• PAMIĘTAMY!!!

  PAMIĘTAMY!!! - Obrazek 1

  Pamiętamy o ofiarach II Wojny Światowej i oddajemy cześć ich pamięci…

   

    18 stycznia – w 74. rocznicę ewakuacji więźniów KL Auschwitz-Birkenau, określanej mianem „Marszu Śmierci” przedstawiciele naszej społeczności uczniowskiej na czele z członkami Samorządu Uczniowskiego pod opieką jego opiekuna – pani Ewy Jakielaszek – przeszli pod obelisk przy ul. Leśników ufundowany w 2005 r. przez Gminę Kobiór w 60. rocznicę zakończenia II Wojny Światowej. Tam zapalili znicz, odmówili modlitwę, uczcili zmarłych minutą ciszy i przypomnieli tragiczne dzieje, wspominając wydarzenia, które miały miejsce w naszej gminie.

    17 stycznia 1945r. niemiecka administracja obozowa, uciekając przed zbliżającymi się wojskami radzieckimi, zarządziła ewakuację więźniów obozów koncentracyjnych. Jej celem było wykorzystanie skazanych w obozach pracy przymusowej na terenie III Rzeszy. Ewakuacja objęła 56 tysięcy więźniów obozu Auschwitz-Birkenau. Przemarsz na liczącej ponad 60 km trasie Oświęcim-Wodzisław zwany „Marszem Śmierci” należy do  największych i najtragiczniejszych wydarzeń tego typu na ziemiach polskich. W wyniku mrozów, brutalności Niemców,  nieprzygotowania oraz skrajnego wycieńczenia fizycznego, śmiertelność wśród uczestników marszu była bardzo wysoka. Na trasie naliczono około 600 ciał, ponadto powszechne były masowe egzekucje oraz karanie śmiercią za jakiekolwiek odstępstwa od narzuconych przez Niemców norm. W samym tylko Rybniku zamordowano około 800 osób. Więźniowie dotarli do Wodzisławia pomiędzy 19 a 22 stycznia. Większość z nich skierowano w rejony Moraw i Austrii, a najwięcej do obozu  Mauthausen-Gusen. Bilans tych tragicznych wydarzeń to śmierć około 15 000 więźniów.

  Na terenie województwa śląskiego w ponad 20 miejscowościach znajdują się miejsca pamięci związane z martyrologią ludzkości z lat 1939-1945. Jednym z nich jest teren położony przy ul. Leśników, gdzie zlokalizowany jest obelisk ustawiony w miejscu bramy wjazdowej do podobozu KL Auschwitz-Birkenau, który powstał jesienią 1942 r. Pierwsi więźniowie zostali przywiezieni w to miejsce końcem listopada bądź początkiem grudnia. Na terenie obozu, ogrodzonego drutem kolczastym pod napięciem, znajdowały się trzy baraki - dwa dla więźniów, a jeden dla esesmanów. Początkowo przebywało tu 60 więźniów, stopniowo ich liczba wzrosła do 156. Byli nimi głównie Żydzi z różnych krajów okupowanej Europy, a oprócz nich Polacy, Niemcy i Rosjanie. Starszym obozu, czyli najważniejszym w więźniarskiej hierarchii więźniem, został wybrany przez esesmanów Alfred van Hofe.

  Najliczniejszą grupę roboczą stanowili w podobozie Kobiór więźniowie zatrudnieni w komandzie zajmującym się wyrębem lasu i wstępną obróbką pni, wysyłanych do pobliskich tartaków, natomiast pozostałe odpadki drewna oraz gałęzie przewożono do obozu KL Auschwitz II-Birkenau, gdzie wykorzystywano je jako opał w dołach spaleniskowych, w których palono zwłoki ofiar masowej zagłady. Inną pracą, przy jakiej zatrudnieni byli więźniowie, było usuwanie drzew powalonych przez mrozy i wiatry. Przez pewien czas około 20 więźniów z tego podobozu zatrudniano przy rozbiórce pobliskich domów i zabudowań gospodarczych. Uzyskiwano w ten sposób materiał budowlany (głównie cegły) na inne budowy realizowane przez obóz.

  Załoga SS w podobozie Kobiór liczyła około 20 esesmanów, a funkcję Lagerführera (kierownik obozu) pełnił SS-Unterscharführer Franz Baumgartner. Esesmani ci nadzorowali pracę więźniów zatrudnionych przy wyżej opisanych czynnościach przez 6 dni w tygodniu. W niedziele więźniowie mieli czas na mycie pod prysznicami, łatanie odzieży i czyszczenie jej z wszy, a także przeprowadzali prace porządkowe w kwaterach więźniarskich. Od maja 1943 roku stopniowo zmniejszała się liczba przebywających w podobozie. W sierpniu tamtego roku zostali przetransportowani do innych obozów, a ich miejsce zajęli jeńcy angielscy, zatrudnieni w tutejszym tartaku. Bilans tego podobozu to co najmniej 21 ofiar. Przyczyną ich śmierci było wyczerpanie, głód bądź zastrzelenie przez esesmanów. Po zakończeniu wojny miejsce to wykorzystywane było przez władze komunistyczne w celu czasowego przetrzymywania mieszkańców powiatu pszczyńskiego, przeznaczonych do deportacji ze Śląska na teren Niemiec.

    Udając się pod obelisk i oddając cześć ofiarom zbrodni nazistowskich, nasi uczniowie wzięli udział w obchodach zorganizowanych w powiecie pszczyńskim, stanowiących „lekcję historii dla młodego pokolenia oraz manifestację wartości takich jak godność, równość, tolerancja oraz prawo każdego człowieka do życia w pokoju, a także świadectwo patriotyzmu i szacunku do Ojczyzny”. 

 • MIŁOŚNICY BIAŁEGO SZALEŃSTWA ZNOWU NA STOKU

    9 stycznia 2019MIŁOŚNICY BIAŁEGO SZALEŃSTWA ZNOWU NA STOKU - Obrazek 1 w Wiśle Malince odbyły się III Mistrzostwa Szkoły w Narciarstwie Alpejskim zorganizowane przez nauczycieli wychowania fizycznego. Udział w nich wzięło 14 uczniów.

  W grupie dziewcząt podium zdobyły: Ania Ciszewska (1 miejsce), Hania Mazur (2 miejsce) i Nina Mazur (3 miejsce). Natomiast najlepszymi narciarzami okazali się Adam Woźnica (1 miejsce), Rafał Leonard (2 miejsce) i Tomasz Grolik (3 miejsce).

  Cała szóstka zakwalifikowała się do Mistrzostw Pszczyny i Ziemi Pszczyńskiej w Narciarstwie Alpejskim.

  Gratulujemy wygranej i życzymy dalszych sukcesów!

 • PODSUMOWANIE ŚWIĄTECZNEGO KONKURSU RODZINNEGO

  W tegorocznym konkursie wzięło udział  81 prac.

  Były to róznego rodzaju stroiki, ozdoby i wieńce związane ze świętami   Bożego  Narodzenia. Wszystkie prace były pomysłowe  i pięknie wykonane. Bardzo trudno było wybrać najlepsze z nich. Dlatego jury postanowiło, że nie będzie różnicować miejscami wykonawców. Wybrało 4 prace z klas 1-4 oraz 2 prace z klas 5-8 i 3 gim.

  Za kryterium wyboru tych prac jury brało:

  - oryginalność materiału, z którego praca była wykonana,

  - pracochłonność wykonania,

  - kreatywność, pomysłowość konstrukcji.

                Wyróżnione prace wykonali:

     LENA PAWLAK kl. 1b   (świąteczny bucik, pleciony z papieru)

     STAŚ KONIECZNY kl. 4c   ( renifer z brzozy)

     KONRAD I NATALKA LISZOWSCY kl. 1a i 4a (choinka metalowa z jelonkiem)

     KORNELIA DOLATA kl. 1a ( skrzat i choinka - uszyte z materiału i waty)

     WERONIKA MATERA  kl. 6a ( słoik, stroik i skarby)

     MATEUSZ USZOK   kl. 6a  ( srebrny wieniec z różnego gatunku szyszek)

     Bardzo dziękujemy Rodzicom oraz Uczniom za zaangażowamie w konkurs.

 • Niezwykły piątkowy wieczór!!!

    Wielkimi krokami zbliżają się święta, co w naszej szkole można nie tylko zobaczyć, ale i usłyszeć czy wręcz namacalnie odczuć. Kropką nad „i” stał się fantastyczny koncert świąteczny połączony z jasełkami. W piątkowy wieczór swą życzliwą obecnością zaszczyciło nas mnóstwo gości: wójt gminy Pan Eugeniusz Lubański, radni, a także rodzice i dziadkowie uczniów – słowem ci, którzy i na co dzień, i od święta okazują nam dobroć i wsparcie, dzieląc z nami radość z talentów naszych podopiecznych.

    Koncertowi w wykonaniu świetnie współpracujących zespołów – „Kobiórskiej Czelodki” i „Campanelli” – towarzyszył taniec szkolnego zespołu. Wszystko to zaś okrasiło tegoroczne, absolutnie wyjątkowe jasełka, które w roku obchodów setnej rocznicy odzyskania przez naszą Ojczyznę niepodległości w niesłychanie przejmujący sposób podjęły tematykę trudnego fragmentu historii, poruszająco wspominając czas świąt Bożego Narodzenia przeżywany przez tysiące naszych rodaków na froncie II wojny światowej czy w obozach koncentracyjnych. Twórcy niezwykłego scenariusza podkreślili, że postacie Nowo Narodzonego Jezusa, Matki Bożej i św. Józefa, wypełniających do końca wolę Boga Ojca, nawet w tamtych nieludzkich czasach oraz miejscach nadawały głęboki sens niewyobrażalnemu cierpieniu i dawały nadzieję, że przyjdzie taki dzień, kiedy mimo wszystko zapanuje miłość i pokój.

    Rodzice uczniów okazali nam swą serdeczność nie tylko obecnością. Tego wieczoru można było też zakupić na świątecznym kiermaszu domowej roboty wypieki oraz wieńce adwentowe i najróżniejsze ozdoby świąteczne także wykonane przez rodziców i dzieci, biorące udział w konkursie na najpiękniejsze rękodzieła. Tak jedne, jak i drugie rozeszły się w mgnieniu oka, co było najzupełniej zrozumiałe, biorąc pod uwagę i roznoszące się w szkole aromaty, i walory estetyczne, wobec których nie można było pozostać niewzruszonym. Wybór – tak dla jurorów konkursu, jak i dla kupujących – był rzeczywiście niełatwy.

    Równie istotna była tego wieczoru atmosfera pełna rodzinnego ciepła, uprzejmości, łączącej nas wszystkich troski o jak najlepszy rozwój dzieci i wzajemnego wsparcia, a także wspólnych pragnień, by w naszej szkole uczniowie wspaniale i wszechstronnie się rozwijali, a wszyscy goście czuli się wspaniale – to, co stanowi istotę współpracy z lokalnymi władzami oraz rodzicami uczniów.

  Album Fotograficzny.

 • „Korzystanie z posiadanych talentów”

    W środę, 12 grudnia, gościliśmy w naszej szkole pana wójta Eugeniusza Lubańskiego i pana sekretarza Bronisława Gembalczyka. Celem wizyty było wręczenie uczniom naszej szkoły przyznanych stypendiów w ramach programu wspierania edukacji uzdolnionych dzieci i młodzieży „Korzystanie z posiadanych talentów”. Nagrody przyznane zostały uczniom, którzy osiągnęli szczególne wyniki w nauce w postaci wysokiej średniej ocen oraz wyróżniali się szczególnymi osiągnięciami sportowymi lub artystycznymi. Powołana przez Wójta Gminy Kobiór Komisja Stypendialna przyznała za rok szkolny 2017/2018 dwadzieścia dziewięć nagród, w tym  dwadzieściorgu uczniom naszej szkoły. W gronie stypendystów znaleźli się:

  • uczniowie obecnej klasy VII: Anna Ciszewska, Weronika Grzegorzek, Nina Mazur,  Martyna Mgłosiek, Karolina Walus i Magdalena Zembok;
  • uczniowie kl. VIII: Gabriela Gawrońska, Patrycja Liszka, Hanna Mazur, Weronika Raszka, Weronika Spora i Barbara Zaremba, oraz
  • uczniowie kl. III gim.: Marta Gołek, Lena Kijak, Karolina Kozik, Konrad Krzyżowski, Kamil Mazur, Kacper Młocek, Anna Pająk i Bartosz Schmidt.

   

  GRATULUJEMY I ŻYCZYMY DALSZYCH SUKCESÓW!

 • TYDZIEŃ FRAZEOLOGIZMÓW

  W dniach 5-12 grudnia w naszej szkole odbywał się TYDZIEŃ FRAZEOLOGIZMÓW. Celem akcji była popularyzacja związków frazeologicznych występujących w naszym języku oraz wzbogacanie kompetencji językowych uczniów. W ramach tego przedsięwzięcia członkowie Kółka Polonistycznego przygotowali tematyczną wystawę , w której przede wszystkim uwagę zwrócono na frazeologizmy związane z anatomią człowieka oraz zwierzętami. Zwieńczeniem akcji był konkurs dedykowany wszystkim uczniom pod hasłem: „Odgadnij znaczenie” oraz drużynowy konkurs dla uczniów klas 6-8 i 3kl.gim. Pierwsze miejsce zdobyła reprezentacja klasy 3b  gimnazjum, drugie – 3a gimn, zaś trzecie- 8a. Wszystkim uczniom, którzy brali udział w akcji dziękujemy, a zwycięzcom – gratulujemy.

 • Koncertowe mikołajki w kobiórskiej szkole!

  Koncertowe mikołajki w kobiórskiej szkole! - Obrazek 1W czwartek mury naszej szkoły znów pełne były śmiechu, muzyki i długo oczekiwanego „Ho, ho, ho!”. Tuż po koncercie umuzykalniającym, wypełnionym cudownymi, żywo  poruszającymi dźwiękami instrumentów strunowych szarpanych, na środek wkroczył dostojny, sędziwy św. Mikołaj w swym biskupim stroju. Jego asystę stanowiła gromadka uroczych, wiotkich aniołków, na widok których na każdej twarzy pojawił się uśmiech nie mniej promienny niż na widok sponsorowanych przez Radę Rodziców łakoci. Mikołajkowe słodkości prędko przechodziły do rąk przewodniczących zespołów klasowych, którzy rozdawali je w swych klasach, przenosząc przesympatyczną zabawę i nieskrywaną radość z sali gimnastycznej do pozostałych sal lekcyjnych.

    Niewątpliwie, uroku dodawała obecność wielu mniejszych i większych „Mikołajków” – dzieci w biało-czerwonych czapeczkach z pomponami lub w sukienkach bądź z uszkami czy noskami reniferka. Dołączyli do nich nie tylko nasi najstarsi koledzy, ale nawet niektórzy nauczyciele.

  Organizowanie takich wydarzeń to dla nas zawsze fantastyczna okazja, aby spędzić szkolny czas w przemiłej, radosnej atmosferze, roztaczając dookoła aurę szczęścia, życzliwości i dobroci. Na szczęście, na kolejną wcale nie musimy czekać dwanaście miesięcy, skoro taką mamy w naszej szkole znacznie częściej!

 • DZIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI

   

  Dnia 9 listopada 2018 r. w ramach obchodów 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w uroczystej akademii patriotycznej pt. „Pociąg do wolności…”, który zatrzymywał się na czterech stacjach: NIEWOLA, POWSTANIA, PIERWSZA WOJNA ŚWIATOWA, WOLNOŚĆ. W podniosłej atmosferze wspominaliśmy, „jakie były ojczyzny losu koleje, jakie Polska przeżyła dzieje…”. Symboliczny pociąg zabrał wszystkich w podróż do przeszłości. Aktorzy opowiedzieli o niewoli narodowej trwającej 123 lata, wspominali powstania narodowe, emigrację, I wojnę światową i odzyskanie niepodległości. Inscenizację ubarwiły pieśni narodowe takie, jak „ My I Brygada”, „Rota” oraz piosenki „Żeby Polska…” i „Ja to mam szczęście” oraz niezwykła dekoracja w postaci pociągu, symbolicznie wiozącego przez historię. Tego dnia wszyscy uczniowie byli odświętnie ubrani oraz mieli zawieszone nad sercem wykonane własnoręcznie kotyliony.  Nasza szkoła włączyła się również w akcję „Rekord dla Niepodległej”. W czasie akademii wspólnie zaśpiewaliśmy 4-zwrotkowy hymn narodowy.

  ALBUM FOTOGRAFICZNY. 

 • X Konkurs Pieśni Żołnierskiej i Poezji Patriotycznej już za nami!

  X Konkurs Pieśni Żołnierskiej i Poezji Patriotycznej już za nami! - Obrazek 1  5 listopada odbyła się jubileuszowa – X edycja naszego Konkursu Pieśni Żołnierskiej i Poezji Patriotycznej, która miała miejsce akurat w roku, w którym obchodzimy setną rocznicę odzyskania – po 123 latach zaborów – niepodległości, czyli wolności i prawa do samostanowienia oraz własnej tożsamości narodowej. Naturalnie rozpoczęliśmy od odśpiewania Pieśni Legionów Polskich we Włoszech Józefa Wybickie-go, która powstała w 1797 roku, a jako Mazurek Dąbrowskiego jest naszym hymnem narodowym od roku 1927.

    Z okazji kluczowej dla naszej historii i kultury rocznicy uczestniczyliśmy w konkursie, mającym należne sobie miejsce w murach naszej szkoły już od dekady. Uczniowie klas VII oraz VIII i III gimnaz-jum mieli niecodzienną okazję swymi talentami muzycznymi oraz recytatorskimi, a nawet aktorskimi, wyrazić swoje przywiązanie i miłość do Ojczyzny, a także słuszną dumę z faktu, że jesteśmy Polakami. Do konkursu jak co roku wybraliśmy takie utwory, które wyrażają i kształtują postawę patriotyczną. Jeszcze we wrześniu zaproponowaliśmy przewodniczącym klas do losowania i takie dzieła, które od pokoleń pogłębiają patriotyzm naszego narodu, jak i takie, które dopiero wchodzą do kanonu twórczości patriotycznej. Prosiliśmy również o przygotowanie zwięzłej informacji na temat śpiewanych utworów, dlatego podczas konkursu nie tylko wysłuchaliśmy pięknego wykonania, ale i zdobyliśmy odrobinę wiedzy.

  Do jury konkursu zaprosiliśmy panią Różę Filipczuk, a także panią Gabrielę Kozyrę i ks. Adama Paprotę, którzy oceniając poszczególne wystąpienia, wzięli pod uwagę: znajomość tekstu, dykcję, strój oraz ogólne wrażenie artystyczne odnośnie do wierszy, zaś jakość podkładu muzycznego, choreografię, ogólne wrażenie artystyczne, jak również dykcję i jakość informacji na temat pieśni w tejże właśnie kategorii.

  I miejsce zdobyła kl. VIII b, która zaprezentowała Ziemię rodzinną Władysława Bełzy i pieśń Ułani, ułani.

  Na II miejscu uplasowała się kl. VII a z wierszem Taki kraj Jana Pietrzaka oraz Białym krzyżem.

  III miejsce należy do obydwu klas III gimnazjum. III a zdobyła je Pieśnią o domu Marii Konopnickiej oraz utworem Rozkwitały pąki białych róż, natomiast III b – wierszem Antoniego Słonimskiego pt.: Polska i pieśnią O mój rozmarynie.

  Kolejne miejsca należą do kl. VIII a, która zaprezentowała wiersz Tadeusza Kubiaka Tu wszędzie Polska, a także pieśń Przybyli ułani pod okienko oraz kl. VII b, która wystąpiła z Obliczem Ojczyzny Tadeusza Różewicza i pieśnią Wojenko, wojenko.

  Zwycięzcy zaprezentują się ponownie w czasie gminnych obchodów Święta Niepodległości w Domu Kultury.

 • CZYTAMY DLA NIEPODLEGŁEJ

  CZYTAMY DLA NIEPODLEGŁEJ

  CZYTAMY DLA NIEPODLEGŁEJ

  Dzień Głośnego Czytania

   

   

  30 października w naszej szkole odbył się Dzień Głośnego Czytania, który rozpoczął obchody Tygodnia Niepodległości. Obchody te związane były z przypadającą w tym roku setną rocznicą odzyskania przez Polską niepodległości. Tegoroczna akcja, która co roku ma miejsce z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych, odbyła się pod hasłem „Czytamy dla Niepodległej”.

  W głośne czytanie swoim młodszym kolegom i koleżankom włączyli się uczniowie klas ósmych szkoły podstawowej oraz trzecich gimnazjum. Uczniowie klas pierwszych czytali książkę Renaty Piątkowskiej: „Co się stanie na leśnej polanie, czyli wesoły przygody Gangu Słodziaków”, natomiast klasy starsze wsłuchały się we fragmenty następujących książek:

  • Joanna Papuzińska :„ Mój tato szczęściarz”, „Krasnale i olbrzymy”
  • Paweł Wakuła: „Jagiełło pod …prysznicem”
  • Grażyna Bąkiewicz, Kazimierz Szymeczko, Paweł Wakuła: „Od morza do morza”, „Piastowskie orły”
  • Monika Kowaleczko-Szumowska: „Fajna ferajna”
  • Paweł Beręsewicz: „Czy wojna jest dla dziewczyn”
  • Michał Rusinek: „Zaklęcie na W”
  • Kazimierz Gołba: „Wieża spadochronowa”
  • „Legendy polskie” w opracowaniu Marii Zagnińskiej.

  Wszystkim tym, którzy zaangażowali się w akcję wspólnego czytania, zarówno uczniom, jak i nauczycielom, DZIĘKUJEMY!

  BIBLIOTEKARZE

 • HOLY WINS

  HOLY WINS

  ale była zabawa!

  W wigilię Uroczystości Wszystkich Świętych, czyli 31 października, w naszej szkole od samego rana było wyjątkowo radośnie i kolorowo. Bawiliśmy się przede wszystkim na przerwach, jako że ks. Adam Paprota grał dla nas piosenki religijne, przy których mogliśmy tańczyć i śmiać się do woli. Jednak przyjemności na tym się nie kończyły, bowiem do każdej klasy weszła pokaźna liczba świętych, wśród których nie sposób było nie rozpoznać Maryi Panny, św. Józefa, św. Mikołaja, św. Jana Bosko, św. Franciszka, bł. Karolinę i oczywiście aniołków, które częstowały uczniów słodkościami. Radości – tak typowej dla świętych – było tego dnia wśród nas co niemiara. To był niezwykły, niesłychanie pogodny, barwny, cudowny czas!

 • "TYDZIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI"

  PLANOWANE ZADANIA

  SPOSÓB  REALIZACJI

  TERMIN REALIZACJI

  Dzień głośnego czytania - „Czytamy dla Niepodległej”

  Uczniowie klas starszych czytają fragmenty książek o tematyce patriotycznej uczniom naszej szkoły.