14 marca to data szczególna dla każdego miłośnika matematyki, lecz nie tylko. W tym dniu bowiem przypada Międzynarodowy Dzień Liczby Pi. Liczba Pi jest równa ilorazowi obwodu koła (lub długości okręgu) i jego średnicy i, bez względu na to, czy jest to ogromne koło młyńskie, czy też malutka zakrętka, wynosi zawsze tyle samo. Naukowcy od pradawnych lat głowią się nad tym, jaka jest dokładna wartość tej liczby i podają kolejne cyfry jej rozwinięcia dziesiętnego. Już w 250 r p. n. e Archimedes podał 2 cyfry znaczące liczby Pi, zaś w 1596 r matematyk Ludolf van Ceulen podał 20 cyfr tej liczby i, dla uczczenia tego odkrycia, liczbę Pi nazywamy ludolfiną. Dziś, dzięki nowoczesnym technologiom wiemy, że liczba ta ma nieskończenie wiele cyfr, które nie układają się w żadnym porządku. Najczęściej jednak posługujemy się przybliżeniem wynoszącym 3,14. Z tą wartością wiąże się bezpośrednio wybór daty święta- 14 dzień 3 miesiąca roku.
W grudniu 2018 r. Senat Rzeczypospolitej Polskiej podjął uchwałę ustanawiającą rok 2019 Jubileuszowym Rokiem Matematyki. Z tej okazji postanowiliśmy przybliżyć uczniom postać wybitnego polskiego matematyka, którego rocznica urodzin przypada również 14 marca. Jest nim Wacław Sierpiński.
Wacław Sierpiński (14.03.1882- 21.10.1969)- czołowy polski matematyk, twórca polskiej szkoły matematyki. Urodził się i mieszkał w Warszawie, a następnie w Krakowie. Zajmował się takimi dziedzinami matematyki jak: teoria mnogości, teoria liczb, analiza matematyczna, topologia, teoria fraktali. Prowadził wykłady naukowe na 47 uniwersytetach w kraju i poza jego granicami. Pozostawił po sobie ogromny dorobek naukowy liczący, poza wieloma książkami, 724 prace i komunikaty, 113 artykułów i 13 skryptów. W czasie wojny polsko- bolszewickiej, wraz z Janem Kowalewskim, brał udział w łamaniu sowieckich szyfrów, czym przyczynił się do Cudu nad Wisłą w 1920 r. Działania i prace naukowe Wacława Sierpińskiego zostały docenione wieloma nagrodami, w tym Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.
W materiałach przedstawionych uczniom wskazaliśmy na najbardziej popularne teorie opracowane przez Wacława Sierpińskiego z kategorii Teorii Fraktali: Trójkąt Sierpińskiego i Dywan Sierpińskiego. Największe zainteresowanie wzbudziła jednak Piramida Sierpińskiego- przestrzenna bryła samopodobna wykonana z czworościanów foremnych. Model ten został przygotowany przez uczniów klasy 6a.
Zapraszamy do Galerii Fotograficznej.