• Aktualności

          • Międzynarodowy Konkurs Matematyczny „Kangur” za nami
            • Międzynarodowy Konkurs Matematyczny „Kangur” za nami

            • 16 marca 2023 r. odbył się Międzynarodowy Konkurs Matematyczny „Kangur”, do którego w tym roku przystąpiło aż 99 uczniów naszej szkoły (w podziale na kategorie: „Żaczek” – 18 uczniów klas drugich; „Maluch” – 30 uczniów klas trzecich i czwartych; „Beniamin” – 23 piąto- i szóstoklasistów; „Kadet” – 28 siódmo- i ósmoklasistów).

              Z założenia konkurs ten ma służyć propagowaniu kultury matematycznej w jak najszerszych kręgach uczniów szkół wszystkich typów. Także u nas zawsze jest to Święto Matematyki, a nie tylko wyścig po sukces. Już najmłodsi uczestnicy spotykają się tu z formą testów i kodowaniem odpowiedzi, które należy wykonać w odpowiednim czasie, co jest na pewno dla nich nie lada wyzwaniem. Uczniowie trenują też czytanie ze zrozumieniem i logiczne myślenie, rozwiązując – co niezwykle cenne - ujęte w zadaniach problemy z życia codziennego.

              Udział w konkursie na pewno pozwala odkryć drzemiące w uczniach zdolności matematyczne. Kolejna edycja za rok w marcu, już dziś zapraszamy.

          • Sznupek przypomina
            • Sznupek przypomina

            • 15 marca 2023 r. do naszej szkoły zawitał przedstawiciel policji: sierż. Michał Wróbel wraz ze swoim wyjątkowym asystentem: psem Sznupkiem. Kończy się zima, coraz więcej dzieci porusza się po drogach na rowerach i hulajnogach, więc był to dobry czas, żeby przypomnieć m.in. o niezbędnych dla bezpieczeństwa elementach odblaskowych i zakładaniu kasku. Policjant przypomniał też dzieciom, jak poruszać się w drodze do szkoły, jak unikać zagrożeń, a w razie potrzeby – jak wezwać pomoc. Sympatyczny Sznupek zawsze jest mile widziany przez dzieci, a w kamizelce odblaskowej był do tego dobrze widziany - oby więc ta wizyta oraz poruszane podczas niej treści zapadły w pamięć naszych milusińskich.

          • Tatrzańskie cztery pory roku
            • Tatrzańskie cztery pory roku

            • 9 marca 2023 r. uczniowie mieli okazję zobaczyć multimedialną prezentację tatrzańskich krajobrazów uwiecznionych na przezroczach przez pana Krystiana Szczęsnego*.

              „Góry to sztuka pokonywania dużych przestrzeni małymi odcinkami, etapami” – powiedział autor na początku prezentacji, bo rzeczywiście pojawiające się slajdy przenikają ekran w rytm genialnej „Orawy” i innych utworów Wojciecha Kilara, a widzowie małymi odcinkami przemierzają wzrokiem górskie szlaki. Utrwalone na przezroczach piargi, kaskady Wielkiej Siklawy, szczyty w chmurach, hale zmieniające swój wygląd wraz ze zmianą pór roku, detale  góralskiej zabudowy stworzyły niesamowite widowisko. Dopełnieniem kolejnych obrazów było nagranie mistrzowskiej interpretacji fragmentów „Tryptyku rzymskiego” św. Jana Pawła II w wykonaniu Krzysztofa Globisza.

              To marcowe spotkanie stało się też okazją do wspomnienia himalaisty Macieja Berbeki, który zginął dziesięć lat temu (6 marca 2013 r.) na Broad Peak w Karakorum. Pan Krystian Szczęsny zaprezentował uczniom perełki ze swoich bogatych zbiorów: oryginał kolażu „Na…” wykonany przez żonę Macieja - Ewę Dyakowską-Berbekę, autograf himalaisty na marginesie obrazu z datą 1 kwietnia 1995 r. oraz niezbędne narzędzia każdego alpinisty - czekany, w tym jeden nawet z końca XIX wieku.

              Co mógł myśleć odbiorca tego pokazu? Góry, choć niebezpieczne, są naprawdę piękne! Może ta prezentacja będzie inspiracją dla - poszukujących dopiero pasji - młodych ludzi? Zapraszamy tymczasem do obejrzenia zdjęć w galerii (tatrzańskie krajobrazy są autorstwa p. Krystiana Szczęsnego).

              *Pierwszy pokaz tych przezroczy, zatytułowany „Moje Tatry”, odbył się podczas uroczystości wręczenia Wojciechowi Kilarowi Lauru Górnośląskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Bibliotece Śląskiej w listopadzie 2002 r.

          • Ach, cóż to był za bal!
            • Ach, cóż to był za bal!

            • 14 lutego, w walentynkisala gimnastyczna zmieniła się w pięknie udekorowaną salę balową, na której zaroiło się od księżniczek, wróżek, bohaterów „Gwiezdnych wojen”, piłkarzy, policjantów i wszelkiego rodzaju dziwnych bajkowych stworów.

              Najmłodsi uczniowie naszej szkoły pod opieką wychowawców, z właściwą sobie werwą bawili się przy muzyce serwowanej przez znakomitego wodzireja p. Bartosza Sobieraja, który nie tylko uczył dzieci najmodniejszych tańców, ale też przygotował wiele ciekawych zabaw, w które uczestnicy balu chętnie się włączyli. Nie zabrakło też słodkiego poczęstunku dla zregenerowania sił. Tak w radosnej i swobodnej atmosferze dzieci mogły wspólnie spędzić czas i nabrać siły do spełniania dalszych szkolnych obowiązków.

          • Deutsch-land, czyli wędrówka po landach – edycja VII – miasto Bonn
            • Deutsch-land, czyli wędrówka po landach – edycja VII – miasto Bonn

            • 22 lutego 2023 r. mieliśmy przyjemność  zorganizować kolejną stację konkursu  „Deutsch-land, czyli wędrówka po landach – edycja VII – miasto Bonn”, którego koordynatorem jest Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Niemieckiego. Mimo że byliśmy organizatorami już po raz trzeci, dopiero w tym roku mogliśmy gościć uczestników stacjonarnie. Poprzednie edycje konkursu odbywały się online ze względu na panującą pandemię.  W tym roku w konkursie wzięły udział cztery szkoły z naszego województwa:

              - Szkoła Podstawowa nr 15 w Rybniku

              - Szkoła Podstawowa im. Ziemi Śląskiej w Piecach

              - Zespół Szkolno-Przedszkolny w Szczerbicach

              - Szkoła Podstawowa im. St. Żeromskiego  w Palowicach

              Uczniowie odbyli niezwykłą podróż po zakątkach miasta Bonn – dawnej stolicy RFN. Konkurs składał się z czterech krótkich prezentacji. Po każdej części uczniowie wykonywali różne zadania,  a następnie wypełniali test końcowy. Najwyższy wynik uzyskała grupa z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Szczerbicach. Zwycięska drużyna przechodzi do finału, który odbędzie się 17 maja 2023 r. w Konsulacie Generalnym Niemiec we Wrocławiu.

              Serdecznie dziękujemy wszystkim drużynom, ich nauczycielom oraz naszym wspaniałym uczniom klas ósmych, którzy pomogli nam w organizacji oraz przebiegu konkursu!

              Nauczyciele języka niemieckiego

          • Z językiem polskim za pan brat
            • Z językiem polskim za pan brat

            • 21 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Nie wszyscy wiedzą, że język polski znajduje się na dziesiątej pozycji wśród najtrudniejszych języków świata. Zależy nam, żeby uczniowie umieli się nim posługiwać i byli z tego dumni, dlatego zaprosiliśmy z tej okazji uczniów do wspólnego świętowania. Na tę okoliczność uczniowie przygotowali piękne plakaty prezentujące biografię i twórczość polskich poetów. Przez pięć dni - od 20 do 24 lutego - na szkolnym korytarzu poloniści przygotowywali gazetki ilustrujące wyjątkowość, ale i zawiłości naszego języka. W poniedziałek uczniowie byli zachęcani do stosowania polskich znaków, jeśli nie chcą, żeby w cieście zamiast mąki znalazły się maki; we wtorek głowili się nad ortografią; w środę wraz z kolegami z Ukrainy odkrywali tzw. „fałszywych przyjaciół” w naszym języku prowadzących do nieporozumień językowych; w czwartek poznawali frazeologizmy, a piątek był corridą, czyli walką z „bykami” pojawiającymi się nie tylko w uczniowskich zeszytach. Tydzień szybko minął, ale nie zapominajmy, że codziennie, nie tylko od święta, trzeba dbać o to, jak mówimy i piszemy.

          • Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego
            • Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

            • 21 lutego obchodzimy kolejny Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego*. Drodzy Uczniowie, chcemy zaprosić Was do wspólnego świętowania. Przez pięć dni -od 20 do 24 lutego - na gazetce na korytarzu na piętrze będą pojawiały się zadania do wykonania (codziennie nowe). Jeśli macie ochotę, zapraszamy Was do wspólnej zabawy z językiem polskim - rozwiązania przekazujcie na bieżąco swoim nauczycielom tego przedmiotu. Zostaniecie nagrodzeni plusami z aktywności lub ocenami - wysokość nagrody będzie zależała od Waszego zaangażowania.
              Życzymy dobrej zabawy!

              Dzień 1. Polski jest ą, ę - stosujmy polskie znaki!

              Dzień 2. Nie taki diabeł straszny...? - ortografia.

              Dzień 3. Prawdziwa wieża Babel - fałszywi przyjaciele.

              Dzień 4. Z frazeologią za pan brat.

              Dzień 5. Corrida - walczymy z najczęstszymi bykami językowymi.

              *To święto ustanowione 24 lata temu przez UNESCO, upamiętniające tragiczne wydarzenia, do których doszło w 1952 r. w Dhace, późniejszej stolicy niepodległego Bangladeszu. 21 lutego 1952 r. doszło tam do krwawych zamieszek, w wyniku których zginęło pięciu studentów domagających się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego.

          • Instrumentalny Konkurs Kolęd i Pastorałek
            • Instrumentalny Konkurs Kolęd i Pastorałek

            • Dnia 8 lutego odbył się Instrumentalny Konkurs Kolęd i Pastorałek.

              Laureaci:

               

              SOLIŚCI

              KLASY 1-3

               

              MIEJSCE   I

              KLAUDIA MIKOŁAJEC      KL.2A  FLET

              MAJA KUBAS                    KL.3A  SKRZYPCE

              MARTA PĘKAŁA                KL. 3A  ORGANY

               

              WYRÓŻNIENIA

              NATALIA LATUSEK         KL.2A   FLET

              MARCELINA MANIEK     KL.3B   SKRZYPCE

              BARBARA KULAWIAK     KL.2C  SKRZYPCE

               

              SOLIŚCI

              KLASY 4

               

              MIEJSCE   I

              ALEKSANDRA KULAWIAK    KL.4B UKULELE

               

              WYRÓŻNIENIA

              MILENA ORZEŁ                 KL.4A  SKRZYPCE

              MARTYNA LESIAK            KL.4A   ORGANY

              SZYMON LAZAREK           KL.4A   FLET

              MICHALINA STRACZEK    KL.4B   FLET

              PATRYCJA KRECZMER     KL.4B   FLET

               

              SOLIŚCI

              KLASY 5

               

              MIEJSCE   I

              ALICJA KŁAKUS                KL.5C  FLET

              AMELIA CIĄGLEWICZ       KL. 5C ORGANY

               

              MIEJSCE II

              MARTYNA WACŁAWEK     KL.5A FLET

               

              WYRÓŻNIENIA

              HANNA PAŹDZIOR          KL.5A   FLET

              AMELIA CUBER               KL.5C   FLET

              MAGDALENA WYRÓD     KL.5C   FLET

               

              KLASY 6,8

              MIEJSCE   I

              STANISŁAW KONIECZNY     KL. 8C  ORGANY

              MARTA KURZAK                    KL.8C    FLET

              MICHAŁ KŁOBUCH                KL.6B    SKRZYPCE

               

              MIEJSCE II

              ANTONI JURECKI        KL.6B    SKRZYPCE

              WYRÓŻNIENIA

              BARTOSZ JAROMIN    KL.6B    GITARA

               

              WYRÓŻNIENIE SPECJALNE DLA MICHAŁA KŁOBUCHA

              ZA MULTIINSTRUMENTALNY I WOKALNY UDZIAŁ  W KONKURSIE

               

          • Uczniowie na stoku
            • Uczniowie na stoku

            • 3 lutego 2023 r. w Wiśle Malince w ośrodku narciarskim „Klepki” odbyły się Mistrzostwa Szkoły w Narciarstwie. Tego dnia na brak śniegu chyba nikt nie mógł narzekać. Biała, bajkowa wręcz aura i dobre humory przez cały dzień towarzyszyły czternaściorgu miłośnikom białego szaleństwa. Ich popisy oceniane były w kategoriach klas 4-6 i 7-8 dziewcząt i chłopców. A oto wyniki:

               

              Dziewczyny klas 4-6

              1 miejsce Aleksandra Kulawiak

              2 miejsce Amelia Cuber

               

              Chłopcy klas 4-6

              1 miejsce Rafał Gaj

              2 miejsce Karol Janosz

              3 miejsce Jacek Szarowicz

               

              Dziewczyny klas 7-8

              1 miejsce Barbara Zasada

              2 miejsce Marta Kurzak

              3 miejsce Małgorzata Szczyrbowska

               

              Chłopcy klas 7-8

              1 miejsce Krzysztof Ciszewski

              2 miejsce Nikodem Borowiec

              3 miejsce Mateusz Danielczyk

               

              Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy panu Rafałowi Bieli za zorganizowanie zawodów, a panu Adrianowi Cebuli - za opiekę oraz sędziowanie.

          • "Ratujemy i uczymy ratować"
            • "Ratujemy i uczymy ratować"

            • Od października 2022 r. wznowiliśmy po pandemii zajęcia pierwszej pomocy w ramach programu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy „Ratujemy i uczymy ratować”. Program RUR polega na wprowadzeniu zajęć z podstawowych czynności ratujących życie od pierwszej klasy szkoły podstawowej. W ramach akcji przeszkolono już ponad 3 miliony dzieci w całej Polsce. Nasza szkoła prowadzi zajęcia od 2012 roku. Zapraszamy do galerii.

          • Pamiętamy!
            • Pamiętamy!

            • W związku z przypadającą w 2023 r. 78. rocznicą ewakuacji więźniów KL Auschwitz-Birkenau,

              13 stycznia br. nasza szkoła upamiętniła to ważne w historii regionu wydarzenie. Przedstawiciele społeczności uczniowskiej wraz z opiekunem udali się pod obelisk znajdujący się przy ul. Leśników w Kobiórze, zapalili znicz, uczcili pamięć tragicznych ofiar chwilą zadumy i modlitwy. Pamiątkowy obelisk ustawiono w miejscu bramy wjazdowej do podobozu KL Auschwitz-Birkenau w 60. rocznicę zakończenia II Wojny Światowej.

              Nasza szkoła po raz kolejny włączyła się w obchody upamiętniające tragiczne wydarzenia i ofiary nazistowskich zbrodni na terenie powiatu pszczyńskiego. Dała w ten sposób świadectwo swego zaangażowania, pamięci i patriotyzmu.

          • „KICI NICI I PRZEPIS NA ŚWIĘTA”
            • „KICI NICI I PRZEPIS NA ŚWIĘTA”

            • 20 grudnia 2022 r. do naszej szkoły przybyła Alina Przydatek, autorka książek dla dzieci, która na sześciu lekcjach spotkała się z uczniami klas I-III. Bohaterki książek pisarki: Myszka Soniulinda i Króliczka Matilda, odkryły przed młodymi czytelnikami elementy kultury włoskiej i angielskiej, motywując ich do nauki języków obcych. Podczas spotkań, które przebiegały w świątecznej atmosferze, pani Alina wykorzystała materiały ze świata filmu, teatru, muzyki, bajkoterapii, nauki języków obcych oraz plastyki, pozwalające rozwijać wyobraźnię i kreatywność uczestników. Wielkie wrażenie zrobiły piękne rekwizyty, lalki, zabawki i scenografia przeniesiona z kart książek z serii „Kici Nici” Aliny Przydatek. Dzieci na długo zapamiętają piękne spotkanie z artystką i pisarką.

          • Wyruszyły!
            • Wyruszyły!

            • Uczniowie klas ósmych spisali się na medal rozwijając swoje umiejętności z programem Laboratoria Przyszłości. Na zajęciach informatyki ósmoklasiści, pod okiem pani Natalii Chromy konstruowali mBoty oraz mBoty Rangery.

              Pierwszy - mBot to uniwersalny robot pozwalający na jednoczesne zapoznanie się z zagadnieniami robotyki, elektroniki i programowania.

              Drugi - mBot Ranger to zestaw, z którego można złożyć aż 3 różne roboty. Robot po złożeniu jest gotowy do zabawy dzięki oferowanym przez producenta programom. Można go również zaprogramować samodzielnie w dedykowanej graficznej aplikacji mBlock. Do programowania i sterowania można użyć smartfona, iPada, tableta albo komputera. Roboty te sprawiają, że nauka programowania jest prosta i przyjemna.

              Po odpowiednim skręceniu wszystkich elementów mBoty mogły wyjechać z pracowni. Uczniowie zainstalowali odpowiednie aplikacje na komputerach lub swoich smartfonach i testowali działanie robotów. Były wyścigi, tory przeszkód, zaprogramowane trasy, tańce, efekty świetlne oraz nowo skomponowane melodie. A to jeszcze nie koniec! Uczniowie nadal będą testować możliwości nowych sprzętów.

              Zapraszamy na relację do naszego albumu fotograficznego.

          • Międzynarodowy Konkurs Informatyczny - Bóbr
            • Międzynarodowy Konkurs Informatyczny - Bóbr

            • Dnia 8 oraz 9 listopada szesnastu uczniów naszej szkoły zmierzyło się z zadaniami i wzięło udział w Międzynarodowym Konkursie Informatycznym „Bóbr”. Głównym celem konkursu jest rozwój i kształtowanie myślenia komputacyjnego, algorytmicznego oraz popularyzacja posługiwania się technologią informacyjną i komunikacyjną wśród wszystkich uczniów na wszystkich etapach edukacyjnych.

               W ostatnim czasie pojawiły się wyniki, które każdy uczestnik może zobaczyć po zalogowaniu na platformę Dzwonek.pl w zakładce Konkursy.

              Najwyższe wyniki w kategorii Junior uzyskali: Stanisław Konieczny i Franciszek Kapłon.

              W kategorii Beniamin najwięcej punktów otrzymali: Amelia Zajęcka oraz Jan Jastrzemski.

              Gratulujemy!

          • Zefek i Maryjka z Nazarytu
            • Zefek i Maryjka z Nazarytu

            • 16 grudnia odbył się w naszej szkole wyjątkowy koncert. Dzieci  i młodzież pod kierunkiem nauczycieli przygotowały wspaniały występ, na który każdy mógł czuć się zaproszony.  W tym roku przenieśliśmy się do szopy, kaj Zefek z Maryjkom się zatrzimali i kaj Świynto Paniynka powiła Ponboczkowego Syneczka. Nie obyło się bez wzruszeń, kiedy słuchaliśmy o zimnych szłapeczkach, za krotkich pieluszeczkach, ale i uśmiechnęli się wszyscy, kiedy Święta Rodzina otrzymała w darze to, co richtig u nos dobre: kołocz, strucla, syry, wuszty i krupnioki. Nie zabrakło też pięknych kolęd, które - tak jak zimowa tego dnia aura - wprowadziły wszystkich w iście już świąteczny nastrój. „Kobiórsko Czelodka” i zespół „Campanella” ogrzali Jezuska i serca gości swoim śpiewem, a grupa taneczna w rozświetlonych strojach aniołów pięknie zatańczyła dla Maleńkiego.

              Wydarzeniem towarzyszącym koncertowi był kiermasz ozdób świątecznych oraz wypieków. Bardzo dziękujemy wszystkim Gościom za przybycie, za każde słowo uznania i materialne wsparcie naszej działalności.

              Na koniec zacytujemy młodych artystów: „Niech to bydom najradośniejsze Świynta, jakie mogom być. Niech w Waszych chałpach bydzie rodzinne ciepło, a w nowym roku trzimejcie się zdrowo i niech żodne herody ani inne pierniki szczyńścio Wom nie zbulom. Łostońcie z Ponboczkiym!”.

            • Takimi osiągnięciami wypada się chwalić!

            • Kobiórsko Czelodka zajęła II miejsce w Wojewódzkim Konkursie Pieśni Patriotycznej i Historycznej „Nad nami Orzeł Biały”. W czwartek mieliśmy przyjemność wziąć udział w wyjątkowym koncercie laureatów, który miał miejsce w tyskiej Mediatece. Wszystkim członkom zespołu dziękujemy za piękny występ i zaangażowanie
              w przygotowania.
              To właśnie dzięki waszemu talentowi i zapałowi do pracy możemy osiągać takie sukcesy!

               

          • Mikołajki w naszej szkole
            • Mikołajki w naszej szkole

            • Chociaż nasi uczniowie już na pewno nie wierzą w to, że prezenty na 6 grudnia przygotowuje sam św. Mikołaj, nikogo nie trzeba było specjalnie namawiać, żeby tego dnia dołączyć do wspólnej zabawy. Swoim strojem wielu uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły wyraziło chęć radosnego obchodzenia mikołajek. Sam Mikołaj, w asyście anielskich pomocników, cierpliwie odwiedzał klasę po klasie. Sprawiał radość swoją obecnością i słodkimi upominkami ufundowanymi przez Radę Rodziców. Tego dnia uczennice klas szóstych, które uczestniczą w zajęciach Kółka Czytelniczego, czytały młodszym dzieciom mikołajowe historie. Dużą atrakcją były także zawody na ściance wspinaczkowej, jakie przeprowadzili nauczyciele wychowania fizycznego. Poniżej lista zwycięzców.

              Dziewczęta

              kl.4-5

              I miejsce Alona Butusova
              II miejsce Iga Karlik
              III miejsce Aleksandra Kulawiak

              kl.6-7

              I miejsce Anastasiia Butusova
              II miejsce Judyta Kubas
              III miejsce Nadia Oślislok

              kl.7-8

              I miejsce Wiktoria Zagórska
              II miejsce Julia Kłakus
              III miejsce Barbara Zasada

               

              Chłopcy

              kl.4-6

              I miejsce Leon Krawiec
              II miejsce Bartosz Gandyk
              III miejsce Milan Oślislok

              kl.6-7

              I miejsce Bartosz Maślanka
              II miejsce Jacek Szarowicz
              III miejsce Jan Jastrzemski

              kl.7-8

              I miejsce Jakub Kłobuch
              II miejsce Gabriel Zajęcki
              III miejsce Karol Maiczek

               

               

               

               

          • Uczniowie naszej szkoły na Śląskim Festiwalu Nauki w Katowicach
            • Uczniowie naszej szkoły na Śląskim Festiwalu Nauki w Katowicach

            •  5 grudnia uczniowie klas V c i VI a wraz z wychowawcami i opiekunami uczestniczyli w kolejnej edycji Festiwalu Nauki odbywającego się cyklicznie w Katowicach w Międzynarodowym Centrum Kongresowym. Mieliśmy możliwość wziąć udział w różnorodnych aktywnościach o charakterze popularyzującym naukę i sztukę, takich jak: wykłady, warsztaty, stanowiska pokazowe, wystawy, koncerty, spotkania z gośćmi specjalnymi. Przestrzeń festiwalowa podzielona była na sześć stref poświęconych: przyrodzie, technice, naukom humanistyczno-społecznym, naukom ścisłym, medycynie i zdrowiu oraz sztuce. Pokazy, ekspozycje, symulacje i doświadczenia naukowe, w których bezpośrednio uczestniczyliśmy, z pewnością przyczyni się do rozwoju aktywności poznawczej naszych uczniów i  zainteresowań o charakterze naukowym. 

          • Jak oni to zrobili, czyli o efektach specjalnych
            • Jak oni to zrobili, czyli o efektach specjalnych

            • 30 listopada uczniowie klas 7 i 8 wzięli udział w kolejnej edycji „Lekcji w kinie”. Tym razem tematem poruszanym podczas prezentacji były efekty specjalne. Uczniowie dowiedzieli się, jak podczas kręcenia filmów wykorzystywana jest wiedza z zakresu matematyki, fizyki i chemii. Mieli możliwość podejrzeć, jak wyglądała praca na planie filmowym „Avatara”, „Jumanji”, „Mission Impossible”, „Titanica”, „Gwiezdnych wojen”,  „Hobbita” i wielu innych filmów. Znając z kina efekt końcowy, uczestnicy listopadowych zajęć ze zdumieniem patrzyli, na czym polegała praca aktorów wspieranych przez kaskaderów; odkrywali tajemnice animatroniki; zobaczyli, jakie możliwości daje zastosowanie makiet, miniatur czy nowoczesnych ekranów ledowych. Po krótkiej przerwie uczniowie zobaczyli jeszcze film „Mój brat ściga dinozaury” oparty na autobiograficznej powieści Giacoma Mazzarioli, w której autor opowiada historię jego relacji z Giovannim, młodszym bratem z zespołem Downa. Czekamy z niecierpliwością na kolejną propozycję Centrum Edukacji Filmowej „Wołomin”.