Unii EuropejskiejMiło nam poinformować, że nasza siódmoklasistka - Natalia Kruszewska - zdobyła II miejsce w konkursie plastycznym 20 lat Polski w Unii Europejskiej zorganizowanym przez Wojewodę Śląskiego oraz Śląską Kurator Oświaty. Zadanie konkursowe polegało na samodzielnym wykonaniu plakatu przedstawiającego własną interpretację 20. rocznicy członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Uczniowie klas siódmych wykonywali swoje prace na lekcjach plastyki pod czujnym okiem pani Ewy Chrzęszczyk. Wśród prac, które warto byłoby wyróżnić znalazły się jeszcze plakaty Anny Rozmus-Stefaniak oraz Joanny Bierskiej, ale na konkurs można było wysłać, niestety, tylko jeden plakat. Gratulujemy talentu!
Koncert umuzykalniający
W poniedziałek 18 marca 2024 r. po raz kolejny zagościł w naszej szkole zespół muzyczny Avocado. Panowie zabrali słuchaczy w magiczną podróż przedstawiającą historię powstania muzyki rozrywkowej. Można było usłyszeć m. in. wzruszającą balladę, pieśń religijną, utwory reprezentujące bluesa, jazz, rock and rolla. Zaprezentowano także ciekawe improwizacje bajkowe, które młodzież rozpoznała bez trudu. Uczniowie w symbolicznym kotle zmieszali wszystkie prezentowane wcześniej style i w konsekwencji powstał gotowy, znany wszystkim, zapewniający mnóstwo przyjemności, produkt - muzyka rozrywkowa. Już Arystoteles pisał, że : "Muzyka wpływa na uszlachetnienie obyczajów”. Czy można sobie wyobrazić lepszy sposób na poprawę humoru i zastrzyk energii w pochmurny marcowy poranek? Dziękujemy i z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie.
Konkurs recytatorski
6 marca uczniowie w naszej szkole odbył się konkurs recytatorski wierszy Jana Brzechwy.
W konkursie wzięli udział reprezentanci klas I - III. Uczniowie prezentowali przed jury własną interpretację recytatorską wybranych wierszy. Konkurs przebiegał w niezwykle miłej i przyjaznej atmosferze. Dla dzieci było to wyjątkowe przeżycie, pełne emocji. Mali artyści pokazali swój profesjonalizm i wrażliwość artystyczną. Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni słodkim upominkiem oraz pamiątkowym dyplomem.
Wyniki konkursu:
Klasy I
I miejsce: Milana Ryś Ic
II miejsce: Zosia Różycka Ia
III miejsce: Zuzia Świerkot Ic
wyróżnienie: Amelia Domżoł Ib
Klasy II
I miejsce: Zuzia Feliksik IIb
II miejsce: Julia Radczuk IIa
III miejsce: Jan Ganczarek IIb
Klasy III
I miejsce: Natalia Latusek IIIa
II miejsce: Antoni Malcharek 3b
III miejsce: Liwia Kłakus IIIc
wyróżnienie: Jerzy Matras IIIc i Hania Gagajewska IIIa
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i zapraszamy za rok!
Konkurs z języka niemieckiego
29 lutego 2023 r. mieliśmy przyjemność zorganizować kolejną stację konkursu „Deutsch-Land, czyli wędrówka po landach – edycja VIII – miasto Regensburg”, którego koordynatorem jest Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Niemieckiego w Katowicach. W tym roku w konkursie wzięło udział pięć szkół z naszego województwa, tj. Zespół Szkolno-Przedszkolny z Piasku, Zespół Szkolno-Przedszkolny z Czarkowa, Szkoła Podstawowa nr 40 z Oddziałami Integracyjnymi z Tychów, Szkoła Podstawowa nr 13 im. Władysława Jagiełły oraz Szkoła Podstawowa nr 3 im Macierzy Szkolnej z Bielska-Białej.
Podczas dwugodzinnych warsztatów uczniowie odbyli niezwykłą podróż po zakątkach pierwszej stolicy Bawarii – Ratyzbonie. Konkurs składał się z czterech krótkich prezentacji. Po każdej części uczniowie wykonywali quizy, a następnie wypełniali test końcowy. Najwyższy wynik uzyskała grupa ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Macierzy Szkolnej z Bielska-Białej. Zwycięska drużyna przechodzi do finału, który odbędzie się 22 maja 2024 r. w Konsulacie Generalnym Niemiec we Wrocławiu. Gratulujemy!
Serdecznie dziękujemy wszystkim drużynom, ich nauczycielom oraz naszym wspaniałym uczniom klas siódmych i ósmych, którzy pomogli nam w organizacji oraz przebiegu konkursu!
Nauczyciele języka niemieckiego
Lepiej zapobiegać… - zajęcia w ramach programu profilaktycznego „Epsilon”
27 lutego szóstoklasiści, a 29 lutego – uczniowie klas piątych - mieli okazję wziąć udział w warsztatach programu profilaktycznego „Epsilon”*. Trzygodzinne spotkanie uczniów każdej z klas z fachowcami w swojej dziedzinie – psychologami i pedagogami - na pewno jeszcze nie jest panaceum na wszystkie problemy, z którymi boryka się młodzież, ale to nieocenione wsparcie dla działań szkoły i starań rodziców, by zabezpieczyć młodych ludzi przed zagrożeniami i podejmowaniem ryzykownych działań. Tematyka warsztatów tym razem skupiała się wokół problemu przemocy rówieśniczej, zwłaszcza w internecie. Celem było poszerzenie świadomości uczniów co do przyczyn i skutków przemocy z użyciem mediów elektronicznych oraz uświadomienie skali krzywdy, jakiej doświadczają ofiary. W trakcie warsztatów opartych m.in. na historii dziewczyny, która doświadczyła cyberprzemocy, uczniowie mogli dowiedzieć się, jak radzić sobie w podobnej sytuacji. Uczestnicy nie otrzymali jednak gotowych podpowiedzi w formie moralizatorskiej pogadanki, ale najpierw dzielili się swoimi spostrzeżeniami, odnosili się do własnych doświadczeń związanych z tematem, wspólnie szukali najlepszych rozwiązań, ucząc się przy tym konstruktywnych sposobów reagowania. Warsztaty były niewątpliwie także okazją do integracji, spojrzenia na siebie i całą grupę z innej perspektywy, a wychowawcy otrzymali cenne wskazówki, jak wzmacniać zachowania wypracowane w trakcie zajęć, by ugruntowały się w codziennym funkcjonowaniu zespołu klasowego.
Programem objęci zostali także uczniowie klas czwartych, dla których warsztaty odbędą się w marcu br. Planowane są jeszcze zajęcia dla uczniów klas I-IV na temat profilaktyki przemocy rówieśniczej pn. „NIE agresji w szkole” oraz warsztaty dla najstarszych uczniów celem profilaktyki uzależnień od alkoholu i innych środków psychoaktywnych (program profilaktyczny „NOE”).
Wszystkie te programy są finansowane z gminnych środków budżetowych i za to nieocenione wsparcie działalności szkoły serdecznie dziękujemy.
*Program posiada ogólnopolską rekomendację – polecany jest przez: Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii, Ośrodek Rozwoju Edukacji, Instytut Psychiatrii i Neurologii oraz Warszawskie Centrum Pomocy Rodzinie.
Archiwum Aktualności