• Aktualności

          • Uczniowie naszej szkoły na Śląskim Festiwalu Nauki w Katowicach
            • Uczniowie naszej szkoły na Śląskim Festiwalu Nauki w Katowicach

            •  5 grudnia uczniowie klas V c i VI a wraz z wychowawcami i opiekunami uczestniczyli w kolejnej edycji Festiwalu Nauki odbywającego się cyklicznie w Katowicach w Międzynarodowym Centrum Kongresowym. Mieliśmy możliwość wziąć udział w różnorodnych aktywnościach o charakterze popularyzującym naukę i sztukę, takich jak: wykłady, warsztaty, stanowiska pokazowe, wystawy, koncerty, spotkania z gośćmi specjalnymi. Przestrzeń festiwalowa podzielona była na sześć stref poświęconych: przyrodzie, technice, naukom humanistyczno-społecznym, naukom ścisłym, medycynie i zdrowiu oraz sztuce. Pokazy, ekspozycje, symulacje i doświadczenia naukowe, w których bezpośrednio uczestniczyliśmy, z pewnością przyczyni się do rozwoju aktywności poznawczej naszych uczniów i  zainteresowań o charakterze naukowym. 

          • Jak oni to zrobili, czyli o efektach specjalnych
            • Jak oni to zrobili, czyli o efektach specjalnych

            • 30 listopada uczniowie klas 7 i 8 wzięli udział w kolejnej edycji „Lekcji w kinie”. Tym razem tematem poruszanym podczas prezentacji były efekty specjalne. Uczniowie dowiedzieli się, jak podczas kręcenia filmów wykorzystywana jest wiedza z zakresu matematyki, fizyki i chemii. Mieli możliwość podejrzeć, jak wyglądała praca na planie filmowym „Avatara”, „Jumanji”, „Mission Impossible”, „Titanica”, „Gwiezdnych wojen”,  „Hobbita” i wielu innych filmów. Znając z kina efekt końcowy, uczestnicy listopadowych zajęć ze zdumieniem patrzyli, na czym polegała praca aktorów wspieranych przez kaskaderów; odkrywali tajemnice animatroniki; zobaczyli, jakie możliwości daje zastosowanie makiet, miniatur czy nowoczesnych ekranów ledowych. Po krótkiej przerwie uczniowie zobaczyli jeszcze film „Mój brat ściga dinozaury” oparty na autobiograficznej powieści Giacoma Mazzarioli, w której autor opowiada historię jego relacji z Giovannim, młodszym bratem z zespołem Downa. Czekamy z niecierpliwością na kolejną propozycję Centrum Edukacji Filmowej „Wołomin”.

          • Podróż w czasie – wizyta w Muzeum Historii Komputerów i Informatyki
            • Podróż w czasie – wizyta w Muzeum Historii Komputerów i Informatyki

            • 29 listopada uczniowie klas 5 a i 5 b zwiedzili Muzeum Historii Komputerów i Informatyki w Katowicach. Na stronie internetowej muzeum możemy przeczytać: „Nasza ekspozycja przeniesie Was o ponad 40 lat w przeszłość. 40 lat, które wydają się być okresem krótkim, dobrze zapisanym w pamięci. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że te 40 lat w informatyce, to tyle co kilka wieków w architekturze”. Młodzież mogła więc podglądnąć, czym fascynowali się rodzice; z niedowierzaniem słuchała, że smartfon, a właściwie jego procesor, kiedyś był olbrzymią szafą, do transportu której potrzebnych było kilku ludzi i samochód dostawczy. Sporą atrakcją na koniec była możliwość gry, np. w Tetris czy Pac-Man na prawdziwie zabytkowych komputerach.  

          • Zabawa w przedświątecznym klimacie
            • Zabawa w przedświątecznym klimacie

            • 28 listopada pierwszoklasiści odwiedzili Wielką Fabrykę Elfów w Katowicach. Dzieci spotkały się z Elfami, by rozwiązać zagadkę Ósmej Legendy. Z wielką przyjemnością wykonywały zadania, by odnaleźć zaginione karty księgi. Brały udział w aktywnościach ruchowych, zręcznościowych, rozwiązywały zagadki logiczne i zadania edukacyjne. Każde dziecko napisało też i wysłało list do Świętego Mikołaja. Na koniec zabawy uczniowie spotkali się ze Świętym Mikołajem, który wręczył im książeczki oraz dyplomy.

          • W „Dolinie Baby Jagi”
            • W „Dolinie Baby Jagi”

            • 28 listopada uczniowie klasy 5 b odpowiedzieli na zaproszenie Nadleśnictwa Kobiór i wzięli udział w spotkaniu otwierającym ścieżkę przyrodniczą „Dolina Baby Jagi”.
              Wśród zaproszonych gości byli dr nauk biologicznych Waldemar Szendera z Suszca oraz przedstawiciele Nadleśnictwa Kobiór, Urzędu Gminy Kobiór i Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach. Po wysłuchaniu przemówienia Mariana Pigana, Nadleśniczego Nadleśnictwa Kobiór, przecięciu wstęgi i poczęstunku, uczniowie wraz z opiekunami - Ewą Chrzęszczyk i Elżbietą Lis - mieli możliwość spaceru ścieżką przyrodniczą. W. Szendera fachowo i ciekawie opowiedział o osobliwościach tego terenu. Na koniec spotkania uczniowie otrzymali podarunki od Nadleśnictwa Kobiór upamiętniające to wydarzenie, a wyrazem ich wdzięczności była samodzielnie wykonana praca plastyczna, którą wręczyli pani Elżbiecie Wójtowicz, kierownikowi Ośrodka Hodowli Żubrów i Edukacji Ekologicznej w Jankowicach.

            • Akcja Lidla

            • Akcja Lidla Szkoły pełne talentów dobiegła końca. Teraz możemy cieszyć się wspólnie z dziećmi z nagród, które udało nam się odebrać, dzięki Państwa pomocy i zaangażowaniu. Z atrakcyjnych nagród, które w wyniku akcji uzyskaliśmy czyli z tangramów matematycznych, znaczników (koszulek dla dwóch drużyn)na w-f, tułowia człowieka na lekcje biologii, który rozkłada się na organy, nut magnetycznych na lekcje muzyki oraz 22 zegarów do nauki godzin dla nauczania początkowego, skorzysta cała społeczność. Jeszcze raz bardzo Państwu dziękujemy!

          • Laboratoria Przyszłości-Klocki
            • Laboratoria Przyszłości-Klocki

            • Uczniowie klasy szóstej na zajęciach matematyczno-przyrodniczych puścili wodze fantazji budując pojazdy i konstrukcje z klocków Korbo Edu Car. Klocki te zakupiono w ramach projektu Laboratoria Przyszłości. Młodzież wykazała się kreatywnością jednocześnie doskonale się bawiąc.

          • Żywa lekcja przyrody
            • Żywa lekcja przyrody

            • 7 i 8 listopada do naszej szkoły przyjechał Andrzej Pająk, hodowca gadów, ssaków, ptaków i … pająków; kolekcjoner motyli, chrząszczy oraz żuków. O naszym gościu można powiedzieć, że jest przyrodnikiem z zamiłowania i pasji. Potrafi godzinami z entuzjazmem opowiadać o swoich wyjątkowych podopiecznych. Tym razem bohaterami spotkania były gady pochodzące z różnych zakątków świata.  Przyjechały do nas między innymi: żółw, jaszczurka zielona, agama brodata, wąż zbożowy, pyton królewski i krokodyl krótkopyski. Uczniowie nie tylko wysłuchali wiadomości na temat prezentowanych gatunków i poznali ciekawe historie każdego goszczącego u nas zwierzęcia, ale mogli też obejrzeć prezentowane gady z bliska, a nawet ich dotknąć, pogłaskać. Taka lekcja przyrody na pewno na długo pozostanie
              w pamięci uczniów.
               

          • Kochamy wolność
            • Kochamy wolność

            • „Przed nami szeroko otwarta przyszłości czysta karta,

              a Bóg, honor i ojczyzna – to nasza ojcowizna (…)”

               

              10 listopada, w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości, cała społeczność szkolna świętowała 104. rocznicę odzyskania wolności przez Polskę. W sali gimnastycznej w obecności pocztu sztandarowego odśpiewaliśmy hymn państwowy, a później obejrzeliśmy montaż słowno-muzyczny przygotowany pod kierunkiem nauczycieli historii.  W nastrój zadumy wprowadził nas utwór „Bajka” Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w wykonaniu uczennic kl. V c Amelii i Kasi, a także piosenka „W listopadzie” zaśpiewana przez Wiktorię z VIII a. Następnie ósmoklasiści: Basia, Karolina J., Karolina Sz., Kuba, Oliwier, Mateusz i Michał odegrali scenkę rodzajową, by pokazać, czym dziś jest patriotyzm. Uczniowie przypomnieli także ważne wydarzenia z historii naszego państwa. Ich wystąpienie przerywane było wykonaniem pieśni patriotycznych i żołnierskich. Najmłodsi uczniowie zaśpiewali piosenkę: „Flaga biało-czerwona”, drugoklasiści  zaprezentowali pieśń „Gdy żołnierze idą drogą”, uczniowie klasy trzeciej wykonali „Wojenko, wojenko”, czwartoklasiści – „Przybyli ułani pod okienko”, uczniowie klas piątych - „Szarą piechotę”, szóstoklasiści – „Pierwszą Brygadę”, a uczniowie klasy siódmej - „Idą leśni”. Na koniec wystąpiła jeszcze „Kobiórsko Czelodka” z pieśnią „Warszawskie dzieci”. Wszyscy zaprezentowali się wspaniale, tym bardziej, że mieli odświętne stroje i własnoręcznie wykonane chorągiewki i kotyliony. Pamiętajmy o tych, którzy walczyli o Niepodległą - zawsze, nie tylko od święta.

          • Dzień Postaci z Bajek
            • Dzień Postaci z Bajek

            • - Jaki dziś dzień? – zapytał Puchatek.
              - Dziś – odpowiedział Prosiaczek. Na to Puchatek:
              - To mój ulubiony dzień.

              4 listopada zapisze się na pewno w pamięci uczniów. Świętowaliśmy wtedy  Dzień Postaci z Bajek. Na szkolnym korytarzu zaroiło się od księżniczek, rycerzy, smoków, czarownic i innych baśniowych bohaterów. Nie mogło oczywiście zabraknąć Kubusia Puchatka, Czerwonego Kapturka czy Pippi Pończoszanki. Jak widać, bajki nigdy się nie zestarzeją, a to święto, obchodzone na całym świecie 5 listopada, cieszy się w Polsce coraz większą popularnością. Nic dziwnego, miło jest wraz z rówieśnikami przenieść się w świat fantazji. Dziękujemy wychowawcom klas 1-3 za zorganizowanie obchodów, a uczniom i ich rodzicom gratulujemy pomysłowości w wykonaniu strojów.

          • Ósmoklasiści w stolicy
            • Ósmoklasiści w stolicy

            • 11, 12 i 13 października uczniowie klasy VIII b i VIII d spędzili w stolicy naszego kraju. Pierwszym punktem programu było zwiedzanie Łazienek Królewskich. Spacerując z przewodnikiem po parku, młodzież przy okazji uczyła się… języka chińskiego (trzeba przyznać, że przewodnik wiedział, jak zwrócić jej uwagę). Na Starym Mieście, nieopodal pomnika Syrenki, uczniowie odbyli rozmowę z kataryniarzem; potem zobaczyli pomnik Małego Powstańca i Zamek Królewski. Tego dnia zwiedzający byli także świadkami zmiany warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Dzień pełen wrażeń zakończył się kolacją w hotelu i wieczornym spacerem.

              Drugiego dnia wycieczki zaplanowano wyjazd autokarem na Stadion Narodowy. Uczniowie wysłuchali wielu interesujących informacji na temat miejsca znanego im do tej pory tylko z telewizji, mieli możliwość zajrzeć do pomieszczeń, gdzie kibice nie zaglądają – w szatni zobaczyli stroje sportowe sławnych piłkarzy. Następną atrakcją był przejazd metrem, a po nim - zwiedzanie  budynku Sejmu RP. Wieczorem wycieczkowicze ponownie spacerowali po pięknie oświetlonych ulicach – zobaczyli m.in. Pałac Kultury i Nauki oraz okoliczne nowoczesne budynki hoteli i biurowców.

              Ostatniego dnia uczniowie odwiedzili Centrum Nauki Kopernik. Tu spędzili czas tak, jak lubią, czyli ucząc się przez zabawę, eksperymentując, wykonując samodzielnie różne doświadczenia. Potem udali  się w okolice Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Na dachu podziwiali atrakcyjny nadal, mimo jesiennej pory, ogród oraz rozciągający się z tarasu widok na rzekę Wisłę. Następnie uczestnicy wycieczki przeszli spacerem pod kolejny pomnik Syrenki Warszawskiej, gdzie zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie. Ostatnim punktem programu było zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego. Uczniowie poruszali się w scenerii naśladującej tę sprzed prawie osiemdziesięciu lat; oglądając wzruszające pamiątki, wsłuchiwali się w bijące serce Warszawy; z przejęciem obejrzeli film „Miasto ruin”. Refleksją na temat wojny zakończył się pobyt w stolicy naszego kraju.

              Reasumując, był to niezapomniany czas! Dziękujemy wychowawcom za zorganizowanie wyjazdu.

          • Klasa VIb w Kiczycach
            • Klasa VIb w Kiczycach

            • We wtorek 18.10. klasa VI b pojechała na wycieczkę do Ośrodka H2O w Kiczycach. Uczniowie wzięli udział w warsztatach integracyjnych, podczas których ćwiczyli współpracę, zaufanie, wspólnie rozwiązywali zadania. Pogoda dopisała i większość czasu dzieci spędziły na świeżym powietrzu. Wyjazd był bardzo udany!

          • To był bal!
            • To był bal!

            • 27 października ulicami Kobióra przeszedł wesoły i kolorowy korowód, wzbudzając zainteresowanie nie tylko wśród uczestników ruchu drogowego. Kierowcy machali, przechodnie robili zdjęcia, a wszystkim od razu poprawiał się humor, bo nie sposób było przejść obojętnie obok tylu małych, większych i całkiem wielkich Świętych – uśmiechniętych.

              Bal Wszystkich Świętych, bo o tym wydarzeniu mowa, rozpoczął się od wspólnej modlitwy w kościele, a huczna zabawa odbyła się już w budynku naszej szkoły. Na początek nie zabrakło powitalnego poloneza i oczywiście piosenki „Arki Noego” – „Święty uśmiechnięty”. Były tańce w rytm niestarzejących się hitów dziecięcych, np. z bajki o pszczółce Mai czy słynnych „Kaczuszek”. Odbyły się liczne zabawy.
              Na dzieci czekał też słodki poczęstunek. Radość unosiła się wręcz w powietrzu.

              Dziś po balu zostało już tylko wspomnienie, ale chyba co poniektórzy nadal nucą refren piosenki, która parę razy wybrzmiała tego popołudnia i wieczoru:

              „Każdy może być święty - jeśli tylko chce.

              Mój Przyjaciel Jezus poprowadzi mnie.

              Ja mogę być święty - jeśli tylko chcę.

              Mój Przyjaciel Jezus poprowadzi mnie, bo dobrze wie, gdzie!”.

              Oczywiście, bal nie zorganizował się sam. W imieniu wszystkich uczestników i ich opiekunów dziękujemy przede wszystkim księdzu wikaremu za pomysł
              i koordynowanie organizacji tego wydarzenia, ale wyrazy wdzięczności kierujemy także do pań katechetek, nauczycieli, młodzieży z klas ósmych i wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do tego, że ta wspaniała zabawa mogła się odbyć.

          • Odwiedziny stolicy przez klasy 8a i 8c
            • Odwiedziny stolicy przez klasy 8a i 8c

            • W dniach 2-4 listopada uczniowie klas 8a i 8c Szkoły Podstawowej w Kobiórze uczestniczyli w wycieczce do Warszawy.

                        Pierwszego dnia pobytu w stolicy odwiedziliśmy Muzeum Historii Żydów Polskich Polin – muzeum znajdujące się w Śródmieściu Warszawy, na Muranowie, dokumentujące wielowiekową historię Żydów w Polsce. Następnie udaliśmy się na Cmentarz Powązkowski, by oddać cześć, szacunek oraz pochylić się nad grobami bohaterów, znanych i zasłużonych dla kraju.

              Drugi dzień rozpoczęliśmy od spaceru po Łazienkach Królewskich. Widzieliśmy Pałac na Wyspie, pomnik wielkiego kompozytora Fryderyka Chopina, Biały Domek, Wielką Oficynę, Amfiteatr oraz odwiedziliśmy Starą Pomarańczarnię, gdzie mieści się również teatr – mieliśmy okazję brać udział w próbie przed spektaklem i podziwiać grę aktorską. Następnie zwiedzaliśmy Wilanów - pałac Jana III Sobieskiego oraz Ogrody Królewskie. Podczas lekcji muzealnej ochotnicy mogli przyodziać się w strój sarmaty, dzięki czemu poznaliśmy dokładnie jego elementy. Następnie podziwialiśmy wnętrza - obrazy i freski, poznaliśmy wiele ciekawostek z życia władcy. Kolejnym punktem programu był Stadion Narodowy PGE. Wdrapaliśmy się na szczyt – wygodnie zasiedliśmy na trybunach, gdzie mogliśmy poczuć się jak kibice.  Pełni emocji pędziliśmy metrem do Muzeum Powstania Warszawskiego. Podczas zwiedzania obejrzeliśmy wiele pamiątek z tego trudnego dla historii Polski czasu, wysłuchaliśmy zapisów oryginalnych rozmów i przekazów radiowych. Obejrzeliśmy kilka projekcji filmowych, w tym krótki film opracowany techniką 3D przedstawiający z lotu ptaka wygląd Warszawy przed i po powstaniu. Wieczorem integrowaliśmy się w rytm muzyki i znanych nam tańców.

                          Ostatniego dnia dotarliśmy do Centrum Naukowego Kopernik, gdzie mogliśmy samodzielnie wykonać wiele eksperymentów i doświadczeń z zakresu wiedzy w obrębie nauk z biologii, fizyki i chemii. Następnie ruszyliśmy wzdłuż Wisły w stronę Starego Miasta. Dotarliśmy na Plac Zamkowy, pod Kolumnę Zygmunta. Zwiedziliśmy wnętrze Zamku Królewskiego, w którym z wielu dzieł sztuki przemawiała do nas ciekawa i trudna historia naszego kraju. Przechadzając się po Ryneczku pięknie przygrywał nam kataryniarz, który zdradził nam kilka szczegółów swojej pracy. Udając się do autokaru, by zakończyć naszą wycieczkę przeszliśmy przez plac marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie uczestniczyliśmy w zmianie warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Wróciliśmy zadowoleni i pełni wrażeń.

            • Wycieczka klasy piątej i szóstej

            • W dniach 11-13.10 klasy piata c i szósta a wyjechały na wycieczkę w Kotline Kłodzką. Pogoda wymarzona, jesień w pełnej krasie, wspaniałe widoki, sympatyczne zdarzenia i dobre humory towarzyszyły nam przez trzy dni. Zobaczyliśmy wiele ciekawych miejsc i poznaliśmy nabardziej znane atrakcje rejonu. Zwiedziliśmy najpiękniejszą i największą jaskinię w Polsce- Jaskinię Niedźwiedzią, kosztowaliśmy wód mineralnych w uzdrowiskach: Lądku, Kudowie i Polanicy. Przeszliśmy skalny labirynt- Błędne Skały, pokonaliśmy 656 stopni skalnych na Szczeliniec, zwiedziliśmy Kaplicę Czaszek, Kopalnię Złota w Złotym Stoku i Twierdzę w Kłodzku. Czas szybko minął, a my naładowani wrażeniami pozostaniemy przez długi czas.

            • Czytanie przedszkolakom

            • W piątek 21 października uczennice klasy 4a Laura i Martyna Lesiak odwiedziły przedszkolaków,aby poczytać im bajki. Dziewczyny przeczytały opowiadania z serii „Przygody Bystrzaków”. Nasi młodsi koledzy i koleżanki z wielką uwagą słuchali i odpowiadali na pytania dotyczące treści opowiadań. Z przyjemnością wkrótce poczytamy także kolejnym grupom przedszkolaków.

          • Dzień Tabliczki Mnożenia
            • Dzień Tabliczki Mnożenia

            • „W każdej nauce jest tyle prawdy,

              ile jest w niej matematyki”

              Immanuel Kant

               

               

              Od kilku lat w pierwszy piątek października poświęcamy matematyce. W tym roku 7 października obchodziliśmy XII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Tradycyjne przy wejściu do szkoły zobaczyliśmy plakaty wykonane przez naszych uczniów. Prezentowały one nie tylko fragmenty tabliczki, ale również rymowanki zachęcające do nauki i ułatwiające zapamiętywanie działań. Na szczególną pochwałę zasłużyły prace klasy 3a oraz 5b, które wyróżniły się wyjątkową pomysłowością oraz pracowitością i estetyką wykonania.

              Podczas każdej przerwy uczniowie mogli zmierzyć się z zadaniami a za prawidłowo wykonane obliczenie uzyskać tytuł mistrza oraz drobny słodki upominek.

              Uczniowie klas 4-8 powalczyli o tytuł Klasowego Mistrza Tabliczki Mnożenia. Młodsi zmierzyli się z 11 przykładami, na starszych czekały 22 obliczenia do rozwiązania w czasie 90 sekund. Ważne było nie tylko pierwszeństwo wykonania ale nade wszystko poprawność rachunkowa.

              Miło nam ogłosić, że tytuł Klasowego Mistrza Tabliczki Mnożenia w roku szkolnym 2022/2023 uzyskali:

              Kl. 4a – Tymoteusz Białoń

              Kl. 4b – Olga Widłok

              Kl. 5a – Wojciech Masternak

              Kl. 5c – Amelia Cuber

              Kl. 6a – Justyna Bierska

              Kl. 6b – Jacek Szarowicz

              Kl. 7a – Franciszek Kapłon

              Kl. 8a – Wiktoria Piwoń

              Kl. 8b – Nikodem Borowiec

              Kl. 8c – Tomasz Byrski

              Kl. 8d – Konrad Kubecki

               

              Serdecznie gratulujemy 😊

          • Spotkanie z ratownikiem
            • Spotkanie z ratownikiem

            • 20 października uczniowie klas pierwszych, drugich i trzecich uczestniczyli w spotkaniu z ratownikiem medycznym. Pan Łukasz w bardzo interesujący sposób przedstawił dzieciom tajniki swojej pracy. Uczniowie mogli zobaczyć, dotknąć a nawet przymierzyć sprzęt, którym w codziennej pracy posługują się ratownicy. Dowiedzieli się również, co jak działa i do czego służy. Dzieci przypomniały sobie, jak zachować się w sytuacjach zagrożenia oraz poznały podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy. To było bardzo interesujące i pouczające spotkanie, za przeprowadzenie którego panu Łukaszowi bardzo dziękujemy.

          • „Archipelag Skarbów”
            • „Archipelag Skarbów”

            • 17 i 18 października uczniowie klas siódmych i ósmych uczestniczyli w warsztatach programu profilaktyki zintegrowanej „Archipelag Skarbów”. Prowadził je m.in. Leszek Szawiński, pedagog, laureat nagrody „Złote Ogniwo” dla Profilaktyka Roku. Już sama nazwa warsztatów oznacza zaproszenie do przeżycia przygody (uczestnicy musieli zdobyć klucze do skrzyni ze skarbami), ale była to przygoda, której towarzyszyły głębokie refleksje.

              Na wielkim ekranie wiele razy pojawiał się symbol gwiazdy z napisami na jej ramionach: „uczucia”, „rozum”, „ciało”, „duch” i „więzi”. Dzięki temu symbolicznemu przekazowi uczniowie zapamiętali, że wszystkie te sfery (cielesna, uczuciowa, duchowa; więzi z innymi ludźmi i rozum) są ważne, zarówno w odniesieniu do siebie, jak i drugiego człowieka. W czasie dwóch czterogodzinnych spotkań (sami twórcy określają je „multimedialnym show”), prowadzący poruszali istotne dla młodzieży tematy. Uczestnicy warsztatów rozmawiali więc m.in. o marzeniach i pragnieniach związanych ze szczęściem w życiu osobistym i w miłości, o realizacji życiowych pasji, o trudnych życiowych sytuacjach i sposobach radzenia sobie z nimi, a także o czynnikach ryzyka (związanych m.in. z nadużywaniem alkoholu, narkotyków, przemocy czy pornografii). Uczniowie wysłuchali wielu wypowiedzi sławnych ludzi m.in. na temat budowania dojrzałych więzi, zalet wierności, szacunku do samego siebie i drugiego człowieka. W czasie warsztatów pojawiły się też liczne wskazówki, jak radzić sobie z ryzykownym czy agresywnym zachowaniem i jak być asertywnym; dowiedzieli się, w kim i gdzie szukać wsparcia w chwilach kryzysu.

              17 października prowadzący znaleźli także czas dla nauczycieli i rodziców. Podczas tych kolejnych, odrębnych spotkań można było dowiedzieć się, jak dziś dorośli mogą w młodych ludziach wzmacniać poczucie własnej wartości, a tym samym obniżyć ich skłonność do zachowań ryzykownych i nauczyć radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych.

              Tym, którzy nie mogli uczestniczyć w warsztatach, polecamy materiały, które można znaleźć na stronie Instytutu Profilaktyki Zintregrowanej www.ipzin.org