PRZYPOMINAMY

Rozpoczynamy zbiórkę makulatury. Szczegóły w zakładce Aktualności.

W szkole obowiązuje zakaz używania telefonów komórkowych przez uczniów - na lekcjach i na przerwach. W razie potrzeby uczniowie mogą skorzystać z telefonu w sekretariacie.

Świetlica szkolna

 Świetlica szkolna

czynna

od poniedziałku do piątku  w godzinach 06.30 - 16.30.

Przypominamy, że warunkiem korzystania  z obiadów jest złożenie w świetlicy KARTY ZGŁOSZENIA DZIECKA NA OBIADY. Kartę można pobrać w świetlicy lub na stronie internetowej w zakładce INFORMACJE.

Ceny obiadów w październiku 69 PLN

Osoby mające odliczenia za poprzedni miesiąc dokonują wpłat według informacji uzyskanej od kierownika świetlicy.

Prosimy o terminowe dokonywanie płatności na  konto od 1(nie wcześniej!) do 10 każdego miesiąca!

 

KONTO: 25 8448 0004 0018 9718 2030 0011

 

Jadłospis

OBIADY 15.10-19.10

Numerami oznaczono alergeny znajdujące się w posiłkach. Wykaz alergenów pod Jadłospisem.

Poniedziałek

Krupnik, bułka A:1,9.12

Wtorek

Pieczeń ze schabu, ziemniaki, kapusta biała gotowana, kompot  A:1,7,12,

Środa

Pulpety z ryżem w sosie pomidorowym, kompot A:1,2,7,12

Czwartek

Makaron z serem, kompot  A:1,3,7

Piątek

Łosoś, ziemniaki, surówka z kiszonej kapusty, kompot A:1,4,7,12

Wykaz alergenów.pdf

Zwolnienie z zajęć

Tutaj można pobrać zwolnienie z zajęć w formacie pdf.

Zwolnienie z zajeć.pdf

SZKOŁA PODSTAWOWA W KOBIÓRZE

Poniedziałek 15.10.2018

Informacje

Informujemy, że zgodnie z uchwałą Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii dzieci i młodzież w wieku 7-16 lat, jeżeli nie posiadają karty ŚKUP, mogą do 30.09.2018 mogą jeździć bezpłatnie na podstawie ważnej legitymacji szkolnej.

Zgloszenie dziecka do świetlicy szkolnej na rok szkolny 2018/2019 należy składać najpóźniej do 29 czerwca 2018.

Wnioski można pobrać w szkole oraz na stronie internetowej.

Poniżej można pobrać wniosek o przyjęcie do świetlicy oraz zgłoszenie na obiady.

WNIOSEK O PRZYJĘCIE DZIECKA DO SWIETLICY SZKOLNEJ 2018/19.pdf

 KARTA ZGŁOSZENIA DZIECKA NA ODIADY 2018/2019.pdf

Czas trwania lekcji

1. lekcja od 8:00 do 8:45       10 minut przerwy

2. lekcja od 8:55 do 9:40       10 minut przerwy

3. lekcja od 9:50 do 10:35      10 minut przerwy

4. lekcja od 10:45 do 11:30     20 minut przerwa obiadowa (dla uczniów SP)

5. lekcja od 11:50 do 12:35     15 minut przerwy

6. lekcja od 12:50 do 13:35     10 minut przerwy

7. lekcja od 13:45 do 14:30     10 minut przerwy

8. lekcja od 14:40 do 15:25     5 minut przerwy

9. lekcja od 15:30 do 16:15  

 

Akcje społeczne w szkole

"Góra grosza".

"Każdy znaczek wspiera misję"

Zbieramy makulaturę.

Zbieramy nakrętki.

Zbieramy baterie.

Zbieramy zużyty sprzęt elektroniczny.

"Szlachetna paczka".

"Nie truj dzieci, nie pal śmieci".

Nakrętki i baterie można przekazywać Pani Woźnej.

TADEUSZ KRUK

Kobiórski pedagog i działacz sportowy Tadeusz Kruk

w gronie Zasłużonych Nauczycieli Ziemi Pszczyńskiej

 

28 września w Starostwie Powiatowym w Pszczynie miała miejsce kolejna konferencja popularnonaukowa z cyklu: Ludzie Pszczyńskiej Ziemi. Honorowy patronat nad nią objęli dr hab. UŚ Krzysztof Śleziński – Dyrektor Instytutu Nauk o Edukacji Wydziału Etnologii i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego oraz ks. prof. dr hab. Józef Budniak.

Wśród prezentowanych pedagogów znaleźli się m. in.: Maria Cieszewska – wychowawca i dydaktyk w Szkole Rolniczej w Pszczynie przestawiana przez swego syna – mgr. Damiana Cieszewskiego, Marian Cieśla – nauczyciel niegdyś pracujący w Suszcu, którego sylwetkę przypomniała córka – prof. dr hab. Joanna Glenc czy Tadeusz Bańczyk – nauczyciel i działacz społeczny w Pawłowicach, którego życiorys przypomniał jego syn – mgr Roman Bańczyk.

Postać, którą jako kobiórzanka miałam zaszczyt prezentować, a która niewątpliwie nadal żyje we wdzięcznej pamięci wielu starszych mieszkańców naszej miejscowości i musiała się znaleźć w gronie prezentowanych podczas takiej sesji osób, to Tadeusz Kruk – nauczyciel pochodzący z kresów wschodnich, lwowski legionista, żołnierz wojny polsko-radzieckiej w 1920 r. oraz  obronnej w 1939 r., w której brał udział jako dowódca kompanii intendentury 55. dywizji piechoty, żołnierz Armii Krajowej,  działacz sportowy, organizator życia sportowego w naszej miejscowości niezwykle zaangażowany m. in. w budowę Gminnego Ośrodka Sportowego w Kobiórze, który – jak napisał Janusz Mazur w swej książce: Śladami piłki i kauczukowego krążka. Sport w Kobiórze 1935 – 2005 – w latach 50-tych XX w. był wielofunkcyjnym obiektem sportowym o skali niespotykanej na polskiej wsi. Tadeusz Kruk był pedagogiem, który pierwszy po wojnie organizował w naszej miejscowości polską szkołę. Przygotowywał dla uczniów sale szkolne, służące wojsku w czasie okupacji. Zbierał stare podręczniki, aby mieli się z czego uczyć. Niezwykłe jest to, że wiosną 1947 r. z grupą uczniów starszych klas Szkoły Podstawowej przeprowadził renowację boiska piłkarskiego przy ul. Mikołowskiej. Był prezesem Ludowego Zespołu Sportowego Lechia założonego w Kobiórze w 1949 r. i to głównie dzięki jego zabiegom oraz osobistemu zaangażowaniu 22 lipca 1952 r. na kobiórskim boisku rozegrany został mecz, w którym Lechia stanęła w szranki nie z kim innym, ale z pierwszoligową bytomską Polonią, która tego samego roku zdobyła mistrzostwo Polski. Założył również Gminną Spółdzielnię Samopomoc Chłopska, której był główną siłą napędową oraz kronikarzem, Szkolne Koło Sportowe, a także sekcję piłkarską klubu sportowego LZS Lechia. Był jej pierwszym prezesem w latach 1948 - 1959, współuczestnicząc w powołaniu do życia także sekcji hokeja na lodzie i sekcji piłki ręcznej. W latach 1946 – 1957 był pierwszym opiekunem Spółdzielni Uczniowskiej Jutrzenka. Pamiętany jest również jako świetny szachista, malarz-pejzażysta, wędkarz, pszczelarz,  autor kroniki Szkice z dziejów Kobióra (1972)  oraz  Kroniki Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska  w Kobiórze (1976), a zwłaszcza jako wybitny wychowawca i przyjaciel młodzieży, której był nauczycielem do 1968 r., kiedy to przeszedł na emeryturę, pracując jeszcze jednak i później po kilka godzin tygodniowo. Zmarł 1 września 1981 r. w Tychach, spoczywa zaś na cmentarzu parafialnym w Kobiórze.

Spotkanie zakończyło wystąpienie mgr Marty Florkiewicz-Borkowskiej – Nauczyciela Roku 2017 – zatytułowane: Cechy i osobowość nauczyciela XXI w. W sesji uczestniczyli nie tylko krewni przedstawianych postaci, co nadało jej niezwykły charakter i stworzyło wyjątkową atmosferę, ale również młodzież pszczyńskich szkół średnich.

 

Ewa Jakielaszek

 

PAN MINISTER W NASZEJ SZKOLE

   

  Rozpoczęty 3 września nowy rok szkolny 2018/2019 jest bogaty w ważne wydarzenia.

Możemy już korzystać z pięknej sali sportowej, która z pewnością zachęci nawet mniej zainteresowanych sportem do aktywności fizycznej i ćwiczeń.

  To nie wszystko. W czwartkowy poranek, 6 września, w naszej szkole zagościł  pan Witold Bańka Minister Sportu i Turystyki.

Wizyta pana ministra jest ważnym wydarzeniem dla całej społeczności szkolnej.

Pan minister Witold Bańka został uroczyście przywitany przez naszych uczniów i poproszony o pamiątkowy wpis do Kroniki szkolnej.

Podczas spotkania na nowej sali sportowej zaprezentowaliśmy swoje umiejętności i pochwaliliśmy się trofeami zdobytymi przez naszych uczniów w zawodach sportowych oraz na spartakiadzie zaprzyjaźnionych miast.

  Wizycie ministra Witolda Bańki towarzyszył pan Eugeniusz Lubański wójt naszej gminy oraz radni gminy Kobiór.

SPARTAKIADA 2018

OSZOŁAMIAJĄCE PASMO SUKCESÓW

NA XVII MIĘDZYNARODOWEJ SPARTAKIADZIE MŁODZIEŻY MIAST PARTNERSKICH

DOBŜINA 2018

Na temat sukcesów naszych sportowców czytaj w zakładce Aktualności.

PODZIĘKOWANIE!!!

 

Dziękujemy Wszystkim, którzy wspierają działalność

naszej Szkoły, zawsze są gotowi nam pomóc.

Pniżej w formacie pdf zamieszczamy listę przyjaciół naszej Szkoły.

Wszystkim serdecznie dziękują Uczniowie, Rada Pedagogiczna oraz Dyrekcja.

Sponsorzy pdf

 

"KOCHASZ DZIECI NIE PAL ŚMIECI"

Uczniowie naszej szkoły nie pozostają obojętni na problem spalania śmieci. Piękny plakat związny z problemem zatruwania naszych organizmów toksynami ze spalania śmieci wykonała Iza Roj z klasy VIIIb.

Przypominamy więc o konekwencjach spalania śmieci w domowych piecach.

Zanieczyszczenia w powietrzu wpływają na nasz cały organizm i chociaż skutki ich oddziaływania nie są widoczne natychmiast, to gromadzące się toksyny mają znaczący wpływ na nasze zdrowie. Często dolegliwości zaczynają się od kaszlu i uczucia duszności. Szczególnie dzieci są narażone na choroby związane z układem oddechowym i obniżoną odpornością, która objawia się w formie alergii.

Zanieczyszczenie dwutlenkiem siarki powietrza powoduje trudności w oddychaniu, tlenki azotu podrażniają płuca, tlenek węgla powoduje zatrucia i ma negatywny centralny układ nerwowy. Niekontrolowany proces spalania śmieci prowadzi do przedostania się do atmosfery związków nazywanych dioksynami i furanami związanych z chorobami nowotworowymi. Powstają też koszty innego rodzaju: spalanie śmieci w domowych warunkach powoduje uszkodzenia instalacji i przewodów kominowych.

Musimy być świadomi i przekazywać innym informacje o tym, że spalanie śmieci w domowych piecach i kotłowniach jest źródłem zanieczyszczeń, które są szkodliwe dla ludzi. Substancje, które wydzielają się w trakcie spalania śmieci wywołują alergie, niewydolność układu oddechowego, udary mózgu, choroby serca, porażenia i nowotwory. A najważniejsze jest to, że szczególnie wrażliwe na działania toksyn są dzieci.

Spalanie odpadów  w piecach jest także przyczyną odkładania się szkodliwych substancji w glebie i w wodach gruntowych, które powodują zatruwanie warzyw i owoców uprawianych  w przydomowych ogródkach.  

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. J.Brzechwy z oddziałami gimnazjalnymi
    43-210 Kobiór
    ul.Tuwima 33

    e-mail szkola_kobior@wp.pl
  • 32 218 82 00

Galeria zdjęć