• Aktualności

          • "CZYTAM Z KLASĄ"
            • "CZYTAM Z KLASĄ"

            • Uczniowie klasy III a w roku szkolnym 2021/2022 biorą udział w III edycji Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego CZYTAM Z KLASĄ lekturki spod chmurki.

              Projekt autorstwa Honoraty Szanieckiej opiera się na zmianie sposobu omawiania czytanych lektur szkolnych, na zaangażowaniu uczniów w aktywne działania oraz na upowszechnianiu czytelnictwa wśród dzieci poprzez atrakcyjne formy pracy z tekstem. Przez czytanie lektur, uczniowie zostaną wprowadzeni w problematykę dotyczącą różnych zawodów.Cele projektu:

              -rozbudzanie u uczniów ciekawości literackiej,

              -rozwijanie aktywności czytelniczej,

              -doskonalenie czytania ze zrozumieniem oraz aktywnego słuchania,

              -zachęcanie rodziców do czytania dzieciom,-integracja zespołu klasowego,

              -współpraca placówek oświatowych z terenu całego kraju i zagranicznych szkół polonijnych.

          • Kiermasz Szkolnego Klubu Wolontariusza
            • Kiermasz Szkolnego Klubu Wolontariusza

            •    W dniu 15 września 2021 roku odbył się kiermasz Szkolnego Klubu Wolontariusza, na którym można było zakupić coś słodkiego i tym samym wesprzeć rehabilitację ucznia naszej szkoły.

                 Dzięki ofiarności rodziców, zaangażowaniu uczniów i grona pedagogicznego udało nam się zebrać sporą sumę pieniężną, w wysokości 1400zł. Całość zostanie przekazana na ręce rodziców naszego ucznia.

                 Jeszcze raz serdecznie dziękujemy wszystkim za współpracę i pozytywną odpowiedź na nasz apel.

              Szkolny Klub Wolontariusza

          • WAŻNE!
            • WAŻNE!

            • Poradnia Psychologiczno - Pedagogiczna w Pszczynie informuje o uruchomieniu telefon zaufania dla dzieci i młodzieży. Na numer 502 644 363 można dzwonić codziennie w godzinach od 8.00  do 16.00 i uzyskać pomoc psychologiczną w sytuacjach kryzysowych.

          •      Rozpoczęcie roku szkolnego 2021/2022
            • Rozpoczęcie roku szkolnego 2021/2022

            •      Pierwszy września to rozpoczęcie kolejnego roku szkolnego. 

                    To dzień szczególnie ważny dla naszych najmłodszych uczniów, którzy rozpoczynają naukę w szkole.

                    W tym dniu nasi najmłodsi  uczniowie wraz z rodzicami uczestniczyli w uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego, którą uświetnił występ Kobiórskiej Czelodki.

                    Tradycyjnie już pierwszoklasiści zostali pasowani na Ucznia Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Kobiórze.

                     O naszych pierwszakach nie zapomniała Rada Rodziców, która ufundowała prezent dla każdego ucznia.

                     Wszystkim uczniom życzymy, by ten rok szkolny mijał spokojnie. Abyście mogli rozwijać swoje umiejętności i pasje a nauka dawała satysfakcję i motywowała do realizacji marzeń i planów.

          • Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda i dzieci z Kobióra
            • Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda i dzieci z Kobióra

            •       4 lipca 2021 r. w samo południe miało miejsce niezwykłe w historii naszej gminy zdarzenie    – prezydent Andrzej Duda przybył do Katowic, by przed Pomnikiem Powstańców Śląskich upamiętnić setną rocznicę zakończenia III powstania śląskiego, trwającego od 2/3 maja do 5 lipca 1921 r., a mającego na celu przyłączenie Górnego Śląska do Polski. W uroczystościach uczestniczyła niemal dwudziestoosobowa delegacja z Kobióra złożona z przedszkolaków oraz uczniów naszej szkoły.

                  Kobiórskie dzieci powitały Prezydenta tuż za przedstawicielami lokalnych władz z prezydentem Katowic Marcinem Krupą na czele. Zachwycony śląskimi strojami, w których wystąpiły, Prezydent RP z promiennym uśmiechem wyraził swój podziw i serdecznie podziękował za obecność, życząc udanych wakacji i z nieukrywaną przyjemnością stając do sesji zdjęciowej.

                  Na początku uroczystości prezydent Andrzej Duda przekazał na ręce pani Józefy Miszczyk Order Orła Białego - najstarsze i najwyższe odznaczenie państwowe Rzeczypospolitej Polskiej za znamienite zasługi cywilne i wojskowe - nadany pośmiertnie Alfonsowi Zgrzebniokowi, naczelnemu dowódcy i u czestnikowi powstań śląskich. 

                 W swoim przemówieniu Prezydent podkreślił wagę tych wydarzeń i wartość bogatego, uprzemysłowionego Śląska dla całej Polski. Swą wdzięczność wyraził słowami:  Z całego serca dziękuję wszystkim śląskim rodzinom, w których familijnej pamięci są te wielkie akty patriotyzmu i odwagi. Szczęść Wam, Boże! Dziękuję za to po stu latach w imieniu dzisiejszej wolnej, suwerennej, niepodległej Polski. Dziękuję z całego serca, żeście byli zawsze za Polską, przy Polsce i że jesteście. Dziękuję za to z całego serca!        

              Andrzej Duda zauważył też: Ślązacy umieli chwycić za broń, ale na co dzień umieją chwycić za łopatę, oskard, za świder i za pióro po to, by pracować dla Rzeczypospolitej. Dlatego warto wiele dla Śląska poświęcić, bo Rzeczpospolita jest to Śląskowi i Ślązakom winna. Prezydent podkreślił: Pochylam dziś nisko głowę po raz kolejny przed wszystkimi bohaterami wszystkich Powstań Śląskich.

              Jak ważne było wydarzenie, w którym wzięły udział kobiórskie dzieci, potwierdzają również inne słowa Prezydenta:  To jest bardzo ważne, to buduje patriotyczne postawy, buduje poczucie jedności, a także poczucie odpowiedzialności za tę ziemię.

                 Prezydent Andrzej Duda wręczył także upamiętniające miejsca pamięci związane z walkami śląskich powstańców tablice „Tobie Polsko”, które powstały z jego inicjatywy i nawiązują swą formą do powstańczego sztandaru. Odebrali je przedstawiciele władz takich miast jak m.in. Pszczyna, Katowice, Bytom, Sosnowiec, Mysłowice, Rybnik, Żory, Częstochowa, Tarnowskie Góry czy Piekary Śląskie.

                 Na zakończenie uroczystości Prezydent w towarzystwie przedstawicieli władz lokalnych złożył wieniec przed Pomnikiem Powstańców Śląskich stworzonym przez Kazimierza Gustawa Zemłę w  1967 r., by upamiętnić trzy wystąpienia zbrojne Ślązaków przeciwko władzom niemieckim, których celem było przyłączenie ziemi śląskiej do odradzającego się państwa polskiego.

                 Po części oficjalnej Prezydent powtórnie spotkał się z naszymi dziećmi, bardzo chętnie ponownie stając do zdjęcia i składając pamiątkowy podpis do kroniki szkolnej. Malutcy kobiórzanie podbili jednak nie tylko serce Prezydenta. Pełne serdeczności słowa padały z wielu ust tak zebranych gości, jak i służb mundurowych, a zdjęciom nie było końca. Kobiórskie dzieci w strojach śląskich bez wątpienia były najpiękniejszą ozdobą uroczystości i słusznie zrobiły furorę, oddając na swój sposób cześć powstańcom i ich poświęceniu, w sercach powtarzając za prezydentem: Cześć i chwała bohaterom! Wieczna pamięć Powstańcom Śląskim!

          • Finał V edycji konkursu „Deutsch-Land
            • Finał V edycji konkursu „Deutsch-Land

            •   Dnia 19 maja 2021 roku odbył się finał V edycji konkursu „Deutsch-Land, czyli wędrówka po landach” przeznaczonego dla szkół podstawowych z naszego województwa, nasza szkoła w Kobiórze była współorganizatorem tego finału, który niestety z powodu obostrzeń związanych z sytuacją w naszym kraju, nie mógł zostać zorganizowany, jak co roku w Konsulacie Generalnym Niemiec we Wrocławiu, ale odbył się online.

                Uczestnicy zmagali się z pokojami zagadek, czyli escape rooms, które zostały specjalnie dla nich przygotowane. Mogli poszerzyć  swoją wiedzę o Berlinie, a następnie zmierzyć się w teście wiedzy.

                 Zachęcamy uczniów do poznawania języka, kultury i piękna kraju naszych sąsiadów, a w przyszłym roku do udziału w konkursach i powalczeniu o miejsca na podium.

          • Dzień  Dziecka w Szkole
            • Dzień Dziecka w Szkole

            •   Po długim czasie nauki zdalnej nasi uczniowie z klas IV – VIII wrócili w dniu 31 maja do szkoły. Dołączyli do swoich młodszych koleżanek i kolegów z klas I – III. Już nie będą się uczyć w trybie hybrydowym, ale stacjonarnym.

                Można więc było w dniu  1 czerwca zorganizować zajęcie niekoniecznie wyłącznie lekcyjne, ale bardziej atrakcyjne, sprzyjające wzajemnej integracji po tak długiej przerwie we wzajemnych kontaktach.

                Nadal obowiązują procedury bezpieczeństwa ze względu na epidemię, trudno więc było zorganizować Dzień Dziecka wzorem minionych lat.

              Jednak wychowawcy wszystkich klas oraz nauczyciele zadbali o to, by pierwszy dzień czerwca upłynął w szkole w miłej atmosferze.

                Oczywiście, nie zapomniała o nas wspaniała Rada Rodziców z przewodniczącą panią Katarzyną Zagórską na czele. Zadbała o poczęstunek, jakim tradycyjnie już był  hot – dog oraz sok dla każdego ucznia, przygotowany przez niezawodną kuchnię szkolną.

          • Egzamin  ósmoklasisty
            • Egzamin ósmoklasisty

            •   W dniach 25, 26 oraz 27 maja odbył się egzamin ósmoklasisty. Nasi uczniowie po prawie roku nauki w systemie zdalnym zmierzyli się z testami egzaminacyjnymi z języka polskiego, matematyki i języka angielskiego.

                 Każdego dnia o godzinie 9.00 rozpoczynały się zmagania z zadaniami zawartymi w arkuszach egzaminacyjnych.

                 Był to egzamin wyjątkowo trudny ze względu na ograniczoną możliwość nauki stacjonarnej. Nauka zdalna zmusza do samodzielności oraz systematyczności, wymaga także sporo samozaparcia. Pokus, które odciągają od nauki jest wiele, o czym sami uczniowie doskonale wiedzą.

                 Teraz czas oczekiwania na wyniki. Mamy nadzieję, że będą równie wysokie, jak w poprzednich latach. Czego życzymy przede wszystkim naszym ósmoklasistom.

                 Egzamin przebiegł zgodnie z procedurami bezpieczeństwa w związku z epidemią COVID – 19.

          • „Znaki Nadziei”
            • „Znaki Nadziei”

            •       W październiku 2020 roku nasza szkoła po raz pierwszy włączyła się w zainicjowaną przez Hospicjum św. Ojca Pio w Pszczynie akcję: „Znaki Nadziei”, która wzorując się na popularnej od wielu lat kampanii „Pola nadziei”, promuje ideę opieki hospicyjnej i uwrażliwia na potrzeby osób chorych.

                   Żonkil jest znakiem hospicjów rozpoznawalnym na całym świecie. Jako symbol nadziei, żonkile sadzone są jesienią, zaś wiosną rozkwitają, jako widoczny znak nadziei dla osób chorych i hospicjów.

                 Udział w Znakach Nadziei, czyli sadzenie i pielęgnowanie żonkili w miejscach ogólnodostępnych oraz eksponowanie i powiększanie tych rabat z roku na rok, to prosty gest solidarności z ciężko chorymi, ich najbliższymi i tymi, którzy niosą im pomoc czyli hospicjum.

                 Jesienią na przygotowanej rabatce przed szkołą uczniowie klas ósmych ze Szkolnego Klubu Wolontariusza zasadzili cebulki żonkili. Długo rozkwitały, ale wreszcie są!!!

                Dodatkowo zachęcamy wszystkich, aby w swoich ogrodach, przydomowych rabatkach i doniczkach posadzić żonkile.

                  Szkolny Klub Wolontariusza

          •   ZBIÓRKA WODY
            • ZBIÓRKA WODY

            •   W szkole w dniach od 26 kwietnia do 7 maja miała miejsce zbiórka wody dla chorych na Covid-19, przebywających w szpitalu w Tychach.
                Szkolny Klub Wolontariusza dziękuje pracownikom szkoły, rodzicom a przede wszystkim uczniom, którzy zaangażowali się w zbiórkę wody dla pacjentów. Uzbieraliśmy około 500 litrów wody.
              Przyniesiona woda została przetransportowana do szpitala i dostarczona potrzebującym. Jeszcze raz DZIĘKUJEMY.

              Szkolny Klub Wolontariusza

          • Prośba
            • Prośba

            •  Nasza szkoła prowadzi akcję charytatywną na rzecz Schroniska dla zwierząt w Pszczynie. Akcja polega na zbiórce karmy dla psów i kotów. Prosimy wszystkich, którym los bezdomnych zwierzaków nie jest obojętny o przynoszenie do szkoły karmy. Przekażemy ją niezwłocznie do schroniska.

               Z góry serdecznie dziękujemy!

              Naszym podstawowym obowiązkiem w stosunku do naszych młodszych braci jest niekrzywdzenie ich, jednak poprzestanie na tym to nie wszystko. Mamy ważniejszą misję - służyć im pomocą, kiedykolwiek będą jej potrzebować."

              Św. Franciszek z Asyżu

          • 30 -lecie Gminy Kobiór w Szkole Podstawowej im. Jana Brzechwy
            • 30 -lecie Gminy Kobiór w Szkole Podstawowej im. Jana Brzechwy

            •  

                    Mija 30 lat od historycznej chwili, jaką było podpisanie przez premiera rządu Tadeusza Mazowieckiego dokumentu, na mocy którego Kobiór stał się ponownie samodzielną gminą.

              Od 2 kwietnia 1990 roku Kobiór stanowi samorządną jednostkę, która przez minione lata zmienia się na oczach swoich mieszkańców.

                    Patrząc z perspektywy szkoły, widzimy ogromne zmiany, jakie zaszły na przestrzeni 30 lat.

               W minionym czasie permanentnie trwały działania zmierzające do modernizacji budynku szkoły, bazy dydaktycznej oraz jej otoczenia.

                    Dzisiaj uczymy się w zmodernizowanym budynku. Nasze sale lekcyjne wyposażone są w nowoczesny sprzęt, pozwalający na stosowanie technologii informacyjno – cyfrowej na zajęciach.

              W tym celu w salach lekcyjnych zamontowane zostały tablice interaktywne oraz monitory interaktywne. Mamy dwie pracownie informatyczne. Biblioteka stanowi Szkolne Centrum Multimedialne. W szkole działa świetlica szkolna. Uczniowie mają zapewnione obiady, które przygotowywane są w wyremontowanej i nowocześnie wyposażonej kuchni.

                    W ostatnim czasie trwały przygotowania do wprowadzenia dziennika elektronicznego, jako podstawowej formy dokumentacji szkolnej. Wymagało to doposażenia szkoły w  sprzęt komputerowy a także wzmocnienia internetu.

              Za pośrednictwem dziennika elektronicznego realizujemy w czasie trwającej epidemii zdalnie zajęcia lekcyjne z naszymi uczniami, głównie za pomocą platformy Teams.

                    Zadbano również o podniesienie jakości bazy sportowej. Mamy pełnowymiarową salę sportową, na której uczniowie mogą rozwijać sprawność fizyczną. Na dotychczas istniejącej sali gimnastycznej, dziś zwanej ,, małą”, przez wiele lat jedynej w szkole,  znajduje się sztuczna ścianka wspinaczkowa.

              Do dyspozycji mamy także świetną infrastrukturę boisk przyszkolnych, spełniającą  wszelkie potrzeby w zakresie rozwoju sprawności fizycznej i kondycji.

                   Szkoła systematycznie dba o stan posiadanego sprzętu, o podnoszenie jakości swojej pracy.

              Przynosi to efekty. Bardzo wysokie wyniki egzaminów zewnętrznych ( egzamin ósmoklasisty, przed ostatnią reformą oświaty egzamin szóstoklasisty oraz gimnazjalny ), utrzymujące się od lat na poziomie wyższym niż wyniki w powiecie a nawet województwie.

                  Przedstawione w wielkim skrócie zmiany w naszej Szkole Podstawowej pokazują, jak wiele dobrego zaszło w Kobiórze na przestrzeni 30 lat działania samorządu.

                   Osiągnięcia, modernizacje, podejmowane przedsięwzięcia były możliwe dzięki zaangażowaniu i zrozumieniu potrzeb przez kierujących gminą wójtów pana Stefana Ryta oraz obecnego wójta pana Eugeniusza Lubańskiego, zaangażowaniu sekretarza gminy pana Bronisława Gembalczyka oraz Rad Gminy Kobiór z przewodniczącymi na przestrzeni minionych lat.

                   Wiele zmian zaszło także dzięki współpracy szkoły z  Radą Rodziców, a także wszystkich tych, którzy dzięki swej przychylności są darczyńcami oraz sprzymierzeńcami szkoły.

                   Z okazji 30 – lecia naszej Gminy Kobiór w szkole zorganizowano konkurs: ,,Fotokolaż plastyczny na  30- lecie Gminy”. Jego organizacją zajęła się pani Ewa Chrzęszczyk.

              Prace uczniów zostaną zaprezentowane, w miarę możliwości, nie tylko w szkole.

              Poza tym nauczyciele  przypomną  historię naszej małej ojczyzny na lekcjach.

              Na lekcjach informatyki pod okiem pani Natalii Chromy powstały projekty multimedialne ukazujące Kobiór na przestrzeni minionych lat. Prace uczniów warto zobaczyć.

              Swój repertuar przygotowała też ,, Kobiórsko Czelodka” prowadzona przez panią Renatę Kordys

              z nadzieją na możliwość zaprezentowania swoich umiejętności i nowych strojów.

                   Życzymy dalszego rozwoju naszej samorządności w tym urokliwym miejscu, jakim jest Kobiór.

              Fotokolaż można podziwiać w  Albumie Fotograficznym.

              Projekty multimedialne można obejrzeć klikając w link https://liblink.pl/GtK9I82fya

               

          • Pomoc psychologiczna dla dzieci
            • Pomoc psychologiczna dla dzieci

            • Pomoc psychologiczna dla dzieci.

                Fundacja Błękitny Krzyż poinformowała, że od początku kwietnia działa  w Pszczynie nowa placówka gdzie można uzyskać pomoc psychologiczną. Jest to- Poradnia Psychologiczna dla Dzieci i Młodzieży . Placówka ta znajduje się w Pszczynie  na ul. Paderewskiego 3.

              Poradnia Psychologiczna jest to pierwsza placówka medyczna oferująca pomoc psychologiczną za środki NFZ na terenie naszego powiatu.

                Do poradni mogą zgłaszać się: rodzice,  dzieci i młodzież w wieku od 0-18 lat oraz młodzież do 25 roku życia nadal ucząca się w przypadku występowania niepokojących objawów związanych z problemami psychicznymi, doświadczająca kryzysu psychologicznego.

               Można uzyskać specjalistyczną pomoc psychologiczno-pedagogiczną obejmującą kompleksowe zdiagnozowanie problemu i psychoterapię dzieci, młodzieży i ich rodziców.

              Nie jest wymagane skierowanie od lekarza

              W przeciągu kilku miesięcy NFZ planuje ogłoszenie konkursu na udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej i zatrudnienie lekarza psychiatry.

               Poradnie Błękitnego Krzyża znajdują się w Pszczynie, Żywcu i Buczkowicach.

              Adresy poradni Błękitnego Krzyża:

               

              Poradnia Dzieci i Młodzieży w Pszczynie
              ul. Paderewskiego 3
              tel. 515 804 156

              Poradnia Dzieci i Młodzieży w Żywcu
              al. Legionów 1
              tel. 510 243 707

              Poradnia Dzieci i Młodzieży w Buczkowicach
              ul. Wczasowa 1062
              tel. 510 243 619

              Rejestracja  do Poradni Psychologicznej  w Pszczynie (w związku z obostrzeniami wyłącznie telefoniczna) w godzinach 8:00-16:00 od poniedziałku do piątku. Nr tel. 515 804 156

               

              Uwaga!

               Poradni Psychologicznej z ul Paderewskiego 3 nie mylić z Poradnią Psychologiczno- Pedagogiczną na ul. Zamenhofa 5  której organem prowadzącym jest powiat pszczyński i która  działa w strukturze oświatowej, nie medycznejW PPP na ul. Zamenhofa w dalszym ciągu działa też kryzysowy telefon interwencyjny dla rodziców dzieci potrzebujących pomocy, konsultacji, porad i wsparcia.

               Telefon jest czynny cały tydzień,  również w soboty i w niedziele,  w godzinach od 8:00- 18:00. 

              Można dzwonić pod numer: 502 644 36

               

               

          • Święto Liczby Pi
            • Święto Liczby Pi

            •    Już od kilkunastu lat marzec to nie tylko miesiąc niosący wiosnę ale również czas, w którym szczególną uwagę na całym świecie poświęcamy matematyce i innym naukom ścisłym. Wszystko za sprawą przypadającego 14 marca Święta Liczby Pi (3,14).
              W tym roku również Szkoła Podstawowa w Kobiórze zapragnęła dołączyć do świętowania korzystając z atrakcji przygotowanych przez Wydział Techniczny Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
                 Z tej okazji 15 marca wszyscy uczniowie klas 4-8 brali udział  w warsztatach i wykładach proponowanych przez poszczególne wydziały, uczestnicząc w nich aktywnie, bądź śledząc transmisję wydarzenia na kanałach internetowych Uniwersytetu  Śląskiego.

              Uczniowie klas ósmych brali udział w wykładzie inauguracyjnym Święto Liczby Pi „Wyrównywanie temperatur- przewodnictwo, promieniowanie i konwekcja” prowadzonym przez dr Jerzego Jarosza - laureata konkursu Popularyzator Nauki 2020. Przyjrzeli się ciekawym zjawiskom towarzyszącym wymianie ciepła oraz eksperymentom dowodzącym możliwość jej wykorzystania w życiu codziennym i w wielu technologiach.

              Siódmoklasiści zwrócili uwagę na znaczenie chemii w życiu codziennym śledząc warsztaty przygotowane przez Koło Naukowe Chemików Uniwersytetu Śląskiego.

              „Co jest dłuższe: łokieć czy stopa?” Na to pytanie uzyskali odpowiedź uczniowie klas czwartych, klasy piątej oraz szóstej c i d wsłuchując się w wykład dr Łukasza Dawidowskiego. Matematyk opowiedział o tym, w jaki sposób poradzić sobie z różnymi jednostkami miar i co one oznaczają.

              Natomiast uczniowie klasy szóstej a i b przekonali się, że matematyka jest nauką, którą spotkać możemy również w innych dziedzinach wiedzy np. w biologii. Wszystko za sprawą warsztatów „Gdy biolog spotyka matematyka…” prowadzonych przez panią Patrycję Tarasek.

              15 marca nie zabrakło również lokalnych atrakcji. W prezentacji przygotowanej przez nauczyciela matematyki uczniowie poznali, czym jest liczba Pi i dlaczego jest tak wyjątkowa, że ma nawet swoje święto.

              Podsumowano również trwającą kilka tygodni zabawę „ZaPIszmy Pi”. Zadaniem uczniów było wyszukanie w otaczającej rzeczywistości i sfotografowanie cyfr a następnie przesłanie ich nauczycielowi. Trzeba przyznać, że nasza młodzież jest bardzo spostrzegawcza i kreatywna. Świeczka urodzinowa, numer na koszulce ulubionego piłkarza, drożdżówka, numer domu, fragment znaku drogowego lub rejestracji samochodu, sprytnie ułożone skarpetki, numer tomu ulubionej powieści- to tylko niektóre ciekawe przykłady. Z otrzymanych zdjęć utworzono, liczące 159 cyfr, rozwinięcie liczby Pi.

                 Wszystkim zaangażowanym uczniom serdecznie DZIĘKUJĘ i zapraszam do odkrywania PI-ękna nauk ścisłych w kolejnych wydarzeniach.

                 Klikając natomiast w poniższy link zobaczą Państwo prezentację rozwinięcia dziesiętnego liczby PI wykonanego ze zdjęć nadesłanych przez uczniów.

              Zdjęcia z warsztatów można zobaczyć w Albumie Fotograficznym.

              https://www.canva.com/design/DAEYqHtwu-w/D9B7aOPkkxyXrSZyKqK1ng/watch?utm_content=DAEYqHtwu-w&utm_campaign=designshare&utm_medium=link&utm_source=publishsharelink

          • Pasowanie na czytelnika
            • Pasowanie na czytelnika

            •    11 lutego uczniowie klas pierwszych zostali uroczyście przyjęci do grona czytelników szkolnej biblioteki. Podczas spotkania z nauczycielami-bibliotekarzami zapoznali się z regulaminem biblioteki oraz zasadami wypożyczania książek. Poznali również procedury korzystania z wypożyczalni w czasie pandemii. Dzieci odczytały „prośby książki” i udowodniły, że doskonale wiedzą, jak dbać o książki, aby służyły im przez wiele lat.

                Po złożeniu uroczystego ślubowania pierwszoklasiści zostali pasowani na czytelników. Na pamiątkę tego wydarzenia uczniowie otrzymali dyplomy, zakładki do książek i wyprawkę czytelniczą przygotowaną dla nich przez Instytut Książki w ramach akcji „Mała książka - wielki człowiek”. Organizatorom tej akcji zależy, by umiejętność rozpoznawania liter, składania ich w wyrazy i zdania, a w końcu przyjemność czerpana z lektury stały się niezwykłą przygodą.

                18 i 19 lutego odbyła się także uroczystość pasowania na czytelnika uczniów klas drugich. Drugoklasiści pomimo, że już od klasy pierwszej wypożyczali książki, ze względu na sytuację epidemiczną, dopiero teraz zostali oficjalnie przyjęci do grona czytelników szkolnej biblioteki.

              Zapraszamy Albumu Fotograficznego.

          • Zawody sportowe
            • Zawody sportowe

            •    W dniach od 1 do 16 lutego odbyły się I Mistrzostwa Szkoły Podstawowej w CROSSFIT, które pomimo nauki zdalnej zorganizowali nauczyciele wychowania fizycznego.

              Crossfit to kształtowanie nie tylko sylwetki, to szybki, intensywny trening. Crossfit  to krótko, intensywnie, systematycznie.

                 Uczniowie klas 4 – 8 , realizujący nadal swoje obowiązku szkolne on-line mieli możliwość wzięcia udziału w trzech konkurencjach sprawnościowych.

              Każde ćwiczenie było zarejestrowane i przesłane do oceny komisji sędziowskiej. By zadbać o bezpieczeństwo, konieczne było zaangażowanie osoby dorosłej, pod opieką której ćwiczenia zostały wykonane. Inicjatywa miała przede wszystkim na celu popularyzację aktywności fizycznej, jako sposobu spędzania wolnego czasu. Była też okazją do zadbania o właściwą sylwetkę i promocję sportu amatorskiego. Zawody pozwoliły wyłonić  najsprawniejszych uczniów naszej szkoły w Crossfit, w duchu zdrowej rywalizacji i zabawy. Zwycięzcy poszczególnych kategorii otrzymają medale i dyplomy, ufundowane przez Radę Rodziców. Dziękujemy uczniom i rodzicom za zaangażowanie, życzymy wytrwałości w ćwiczeniach.

               

              Wyniki zawodów:

              Kat. chłopcy kl. 4-5

              Michał Kłobuch

              Jan Jastrzemski

              Rafał Orendorz

               

              Kat. dziewczyny kl. 4-5

              Hiacynta Malcharek

              Lena Plichta

              Agata Dziendziel

               

              Kat. chłopcy kl. 6-8

              Jan Matera

              Franciszek Jaromin

              Konrad Duda

               

              Kat. dziewczyny kl. 6-8

              Joanna Janik

              Anastazja Zagórska

              Wiktoria Zagórska

          • Klasy siódme i ósme na uniwersytecie
            • Klasy siódme i ósme na uniwersytecie

            •     W dniach 22-24 lutego br. uczniowie klas 7b i c, 8a i b  uczestniczyli w warsztatach on line na Uniwersytecie Śląskim, prowadzonych przez pracowników Wydziału Humanistycznego w ramach V edycji Tygodnia Języka Ojczystego. Tematyka tegorocznej  edycji  dotyczyła zapożyczeń z obcych języków w języku polskim. Jedne warsztaty poświęcone były poprawności językowej zapożyczeń i kłopotów, jakie mogą sprawić użytkownikom. Można było dowiedzieć się, jak poprawnie wymówić takie słowa jak: jojoba, gel, image, jury. Jak zapisać hot dog czy hot-dog? Czy odmieniać wyrazy: logo, kiwi, kakao, boa? Czy zgodne z normą  językową są zwroty np.  „szampon i odżywka w jednym”, „ od przypadku do przypadku”, „punkt widzenia”? Jak powiedzieć : emanować czy epatować wdziękiem, autorytatywne lub autorytarne decyzje?

                 Jeden wykład nosił tytuł :” Być na tapecie, w try miga, słit focia…, czyli frazeologiczni przybysze z zagranicy w polskiej mowie” i poruszał tematykę najnowszych zapożyczeń. Na innym przedstawiono stereotyp czarownicy w literaturze i mowie potocznej.

                 Warsztaty były ciekawą formą doskonalenia umiejętności posługiwania się poprawną polszczyzną.

          • Wykład on-line dla uczniów klasy 8a
            • Wykład on-line dla uczniów klasy 8a

            •  

              Uczniowie klasy 8 a w dniu 27.01.2021 r. w ramach lekcji wiedzy o społeczeństwie uczestniczyli w wykładzie dr Marka Szyszki pt. „Marketing społeczny – działania w przestrzeni społecznej i medialne”, który odbył się w ramach Otwartej Akademii Nauki Wyższej Szkoły Bankowej w Dąbrowie Górniczej.

          • Spotkanie z Policjantem
            • Spotkanie z Policjantem

            • „Zagrożenia w Internecie"

                W ostatnim nasza Szkoła gościła na zajęciach on-line Pana Policjanta Szymona Czysza.

              Zostały przeprowadzone pogadanki i dyskusje na tematy związane z zagrożeniami w Internecie i Cyberprzemocą.

              Uczniowie przypomnieli sobie pojęcie Internetu oraz Netykiety. Zastanawiali się nad prawidłowymi zachowaniami w sieci. Zwrócili uwagę na temat kulturalnych wypowiedzi. Zapoznali się z informacjami dotyczącymi różnych portali społecznościowych, m.in. od jakiego wieku można zakładać profil na takich stronach. Rozmawiali o Cyberbezpieczeństwie oraz odpowiedzialności karnej za złe zachowanie w Internecie.

              Zwracajmy uwagę na nasze zachowanie w sieci – nikt nie jest anonimowy, a każdy wpis pozostaje.