20 lat najszlachetniejszego piękna,
czyli XX-lecie naszej „Campanelli”
W ostatnim dniu stycznia miało miejsce wydarzenie, które niewątpliwie na długo pozostanie w naszej pamięci. Wieczorną porą spotkali się wielbiciele muzyki i najwierniejsi sympatycy instrumentalno-wokalnego zespołu „Campanella”, który Pani Marzena Gec założyła w pamiętnym 2000 roku. Wspólnie mogliśmy się nacieszyć nie tylko chwilą obecną, ale także przywołać najwspanialsze momenty z 20-letniej historii zespołu, który od dwóch dekad uświetnia rozliczne uroczystości szkolne, kościelne oraz gminne, z ogromnymi sukcesami koncertując nawet w czasie zagranicznych wyjazdów naszej młodzieży i zdobywając liczne nagrody podczas konkursów. Łącznie „Campanella” na przestrzeni tych wszystkich lat kształciła talent 85 flecistów, w tym – co nietypowe, a wielce znaczące – 4 chłopców. Wyjątkowe brzmienie zapewniała zespołowi obecność nie tylko fletów, ale też wiolonczeli, obojów i klarnetów.
Tuż po wykonaniu przez Jubilata pierwszego dzieła, którym był anonimowy, renesansowy utwór „Rufty Tufty, starannie przygotowana projekcja dzięki licznym zdjęciom przypomniała historię działalności zespołu, który cyklicznie występował na Festiwalach Młodzieży Szkolnej w Tychach, na których zawsze uzyskiwał najwyższe lokaty. Miał również okazję występować na deskach Teatru Małego w Tychach czy Śląskiego Teatru Lalki i Aktora Ateneum w Katowicach. Przypadł mu także zaszczyt prezentować Polską Muzykę Dawną podczas koncertu z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki zorganizowanego przez szkołę w Radostowicach. Wielkim sukcesem był też występ w Sali Lustrzanej Zamku Książęcego w Pszczynie.
W repertuarze „Campanelli” znajdują się niezwykle różnorodne utwory, dlatego zawsze każdy znajdzie coś dla siebie. W piątkowy wieczór mieliśmy kolejną okazję, by z ogromną przyjemnością posłuchać takich dzieł jak: „Cantio Polonica” z tabulatury Wojciecha Długoraja, taniec szkocki „Buffon” i kontredans pt.: „Zbieranie łupinek”.
Jubilat zaprosił na scenę także swych przyjaciół. Spotkanie uświetnił występ Zespołu Muzyki Dawnej i Tańca Historycznego „Capella Nicopolensis”, który działa przy Miejskim Domu Kultury w Mikołowie, a z którym wieloletnia przyjaźń ma u swych źródeł wspólną fascynację muzyką dawną. Zaprezentowany taniec zrobił na widzach ogromne wrażenie. Po nim przypomniana została historia Regionalnego Konkursu Gry na Fletach Podłużnych, który Pani Gec organizuje już od 17 lat, ciesząc się coraz większą z roku na rok liczbą uczestników. Sama „Campanella” na przesłuchaniach konkursowych nierzadko wykonywała utwory kompozytorów polskich, co wiązało się z wielkimi rocznicami. Podczas jubileuszowego koncertu mieliśmy niezwykłą przyjemność wysłuchać takich arcydzieł jak: psalm „Nieście chwałę, mocarze” renesansowego kompozytora Mikołaja Gomółki skomponowany do słów Jana Kochanowskiego, „Mazurek” Fryderyka Chopina, „Menuet” Ignacego Paderewskiego i utwór Stanisława Moniuszki o tytule, o odgadnięcie którego zostali poproszeni najmłodsi uczestnicy uroczystości. Bez trudu odgadli, że to „Wlazł kotek na płotek”, co sprawiło, że atmosfera wieczoru zrobiła się jeszcze bardziej rodzinna i serdeczna.
„Campanella” z wdzięcznością przypomniała również warsztaty i szkolenia, na których członkom zespołu dane było rozwijać swe umiejętności tak solistyczne, jak i zespołowe. Z rozrzewnieniem wspomnieli przemiłe chwile spędzone w Miejskim Domu Kultury w Mikołowie, których pokłosiem są utwory, które na stałe wpisały się w repertuar, co niezmiennie od lat niebywale cieszy słuchaczy. Także tym razem mieliśmy ogromną przyjemność wysłuchać utworów takich jak niezapomniane „Yesterday” i „Alleluja”, ciągle wzruszającą melodię „Lion” ze ścieżki dźwiękowej filmu „Król lew”, a także wciąż chwytające za serce „Over the rainbow” z „Czarnoksiężnika z krainy Oz”.
Zanim do wspólnego, absolutnie wyjątkowego wykonania kolędy „Nad Betlejem” poproszono kobiórski chór „ExAnimo”, z którym zespół kilkakrotnie miał przyjemność koncertować, przypomniano o artykułach na temat zespołu, które pojawiły się w „Śpiewaku Śląskim” i w „Dzienniku Zachodnim”, Patencie nadania Medalu z okazji 20 lat samorządu Gminy Kobiór, którym „Campanella” została uhonorowana w 2011 r. za działalność na rzecz wspólnoty samorządowej Kobióra, a także o nagranej rok później płycie, na której znalazły się nie tylko utwory muzyki dawnej, ale również kolędy i pastorałki. Niektóre z nich: „A cóż z tą dzieciną”, „U żłóbka”, „Złota Jerozolima” i afrykańska kolęda „Cumba cumba” okrasiły też piątkowy wieczór.
Niemal na zakończenie uroczystości na scenie pojawili się najmłodsi przyjaciele Jubilata. „Kobiórsko Czelodka” jeszcze bardziej uświetniła koncert wykonaniem kolędy „Narodził się Jezus Chrystus” i jak zawsze brawurowym wyśpiewaniem płynących z głębi serca życzeń. Z najmłodszych wzięli przykład dorośli i z ust Gości posypały się serdeczne gratulacje oraz życzenia. Pani Dyrektor Beata Witańska podkreśliła, że to pasja, talent, ale też ogromna praca Pani Gec jak i innych nauczycieli wsparta życzliwą współpracą z lokalnymi władzami oraz rodzicami uczniów nieprzerwanie od lat prowadzą kobiórską młodzież do sukcesów w najróżniejszych dziedzinach. Pani Dyrektor prócz ślicznej wiązanki wręczyła Pani Dyrygent prezent ufundowany przez Spółdzielnię „Jutrzenka”, która działa przy naszej szkole już od 60 lat, a którą obecnie prowadzi Pani Ewa Chrzęszczyk – też autorka doskonałej (jak zawsze) dekoracji, za którą Pani Gec także serdecznie podziękowała.
Kolejni mówcy: Wójt Gminy Pan Eugeniusz Lubański, Pan Stefan Ryt reprezentujący władze powiatowe, przewodniczący Rady Gminy Pan Przemysław Sawicki oraz przewodnicząca Rady Rodziców Pani Beata Morawiec, wręczając urokliwe bukiety, a Pan Wójt także list gratulacyjny i nagrodę pieniężną, zwrócili uwagę na niezwykłe zaangażowanie i trud włożony w prowadzenie zespołu i podziękowali za żywą obecność „Campanelli” w życiu gminy i szkoły, które zespół od dwóch dekad promuje nawet poza granicami Polski. Dyrektor Domu Kultury Pan Wojciech Paździor, wręczając upominek, podziękował za wieloletnią współpracę, wyrażając nadzieję, że nadal będzie się ona pięknie rozwijać.
Równie wzruszającym momentem było złożenie życzeń i gratulacji oraz wręczenie pięknego naręcza kwiatów przez mamę i córkę Pani Gec, a także wykonanie utworów „Menuet” oraz „Alleluja” przez absolwentki, które obdarowały Panią Dyrygent koszem prześlicznych 85 róż, których liczba przypominała liczbę wszystkich członków zespołu na przestrzeni minionych 20 lat.
Założycielka zespołu nie omieszkała także podziękować nie tylko gościom, ale i sponsorom – Radzie Rodziców przy Szkole Podstawowej w Kobiórze oraz Rejonowemu Przedsiębiorstwu Wodociągów i Kanalizacji w Tychach, bez wsparcia których to przesympatyczne spotkanie nie mogłoby się odbyć.
Jako że „campanella” to po wosku „dzwonek”, każdy z członków zespołu, wraz z absolwentami, których obecność także miała niebagatelne znaczenie, otrzymał od Pani Dyrygent pamiątkowy dzwoneczek. Nie trzeba dodawać, że atmosfera tego wieczoru – pełna muzyki, tańca, uśmiechu, życzliwości, serdeczności, a także łez wzruszenia – sprawiła, że ten czas na długo pozostanie w pamięci każdego, kto świętował razem z nami.